bluehost.com

Środa-Niedziela: 10:00-16:00

LEKCJA MUZEALNA
Mennictwo księstwa pomorskiego

Na zajęciach przedstawimy historię mennictwa zachodniopomorskiego od XI wieku do czasów wygaśnięcia dynastii Gryfitów. Mimo iż pierwsze oficjalne monety zachodniopomorskie powstały u schyłku XII wieku za panowania książąt Bogusława I i Kazimierza I, to jednak pierwsze monety na Pomorzu Zachodnim datuje się na wiek XI. Poza oficjalnymi emisjami książęcymi poznamy też rozwijające się od XIII wieku mennictwo biskupów kamieńskich oraz mennictwo miejskie, którego początek datuje się na pierwszą połowę XIV wieku, kiedy to pierwsze miasta pomorskie zakupiły prawa mennicze. Podróż zakończymy w 1637 roku, gdy umiera Bogusław XIV i wygasa panująca na Pomorzu dynastia Gryfitów. Zajęciom towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna, a także przedstawienie monet pomorskich ze zbiorów muzeum, które znajdują się na wystawach stałych.

Czas trwania: 1 godz.
Wiek: od 13 lat