Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek: 11:00 - 15:00
Wtorek - Niedziela: 10:00 - 18:00


Aktualności

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
oraz harcerki i harcerze z Hufca ZHP Ziemi Słupskiej
serdecznie zapraszają
na
Jarmark Gryfitów

20 sierpnia 2017 r.
godz. 11.00 – 15.00
Rynek Rybacki
przy Spichlerzu Richtera

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz harcerki i harcerze z Hufca ZHP Ziemi Słupskiej serdecznie zapraszają na Jarmark Gryfitów po harcersku.
Jarmark to cykliczna impreza odbywająca się we wszystkie niedziele lipca i sierpnia na Rynku Rybackim przed Spichlerzem Richtera w Słupsku. Cieszymy się, że możemy gościć Państwa na znanej wszystkim słupszczanom i nie tylko imprezie.
Gospodarzami tego tradycyjnego wydarzenia będą harcerze, którzy pokażą, że harcerstwo to świetna forma wychowania, zabawy i spędzania wolnego czasu wśród stale poszerzającego się grona przyjaciół.

Zapewnimy wiele atrakcji!

W programie m.in.:

*Koncert Eweliny Boguckiej
*występy solistki z 15 Artystycznej Drużyny Harcerskiej z Ustki
*pokazy technik i umiejętności harcerskich
*zdobywanie sprawności harcerskich
*gra terenowa
*konkursy, zabawy i gry harcerskie dla każdego

Ponadto:
*liczne stoiska rękodzielników, bukinistów oraz antykwariuszy

Serdecznie zapraszamy!
CZUWAJ!

WięcejJarmark Gryfitów po harcersku

Nowa praca Witkacego w słupskiej kolekcji
na wystawie stałej

Z przyjemnością zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie, podczas którego przedstawiony zostanie nasz najnowszy nabytek – „Portret Marii Białynickiej-Biruli” wykonany przez Stanisława Ignacego Witkiewicza w lipcu 1934 roku, pastelami i węglem na papierze. Zakup portretu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 23 lipca 2017 roku, o godz. 12.00
w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Maria Białynicka-Birula była pierwszą żoną Michała (od którego muzeum kupiło w 1965 roku 110 dzieł Witkacego), synową Heleny i Teodora (lekarza, bliskiego przyjaciela artysty). Dotychczas nie mieliśmy w kolekcji jej wizerunku, zatem nowy nabytek jest tym bardziej cenny dla naszych zbiorów. Dodać wypada, że portret ten pokazywany był publicznie zaledwie na pięciu wystawach czasowych – czterech w latach 1957-1958, po raz ostatni w Muzeum Narodowym w Warszawie od grudnia 1989 do lutego 1990 roku.

Serdecznie zapraszamy!

 

WięcejNowa praca Witkacego w słupskiej kolekcji na wystawie stałej

„Portret Marii Białynickiej-Biruli” z 1934 roku (pastel, węgiel, papier, 64,5 x 49,5 cm).

 

WięcejNowa praca Witkacego w słupskiej kolekcji na wystawie stałej

 

Fotorelacja z uroczystości prezentacji pracy znajduje się na stronie.

ZAMYKAMY WITKACEGO!

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku już wkrótce, nieuchronnie i nieodwołalnie, zamknie wystawę, na której prezentowane są prace należące do największej na świecie kolekcji dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego. Ponad 260 obrazów, archiwalia, pierwodruki i fotografie nie będą dostępne dla zwiedzających ani w słupskim muzeum, ani gdziekolwiek indziej.

WięcejZamykamy Witkacego!

Ten drastyczny krok powodowany jest koniecznością przygotowania kolekcji do prezentacji w nowej siedzibie – rewitalizowanym Białym Spichlerzu przy ulicy Szarych Szeregów, w którym – obok Witkacego – znajdą się m.in. ekspozycje poświęcone sztuce współczesnej i powojennemu osadnictwu w regionie, ale który tak naprawdę będzie przede wszystkim nowym domem dla „Stasia”. Obrazy zostaną poddane specjalistycznym działaniom konserwatorskim, a także zyskają oprawy zabezpieczające je przed zniszczeniem, a jednocześnie pasujące do nowej aranżacji. Prace potrwają około roku.

Wystawa w Zamku Książąt Pomorskich będzie jeszcze czynna przez całe lato, aż do 1 października 2017 r. Kolejna odsłona słupskiej kolekcji nastąpi dopiero jesienią 2018 r.

Jest to zatem ostatnia szansa, aby odwiedzić Witkacego przed jego długą „kuracją”.

Oczywiście zachęcamy również do zobaczenia pozostałych wystaw muzealnych, ponieważ słupskie muzeum nawet bez Witkacego ma wiele do zaoferowania i będzie dostępne dla chętnych przez cały czas realizacji projektu „Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki”.

Dzisiaj odbyła się uroczystość z okazji 40 rocznicy otwarcia krypty Croyów i wydobycia pamiątek funeralnych po ostatnich przedstawicielach dynastii Gryfitów. W spotkaniu wzięli udział m.in. byli pracownicy muzeum, którzy przed czterdziestu laty uczestniczyli w otwarciu krypty w kościele świętego Jacka oraz przeniesieniu sarkofagów do muzeum: Pani Alicja Konarska i Pan Stefan Wójcik, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami. Specjalnie z tej okazji udostępniliśmy zwiedzającym trzy eksponaty na co dzień nie pokazywane ze względu na ich zły stan techniczny: czepiec Anny de Croy oraz pochodzącą z dwóch innych pochówków pod kościołem sukienkę dziecięcą i chustę. Ponadto zaprezentowane zostały również historyczne zdjęcia, pokazujące nie tylko wnętrze krypty, ale także dokumentujące trudności, jakie napotkano podczas transportu sarkofagów. Uczestnicy spotkania, dzięki uprzejmości księdza proboszcza Józefa Domińczaka mieli również okazję zwiedzenia podziemi kościoła św. Jacka. W krypcie, w innych mniejszych i nowszych sarkofagach-urnach, spoczywają szczątki Anny de Croy i Bogusława de Croy.

Sarkofagi księżnej Anny de Croy, jej syna Ernesta Bogusława de Croy i księżniczki Katarzyny Urszuli oraz pamiątki wydobyte z trumien można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku na wystawie stałej: Skarby książąt pomorskich.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
z radością informuje
że jego oddział, Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie
EDEN (European Destinations of Exellence)

 

Głównym organizatorem konkursu jest Komisja Europejska, a polską edycję realizuje Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. W ramach konkursu wyłaniane są modelowe ośrodki turystyczne w 27 krajach Europy, które charakteryzuje zrównoważony rozwój i które reprezentują różnorodność oraz unikalne wartości europejskich destynacji turystycznych.


W tym roku obok nagrody głównej przyznano także dwa równorzędne wyróżnienia, w tym dla Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Nagrodą w konkursie są szeroko zakrojone działania promujące wyłonione destynacje zarówno w kraju, jak i za granicą.


Tą drogą chcielibyśmy serdecznie podziękować za docenienie naszych wysiłków i zaufanie, którym zostało obdarzone nasze Muzeum. Serdecznie zapraszamy do naszej głównej siedziby w Słupsku i obu oddziałów: w Swołowie i Klukach. Mamy też nadzieję, że najnowsze przedsięwzięcie – Słupskie Spichlerze Sztuki, już wkrótce spotka się z równie ciepłym przyjęciem.

Do zobaczenia w muzeum!

Już niebawem pierwszy w tym roku JARMARK GRYFITÓW.

Tradycyjnie już w każdą niedzielę lipca i sierpnia, od 11:00 do 15:00, spotykamy się na Rynku Rybackim przed Spichlerzem Richtera na Jarmarkach Gryfitów! Jarmarki to nie tylko stragany z rękodziełem, starociami czy książkami, ale też spotkania z kulturą, historią i sztuką Pomorza. Każdej niedzieli inna słupska instytucja lub stowarzyszenie przygotuje dla słupszczan i odwiedzających nasze miasto turystów wiele atrakcji. Obiecujemy udaną zabawę!

PROGRAM JARMARKÓW GRYFITÓW 2017

2 lipca – „Bioróżnorodność – poznaj by zachować”. Na edukacyjny, przyrodniczy jarmark zapraszają Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, Park Krajobrazowy Dolina Słupi, Słowiński Park Narodowy, Nadleśnictwo Leśny Dwór, Gminny Ośrodek Kultury w Dębnicy Kaszubskiej, Wodociągi Słupsk Sp. z o.o.
9 lipca – „Ładujemy baterie” na jarmarku z Miejską Biblioteką Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku
16 lipca – „No limit” czyli pełen atrakcji jarmark ze Słupskim Ośrodkiem Kultury
i Młodzieżowym Centrum Kultury
23 lipca – „Na Pomorzu przed tysiącem lat”. Przeniesiemy się w czasie wraz z Drużyną Wojów Pomorskich „Wilce”
30 lipca – „Jarmark ze Stowarzyszeniem Turystyki Rowerowej Szprycha w Słupsku”
6 sierpnia – „Jarmark z Gminą Żukowo”
13 sierpnia – „Jarmark z Warsztatami Terapii Zajęciowej Diament”
20 sierpnia – „Jarmark Gryfitów po harcersku” z Hufcem ZHP Ziemi Słupskiej
27 sierpnia – „Nasi czworonożni przyjaciele” oraz Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Oddział Słupsk

WięcejJarmark Gryfitów 2017

 

 

REGULAMIN DLA OSÓB KORZYSTAJĄCYCH ZE STRAGANÓW I MIEJSC PLACOWYCH NA RYNKU RYBACKIM, PODCZAS JARMARKÓW GRYFITÓW

1. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w niedziele od 2 lipca do 27 sierpnia 2017 r., udostępnia miejsca handlowe na Rynku Rybackim w ramach Jarmarków Gryfitów.
2. Każda osoba chcąca wystawiać się na Jarmarku, zobowiązana jest do posiadania ustnego zezwolenia, które wydaje pracownik MPŚ mający dyżur podczas danej niedzieli. Osoby nieposiadające ww. zezwoleń nie będą mogły prowadzić sprzedaży.
a) Stragany udostępniane są twórcom, antykwariuszom, bukinistom i rękodzielnikom zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami (rezerwacją) w każdą niedzielę lipca i sierpnia w godz. od 11.00 do 15.00. Nie przewiduje się udostępniania ławek, osoby wynajmujące stragany zobowiązane są do zorganizowania siedzisk we własnym zakresie.
b) Poza straganami udostępniane są i wskazywane przez organizatorów miejsca placowe. Uczestnicy Jarmarku zobowiązani są do zorganizowania sobie stolika i miejsca do siedzenia.
c) Wszelkie „dostawki” do straganów, zawieszanie linek, płacht itp. muszą być uprzednio uzgodnione z organizatorem (MPŚ).
3. Przed zajęciem straganu lub miejsca placowego należy uregulować należność w kasie znajdującej się w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku (w każdą niedzielę od godziny 10.00). Opłaty wynoszą 30 zł za stragan i 10 zł za metr kwadratowy miejsca placowego.
4. Podczas trwania Jarmarku uprawniony pracownik Muzeum sprawdza czy wszyscy wystawiający uregulowali należność. Osoba, która tego nie dokonała zobowiązana jest do natychmiastowej zapłaty w kasie zamku.
5. Muzeum nie ponosi odpowiedzialności za sprzedawany towar oraz za sposób jego sprzedaży.
6. Nad pełnym bezpieczeństwem na Jarmarku Gryfitów czuwa „Jantar” Sp. z o.o. z siedzibą w Słupsku.
7. Na terenie Jarmarku obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu.
8. Wystawcy zobowiązani są do pozostawienia porządku w obrębie swojego stanowiska.
9. Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod numerem 59 842 40 81 wewn. 328.

Miło nam poinformować, że słupskie muzeum wraz z dwoma naszymi oddziałami w Klukach i Swołowie przystąpiło do akcji promocyjnej Kolei Mazowieckich pt. „Koleją do Kultury”. Akcja promuje przejazdy z centralnej Polski nad Bałtyk pociągiem „Słoneczny”. Pociąg kursuje na trasie Warszawa Zachodnia – Ustka – Warszawa Zachodnia i zatrzymuje się w Trójmieście i Słupsku, codziennie od 24 czerwca do 3 września 2017 r. W pociągu można bezpłatnie przewieźć psa lub rower.

Podróżni, którzy zdecydują się na podróż nad morze „Słonecznym”, kupując bilet na pociąg, w ramach akcji „Słoneczny wysyp rabatowy” otrzymają kartę rabatową, na podstawie której mogą skorzystać ze zniżek w wybranych instytucjach kultury i punktach gastronomicznych na terenie Trójmiasta, Słupska i Ustki.

Każda z osób odwiedzających nasze muzeum otrzyma rabat na bilet wstępu w wysokości 1 zł.

W tym roku pociąg „Słoneczny” wyruszył już po raz 13. Nasze muzeum pojedzie nim po raz pierwszy. Ze słupskich instytucji kulturalnych do akcji przystąpiła także Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej. Wspólne podróże cieszą się popularnością, gdyż turystów podróżujących nad polskie morze przybywa. Od momentu uruchomienia w 2005 r., w ciągu dwunastu edycji, w podróż „Słonecznym” wybrało się ponad 960 tysięcy osób.

Pierwszy wakacyjny przejazd pociągiem odbył się w sobotę 24 czerwca 2017 r. W jego trakcie władze muzeum podpisały umowę o współpracy z Zarządem Spółki Koleje Mazowieckie – KM.

Wykaz placówek, w których obowiązują zniżki, rozkład jazdy i cennik biletów można sprawdzić na stronach:
http://sloneczny.mazowieckie.com.pl/
http://dokultury.mazowieckie.com.pl/

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
zaprasza na spotkanie z okazji
40 rocznicy otwarcia krypty Croyów
i wydobycia pamiątek funeralnych po ostatnich przedstawicielach dynastii Gryfitów

4 lipca 2017 r. (wtorek) o godzinie 11:00

Czterdzieści lat temu w obecności pracowników Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku otwarto kryptę w kościele świętego Jacka, która nieprzerwanie od XVII wieku była miejscem spoczynku doczesnych szczątków księżnej Anny z rodu Gryfitów i jej syna Ernesta Bogusława de Croy. Było to wówczas niezwykłe wydarzenie – grób dwojga ostatnich przedstawicieli słowiańskiej dynastii, która rządziła Pomorzem, przetrwał prawie nienaruszony, w odróżnieniu od wielu innych ważnych, historycznych miejsc pochówku, które nie dotrwały do naszych czasów. Dzięki staraniom słupskich muzealników, znajdujące się w trumnach przedmioty, jak i same książęce sarkofagi, zostały poddane starannej konserwacji i po dziś dzień prezentowane są w Zamku Książąt Pomorskich.

4 lipca 2017 r. o godzinie 11:00 w sieni zamkowej odbędzie się spotkanie z byłymi pracownikami Muzeum, którzy przed czterdziestu laty byli obecni przy otwarciu krypty oraz przy przenoszeniu sarkofagów: Panem Stefanem Wójcikiem i Panią Alicją Konarską. Zaprezentowane również zostaną historyczne zdjęcia, pokazujące nie tylko wnętrze krypty, ale także dokumentujące m.in. trudności, jakie napotkano podczas transportu sarkofagów, które po konserwacji nie zmieściły się w drzwiach kościoła i zamku oraz obiekty, które na co dzień nie są pokazywane na wystawach stałych.

Dzięki uprzejmości księdza proboszcza Józefa Domińczaka będzie również niepowtarzalna okazja zwiedzenia w obecności pracowników Muzeum podziemi kościoła św. Jacka, w których nadal znajdują się szczątki Anny i Bogusława de Croy.

Wstęp wolny.

Więcej40 rocznica otwarcia krypty Croyów

Więcej40 rocznica otwarcia krypty Croyów

Więcej40 rocznica otwarcia krypty Croyów

W Herbaciarni w Spichlerzu Richtera można oglądać kolejną z cyklu wystawę kopii pocztówek dawnego Słupska oraz, wyjątkowo, dawnej Ustki. Zapraszamy na najnowszą wystawę czasową przygotowaną przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku pt. Wypoczynek w mieście nad Słupią.

20 czerwca – 29 sierpnia 2017

WięcejWystawa czasowa - Wypoczynek w mieście nad Słupią. Kopie pocztówek dawnego Słupska i Ustki ze...

W Zamku Książąt Pomorskich, siedzibie Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku,
odbyło się dziś wręczenie nagród w konkursie
Pomorska Nagroda Muzealna za rok 2016 r.

Na organizowany po raz trzeci przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich konkurs zgłoszono 25 projektów,
w tym wystaw, publikacji, badań, festiwali czy imprez plenerowych.

Trzy równorzędne nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka otrzymali:
- Katarzyna Darecka z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska za realizację wystawy „Między domem
a światem. Okna w Gdańsku od średniowiecza do współczesności”

- dr Andrzej Nowakowski z Muzeum Narodowego w Gdańsku za monografię „Sąd. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga / Judgment. The Last Judgment by Hans Memling”
- Weronika Szerle z Muzeum Miasta Gdyni za realizację wystawy „Marek Cecuła” z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci

Wyróżnienie w konkursie otrzymał Jaromir Szroeder z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie
za organizację festiwalu i wydanie płyty „Cassubia Cantat”.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, wszystkim nominowanym dziękujemy i w imieniu organizatora, zapraszamy do zgłaszania efektów Państwa muzealnej pracy w przyszłym roku.

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!