Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-Wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-16:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-16:00


Aktualności

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza do oglądania wystawy
„Słupski kompleks muzealny na fotografiach”
od 18 listopada 2019 do 2 lutego 2020 roku
w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku przy Rynku Rybackim 1.

Otwarcie wystawy 19 listopada 2019 o godz. 12.00.


Wystawa przygotowana została z okazji 95-lecia muzealnictwa w Słupsku (1924-2019). Zaprezentujemy na niej 130 zdjęć z lat przed 1945 do 2018 roku obiektów związanych ze słupskim Muzeum a mianowicie: Bramę Nową, Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy, Bramę Młyńską i dworek, Spichlerz Richtera oraz Spichlerz Biały i Czerwony. Fotografie przypomną w jakich obiektach na terenie miasta znajdowało się słupskie muzeum oraz jak one zmieniały się na przestrzeni lat. Ekspozycja mamy nadzieję zwróci uwagę na wiele szczegółów i wydarzeń związanych z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.


Zdjęcia znajdujące się na wystawie pochodzą ze zbiorów własnych muzeum. Wykonywali je fotograficy amatorzy i profesjonaliści rejestrując różne wydarzenia, które dzisiaj są już historią.

WięcejWystawa czasowa

Dyrektor Słupskiego Ośrodka Kultury
Jolanta Krawczykiewicz

oraz
Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Marzenna Mazur

mają zaszczyt zaprosić na wystawę czasową

„Wykapana sztuka. Trzydziestolecie Pracowni Batiku Słupskiego Ośrodka Kultury"
wystawa ze zbiorów Pracowni Batiku Słupskiego Ośrodka Kultury oraz ze zbiorów prywatnych

Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku
22 listopada 2019 - 1 marca 2020

Ekspozycja podsumowuje trzydziestoletni okres istnienia Pracowni Batiku działającej przy Słupskim Ośrodku Kultury. Pracownia, założona w 1989 roku przez Marię Hasiec, jest przedsięwzięciem wyjątkowym, gdyż od 30 lat konsekwentnie propaguje technikę batiku na polskim Pomorzu. Batik wykorzystywany jest w kształceniu plastycznym, ale uczestnicy zajęć poznają też zagadnienia związane z historią batiku w Polsce i na świecie. Przede wszystkim jednak wprowadzani są w świat indonezyjskiej kultury i sztuki, gdyż to w Indonezji właśnie batik rozwinął się najlepiej. Wykorzystywana w pracowni technika dostosowana jest do polskich warunków i materiałów. Batiki wykonywane w pracowni podejmują tematy zarówno indonezyjskie, jak i typowo polskie. Prace uczestników wielokrotnie brały udział w wystawach i konkursach w Polsce i za granicą, zdobywając liczne nagrody.

Widzowie będą mieli okazję zapoznać się z kilkudziesięcioma pracami dzieci, młodzieży i dorosłych powstałymi pod okiem trzech instruktorek Pracowni Batiku, Marii Hasiec, Aleksandry Ciecholewskiej i Marzeny Salwiak, od początku jej istnienia po rok 2019. Większość prac ma charakter obrazów, a nie dekoracyjnych, ornamentalnych form użytkowych, które dominują w tradycji indonezyjskiej.

Patronat nad wystawą objęła Ambasadorka Republiki Indonezji w Warszawie Siti Nugraha Mauludiah i Prezydentka Miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Patronat medialny: Telewizja Słupsk, Głos Pomorza, Radio Koszalin.

Otwarcie wystawy odbędzie się 22 listopada 2019 roku o godzinie 17:00 w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku przy ul. Dominikańskiej 5.

Serdecznie zapraszamy!

WięcejWystawa czasowa

Serdecznie zapraszamy na warsztaty z pozoru banalnej wycinanki, ale… tworząc ją pod okiem takiego instruktora, jakim jest Mark Maksimovich, zyskują one miano małego dzieła sztuki: „Wycinanki Marka Maksimovicha mówią same za siebie: opowiadają historie dzieci, muzykantów, chłopów, staruszków i aniołów. Igrają z naszymi wyobrażeniami o prostocie, dzieciństwie, marzeniach. I pokazują, jak z tradycji może wydzielić się coś, co w połowie jest jeszcze sztuką ludową, ale jednak już sztuką”.

Podczas warsztatów dowiemy się o historii wycinanki i technikach jej tworzenia. W drugiej części każdy z uczestników pod okiem instruktora wykona swoją własną wycinankę. Ilość miejsc ograniczona. Cena uwzględnia materiały na warsztaty i instruktora. Polecamy!!!

 WięcejWarsztaty wycinanek

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza
„Do Muzeum za pół darmo”
w każdy weekend listopada i grudnia

 

W każdy weekend listopada i grudnia 2019 roku będzie można odwiedzić Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy oraz Biały Spichlerz płacąc jedynie połowę ceny biletu wstępu.

Dodatkowo w każdą sobotę i niedzielę listopada oraz grudnia, o godz. 13:00, w ramach zakupionego biletu wstępu, odbywać się będą oprowadzania po jednej z wystaw słupskiego muzeum. Z oprowadzania skorzystać może pierwsze 30 osób. Darmowe oprowadzanie nie dotyczy grup zorganizowanych.

W tym czasie także wydawnictwa Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, znajdujące się w sklepikach muzealnych, będą sprzedawane z 10% zniżką.

Tematy listopadowych oprowadzań:
02.11. - Witkacy - życie i twórczość (Biały Spichlerz)
09.11. – Słupskie dziedzictwo Gryfitów (Zamek Książąt Pomorskich)
10.11. – Fundacje Filipa I i II w zbiorach MPŚ (Zamek Książąt Pomorskich)
16.11. – Dzieje zamku i jego mieszkańców (Zamek Książąt Pomorskich)
17.11. – Lekcja etnograficzna (Młyn Zamkowy)
23.11. – Witkacy - życie i twórczość (Biały Spichlerz)
24.11. – W nawiązaniu do Witkacego cz. I-III (Biały Spichlerz)
30.11. – Życie codzienne na wsi Pomorskiej (Młyn Zamkowy)

Zapraszamy do zwiedzania!

 

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
ogłasza wielki konkurs
KULTURA Z KLASĄ
przeznaczony dla uczniów
szkół podstawowych i średnich
uczestniczących w muzealnych zajęciach edukacyjnych

Od poniedziałku, 21 października 2019 roku Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku będzie przyjmowało zgłoszenia do konkursu „Kultura z klasą”. Konkurs skierowany jest do grup składających się z uczniów szkół podstawowych lub średnich tj. klas szkolnych, grup świetlicowych, uczestników zajęć dodatkowych, np. szkolnych kół zainteresowań, drużyn harcerskich itp. oraz nieformalnych grup młodzieżowych wraz z opiekunem.

Głównym celem konkursu jest zachęcenie Grup do uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz przez jego oddziały: Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Zadanie polega na wzięciu udziału w jak największej ilości różnorakich muzealnych zajęć, za co będą przyznawane punkty. Konkurs będzie trwał do końca roku szkolnego 2019/20.

Do konkursu można zgłaszać Grupy przez cały okres trwania konkursu poprzez wypełnienie Karty Zgłoszenia zgodnie ze wzorem dostępnym na stronie internetowej www.muzeum.slupsk.pl. Zgłoszenie może zostać wypełnione przez opiekuna Grupy lub dyrektora placówki, którą reprezentują uczestnicy. Wypełnioną kartę należy przekazać do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku osobiście, drogą pocztową na adres: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku ul. Dominikańska 5-9, 76-200 Słupsk lub elektroniczną na adres: m.switaj@muzeum.slupsk.pl. Każda Grupa wysyła tylko jedno zgłoszenie.

Ogłoszenie wyników oraz rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 10.06.2020 roku.

Dla laureatów konkursu przewidziane są nagrody finansowe:
• I miejsce – 1000 zł
• II miejsce – 700 zł
• III miejsce – 500 zł
• Wyróżnienie – 200 zł

Regulamin konkursu oraz Karta Zgłoszenia dostępne są poniżej:

Pliki do pobrania:
Regulamin konkursu
Karta zgłoszenia

 Serdecznie zapraszamy!

WięcejKonkurs KULTURA z KLASĄ

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza na wystawę czasową
"Słupski Nikifor". Henryk Jachimek i jego malowany świat

25 października 2019 - 13 kwietnia 2020
Młyn Zamkowy w Słupsku

Otwarcie wystawy odbędzie się 25 października 2019 r. o godz. 12.00
w Młynie Zamkowym w Słupsku.


Henryk Jachimek znany jest głównie jako artysta Pomorza Środkowego, od ponad 40 lat związany z Klubem Plastyka im. Stefana Morawskiego. Fachowcy określają go jako wspaniałego kolorystę. Klasyfikują artystę jako reprezentanta sztuki naiwnej, w której najważniejsza jest osobowość, wrażliwość i talent, z którym się urodził. Najbardziej znanym przedstawicielem tego nurtu w Polsce był Nikifor Krynicki. Dlatego też Henryk Jachimek, jako regionalny przedstawiciel tego nurtu, nazywany jest „Słupskim Nikiforem”.

Wystawa jest przeglądem jego twórczości. Na wystawie prezentujemy 67 prac artysty. Do dnia dzisiejszego Henryk Jachimek czynnie uczestniczy w życiu artystycznym regionu i nie tylko. Bierze aktywny udział w licznych plenerach, konkursach, w których niejednokrotnie sięgał po najwyższe nagrody. Zgromadzone na wystawie obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Słupskiego Ośrodka Kultury i ze zbiorów prywatnych. Wystawę można oglądać do 13 kwietnia 2020 r.

WięcejWystawa czasowa

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza na wystawę
Polski plakat. Komeda Jazz Festival

w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera

wernisaż 16 X 2019 o godz. 17.00

Wystawa prezentuje plakaty z lat 1996-2019, których autorami są: Maciej Gawlak, Kazimierz Jałowczyk, Henryk Maćkowiak, Andriej Miercałow, Rafał Pawłowski, Cezary Paszkowski i Andrzej Szczepłocki.

37 plakatów powstało do występów: Krzesimira Dębskiego, Urszuli Dudziak, Leszka Kułakowskiego, Leszka Możdżera, Krystyny Prońko, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Jorgosa Skoliasa, Tomasza Stańki, Michała Urbaniaka, Carli Bley, Eddiego Hendersona i innych.

Wystawa jest otwarta od 14 X do 17 XI 2019, wstęp wolny.

WięcejWystawa czasowa „Polski plakat. Komeda Jazz Festival

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza na wystawę
Portrety książąt pomorskich autorstwa Inge Götze inspirowane Oponą Croya
Wystawa ze zbiorów Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie

17 października 2019 - 26 stycznia 2020
w Zamku Książąt Pomorskich

 Wernisaż 17 października (czwartek) o godzinie 18:00.

Od piątku, 18 października do 26 stycznia 2020 roku w Zamku Książąt Pomorskich, w małej sali wystaw czasowych, prezentowana będzie wystawa pod tytułem „Portrety książąt pomorskich autorstwa Inge Götze inspirowane oponą Croya”.

Na wystawie zostaną zaprezentowane portrety nawiązujące do „opony Croya”, gobelinu z połowy XVI wieku, który w wieku XVII przechowywany był w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. Artystyczny memoriał luterańskiego wyznania wiary Gryfitów i książąt saskich, a jednocześnie portret rodowy, stał się następnie własnością Uniwersytetu w Greifswaldzie, a obecnie prezentowany jest w Pommersches Landesmuseum.
Inge Götze (urodzona w 1939 roku w Węgorzynie) studiowała malarstwo w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Dreźnie, pracowała w tkalni ręcznej oraz studiowała w Wyższej Szkole Wzornictwa Przemysłowego Burg Giebichenstein w Halle na kierunku gobelin. Tam też została później zatrudniona jako pracownika artystyczno-naukowy (nauczyciel rysunku, następnie kierownik działu ds. projektowania tapiserii).
Po otrzymaniu Nagrody Artystycznej NRD i docenturze, artystka rozpoczęła eksperymenty z papierem, tkaniną i innymi materiałami. Po zdobyciu I nagrody na IV. Quadriennale Rzemiosła Artystycznego w Erfurcie i profesurze w zakresie tkaniny artystycznej (1989), Inge Götze została dziekanem Wydziału Sztuki. W 1992 roku otrzymała nominację na profesora malarstwa i tkaniny artystycznej.
Przejawem jej zainteresowań różnymi technikami wzorniczymi, jak i historią Pomorza, jest wystawa portretów, których inspirację stanowi XVI-wieczny zabytek pomorski.

Wystawa towarzyszy Międzynarodowemu sympozjum naukowemu „Wielkie Pomorze - Gryfici oraz ich dziedzictwo", o którym więcej na stronie.

Serdecznie zapraszamy.

WięcejWystawa czasowa „Portrety książąt pomorskich autorstwa Inge Götze inspirowane Oponą Croya

 

Tegoroczną edycję konferencji organizujemy pod hasłem „Mieszkać na Pomorzu. Transformacje lokalnych i regionalnych tożsamości pomorskich” i chcemy ją poświęcić tożsamości pomorskiej a raczej tożsamościom ludności lokalnej i regionalnej Pomorza dawniej i współcześnie. Pomorze to region zróżnicowany pod względem społecznym i kulturowym, zamieszkiwany od wieków przez przedstawicielki i przedstawicieli różnych grup lokalnych, regionalnych, etnicznych, narodowych i religijnych. Dorobek tych wielu pokoleń stanowi istotny wkład w kształtowanie się współczesnego krajobrazu społeczno-kulturowego. Chcemy zobrazować proces kształtowania (odnajdywania, uświadamiania, negocjowania) tożsamości, pokazać używanie pamięci jako wartości organizującej tożsamości grup lokalnych i regionalnych.

Konferencja odbędzie się w dniach 14-15 listopada 2019 roku w Słupsku, w Zamku Książąt Pomorskich, obiekcie Muzeum Pomorza Środkowego.

Opłata konferencyjna wynosi 250 zł i pokrywa koszt organizacji konferencji oraz częściowo wydania materiałów konferencyjnych. Transport i nocleg uczestnicy organizują we własnym zakresie.

Zgłoszenia referatów przyjmujemy do 10 września 2019 roku. Za przygotowanie i wygłoszenie referatu przewidujemy honorarium w wysokości 500 zł. W przypadku dużej liczby zgłoszeń, organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ich selekcji.

Potwierdzenie uczestnictwa w konferencji otrzymają Państwo do 30 września 2019 roku.

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń referatów na adres sekretarz naukowej konferencji Gabryeli Włodarskiej, gabryela.wlodarska@muzeumkluki.pl.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, wspierane naukowo przez Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu organizuje kolejną edycję konferencji kaszubsko-pomorskiej, tym razem pod hasłem „Mieszkać na Pomorzu. Transformacje lokalnych i regionalnych tożsamości pomorskich”. W ramach tak sformułowanego tematu chcemy zobrazować proces kształtowania (odnajdywania, uświadamiania, negocjowania) tożsamości, pokazać używanie pamięci jako wartości organizującej tożsamości grup lokalnych i regionalnych, poruszyć zagadnienie tożsamości społeczeństw współczesnych – również obszarów miejskich Pomorza, zilustrować wpływ ruchów społeczno-politycznych (np. z lat 70. czy 80. XX wieku) na tożsamość społeczeństw; zająć się też zagadnieniem tożsamości z perspektywy organizacji pozarządowych, których działania często wpływają na tożsamości społeczeństw, oraz z perspektywy muzeów, które miejscowe dziedzictwo kulturowe tłumaczą i oswajają, wybierają z niego to co aktualnie ważne z punktu widzenia tożsamości grupowej.

Kierownictwo naukowe konferencji obejmie dr hab. Anna Weronika Brzezińska, prof. UAM w Poznaniu.
Formularz zgłoszeniowy oraz kurenda: https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1eOwl0BwXtbRrFLWkqjNBvURcr5HeFzM0

WięcejXV Konferencja Kaszubsko-Pomorska: Mieszkać na Pomorzu. Transformacje lokalnych i regionalnych...

WięcejXV Konferencja Kaszubsko-Pomorska: Mieszkać na Pomorzu. Transformacje lokalnych i regionalnych...

WięcejXV Konferencja Kaszubsko-Pomorska: Mieszkać na Pomorzu. Transformacje lokalnych i regionalnych...

 

Zbiory Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku powiększyły się o kolekcję 576 pocztówek przedstawiających wsie, rezydencje i pejzaże dawnego Pomorza Środkowego. Pocztówki wydane zostały przed 1945 rokiem, najwcześniejsze pod koniec XIX wieku. Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Ofertę wpłynęła do muzeum wiosną ubiegłego roku. Po raz kolejny nasze muzeum otrzymało wsparcie w ramach ministerialnego programu „Kolekcje muzealne”. Wniosek oceniony został dość wysoko – na 100 punktów otrzymał 79,20.

Kolekcję zgromadził Andrzej Szkudniewski, jeden ze znanych słupskich kolekcjonerów, zmarły w 2016 roku. Pierwsze pocztówki kupował na początku lat 90. minionego wieku. Na pocztówkach są panoramy i widoki ogólne, pojedyncze budynki (m.in. gospody, sklepy, pałace, mleczarnie, dworce kolejowe) i ich zespoły, ludzie upozowani i przypadkowi. Część pocztówek jest zaprojektowana bardzo starannie, z wykorzystaniem elementów typograficznych. Najwcześniejszy stempel jest z roku 1900, najpóźniejszy z 1958; część pocztówek nie była w obiegu, część została wypisana (niekiedy tekst jest także w miejscu przeznaczonym na adres). Większość pocztówek jest drukowana, pojedyncze to odbitki fotograficzne z nadrukowanym liniowaniem na nazwisko i adres odbiorcy. Wydawcami pocztówek były różne firmy niemieckie – zarówno duże oficyny, jak i małe zakłady. Kilka przykładów prezentujemy.

Pokaz części zakupionej kolekcji odbędzie się w sieni Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, w dniach 10 września – 18 października tego roku.

WięcejZakup kolekcji pocztówek

Barcino (niem. Bartin), panorama; wydawca: Albert Dux, Bartin; pocztówka wysłana 1931-08-29, wydana około 1920-1930; papier, druk, 8.8 x 13.9 cm

WięcejZakup kolekcji pocztówek

Kępice (niem. Hammermühle), dworzec; wydawca: Photo u. Verlag W. Oschatz, Stolp; bez obiegu, wydana 1930-1940; papier, druk, 9 x 14 cm

WięcejZakup kolekcji pocztówek

Bierkowo (niem. Birkow), kościół, wieś, szkoła; wydawca: Willy Schröder, Stolp; bez obiegu, wydana 1930-1940; papier, druk, 9 x 13.8 cm

WięcejZakup kolekcji pocztówek

Poddąbie (niem. Neu Strand), dwa widoki wsi; wydawca: Verlag von H. Langenhagen, Stolp; bez obiegu, wydana 1905-1915; papier, druk, 8.9 x 13.9 cm

WięcejZakup kolekcji pocztówek

Wydarzenia towarzyszące pozyskaniu nowej kolekcji:
- Prezentacja kolekcji pocztówek
- Wykład - Kolekcja pocztówek z terenu Pomorza Środkowego, wydanych do 1945 rokuWykład - Kolekcja pocztówek z terenu Pomorza Środkowego, wydanych do 1945 roku