SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-Wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-16:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-16:00


Aktualności

Wszyscy mamy dosyć pandemii i z niecierpliwością czekamy na powrót do normalności. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku jest nieczynne dla zwiedzających, ale wewnątrz praca wre – słupscy muzealnicy opracowują swoje bogate zbiory, przeglądają magazyny planując przyszłe wystawy i przygotowują się do otwarcia. Jako że w dzisiejszych czasach najważniejsze jest bezpieczeństwo, pomyśleliśmy o ułatwieniach dla tych, którzy chcą nie tylko popatrzeć na zgromadzone w MPŚ skarby, ale też dowiedzieć się czegoś więcej.

W Białym Spichlerzu każdy zwiedzający z ważnym biletem na wystawę będzie mógł nieodpłatnie wypożyczyć audioprzewodnik – niewielkie urządzenie ze słuchawkami nausznymi, które pozwoli na samodzielne i bezpieczne zwiedzanie czterech kondygnacji Spichlerza. Nagrania obejmują przede wszystkim zbiory Witkacego, ale też kolekcję sztuki współczesnej, która jest prezentowana w kontekście nawiązującym do twórczości S. I. Witkiewicza. Przygotowano dwie ścieżki podstawową oraz rozszerzoną, która stanowi uzupełnienie pierwszej o dodatkowe ciekawostki, opisy obiektów i inne muzealne tajemnice. Obie ścieżki dostępne są także w języku angielskim, a dla osób niedowidzących przygotowano specjalne audiodeskrypcje. Urządzenia są bardzo proste w obsłudze, tak aby nie stanowiły problemu dla osób starszych. Dodatkowo z kasy można pobrać pętlę indukcyjną, która zwiększa komfort słyszenia u osób korzystających z aparatów słuchowych.

Urządzenia będą każdorazowo dezynfekowane a dla pełnego bezpieczeństwa będzie można również pobrać nieodpłatną aplikację na własny smartfon, która zawierać będzie te same nagrania.
To teraz musimy tylko otworzyć wystawy. Zapraszamy od pierwszego dnia!

Stworzenie i udostępnienie tak szerokiej bazy wiedzy dla zwiedzających Biały Spichlerz i Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku było możliwe dzięki realizacji zadania „Wsłuchani w Witkacego. Modernizacja i dostosowanie ekspozycji w Białym Spichlerzu – nagrania do audioprzewodników” realizowanego z Programów Operacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”. Instytucją zarządzająca programem jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Projekt został w całości zrealizowany z powyższych środków.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

WięcejAUDIOPRZEWODNIKI W BIAŁYM SPICHLERZU JUŻ SĄ!

 

W związku z drugą falą pandemii i podjęciem kroków mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz oddziały w Klukach i Swołowie są zamknięte dla publiczności do odwołania.

O terminie otwarcia placówek powiadomimy na stronie internetowej.

My jednak pracujemy i zapraszamy do śledzenia nas w mediach społecznościowych.

 

WięcejWitkacy. Napisane dzisiaj. Konkurs Literackiej Twórczości Młodzieży - druga edycja

Twórczość S. I. Witkacego wpisuje się w szeroki kontekst współczesnej kultury. Niezwykła wyobraźnia artystyczna i traumatyczna biografia stały się inspiracją dla wielu profesjonalnych twórców: poetów, pisarzy, muzyków, filmowców, artystów-plastyków. Dla każdego z nich Witkacy był iskrą zapalną dla własnych pomysłów, przemyśleń, propozycji artystycznych, oryginalnych form wypowiedzi twórczej.

Jaki potencjał potrafi uruchomić twórczość Witkacego w środowisku utalentowanej literacko współczesnej młodzieży? Odpowiedzią jest już pierwsza edycja konkursu. Dziękujemy wszystkim jej uczestnikom za piękne Witkacowskie inspiracje. Organizatorzy zapraszają utalentowaną literacko młodzież w wieku 13-20 lat (klasy VI – VIII) szkół podstawowych, szkoły średnie i inne ponadpodstawowe) do udziału w konkursie inspirowanym twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza.


II MIĘDZYNARODOWY KONKURS LITERACKIEJ TWÓRCZOŚCI MŁODZIEŻY
„WITKACY. NAPISANE DZISIAJ”
pod patronatem
Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej Prezydent Miasta Słupska

ORGANIZATORZY
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Słupsku
Międzynarodowa Organizacja Soroptimist International. Klub w Słupsku

Partnerzy
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Instytut Witkacego – Witkacy!
Słupski Ośrodek Kultury
Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej – Teatr Rondo

CELE KONKURSU
• propagowanie wśród młodzieży zainteresowania czytelnictwem i literaturą, w szczególności twórczością Witkacego;
• promowanie literackiej wrażliwości, wyobraźni, przekraczania barier wyznaczanych przez stereotypy;
• promowanie pogłębionego odbioru poezji i prozy, odwagi i bogactwa słowa w wyrażaniu świata przeżyć wewnętrznych;
• wspieranie, kreowanie talentów literackich, nagradzanie sprawności językowej i zdolności literackich;
• umożliwienie uczestnikom, podczas uroczystego podsumowania każdej edycji konkursu, bezpośredniego obcowania z największą na świecie kolekcją prac Witkacego;
• publikowanie nagrodzonych tekstów uczestników w pokonkursowym wydawnictwie i na Facebooku;
• zachęcenie młodzieży polonijnej do podejmowania prób literackich inspirowanych twórczością S. I. Witkiewicza;
• wymiana doświadczeń między młodzieżą polską i polonijną z całego świata;
• kształtowanie etycznej postawy wobec drugiego człowieka, zwierząt, przyrody, zasad tolerancji i poszanowania każdej odrębności;
• rozwijanie bogactwa językowego, znajomości norm językowych;

Wyniki konkursu zostaną opublikowane także na stronie muzeum.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!

Regulamin konkursu do pobrania tutaj
Więcej informacji na profilu na facebooku tutaj

Zapraszamy także do obejrzenia filmu "Witkacy. Napisane dzisiaj", który powstał jako podsumowanie pierwszej edycji konkursu.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

już wkrótce udostępni dla zwiedzających

możliwość zwiedzania Białego Spichlerzaz audioprzewodnikami! 

Dla wszystkich tych, którzy lubią nie tylko patrzeć, ale także słuchać, dla tych, którzy kochają sztukę i są ciekawi świata.

Audioprzewodnik to niewielkie urządzenie, mieszczące się  w dłoni, które zawierać może wiele godzin ciekawych opowieści. Zwiedzający Biały Spichlerz będą mogli je wypożyczyć nieodpłatnie w kasie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

WięcejAudioprzewodniki w Białym Spichlerzu

 

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju prosimy o bezwzględne przestrzeganie obowiązującego w muzeum regulaminu zwiedzania opracowanego na czas trwania reżimu sanitarnego.

Odwołujemy zaplanowane wynajmy sal, wykłady, prelekcje oraz zawieszamy inne zajęcia muzealne, w tym zwiedzanie z przewodnikiem.

Przed wizytą w muzeum warto skonsultować się telefonicznie, by uzyskać stosowne informacje.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza do oglądania
wystawy autorskiej Katarzyny Tomasiak
pt. „Porysowane, zarysowane”
prezentowanej od 19 października 2020 do 24 stycznia 2021 roku
w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku przy Rynku Rybackim 1

Tytuł wystawy to sposób na zwrócenie uwagi, zaczepienie odbiorcy, to gra słów. „Porysowane, zarysowane” nawiązuje do nieszablonowej, indywidualnej formy przekazu, specyficznej techniki rysunkowej, którą artystka ukazuje swoje zainteresowania.
Na wystawie zobaczymy prace przygotowane różnymi technikami: rysunki graficzne wykonane pisakiem, prace zrobione techniką sitodruku oraz batiki. Prace Katarzyny Tomasiak zawierają jej ulubione tematy: ludzi, często zwierzęta domowe oraz drzewa i inne elementy przyrody. Figury nacechowane są ekspresją, mnogością emocji, można w nich również wyczuć subtelny humor. Postacie, które zobaczymy na wystawie mają specyficzne, zniekształcone proporcje ciała oraz „krzywość”, która tworzy ich swoisty charakter. Ekspozycja, mamy nadzieję, zwróci Państwa uwagę niezwykłą formą prezentowanych prac.

Na zakończenie wystawy, 24 stycznia 2021 roku o godz. 17:00 w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera odbędzie się spotkanie z autorką Katarzyną Tomasiak.

Katarzyna Tomasiak – absolwentka kierunków Wzornictwo na Politechnice Koszalińskiej (2007) oraz Ilustracje na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2017). Słupska artystka, pedagog, nauczycielka przedmiotów artystycznych w Liceum Sztuk Plastycznych przy Zespole Szkół Technicznych w Słupsku, instruktor plastyki w Słupskim Ośrodku Kultury. Realizuje się w pracach ilustratorskich, grafikach, ceramice, batiku, sitodruku, Street Arcie. Współpracuje przy akcjach artystycznych i edukacji kulturalnej. Wyrazista, zaangażowana osobowość i pracowita twórczyni. Zrealizowała wiele projektów grupowych oraz indywidualnych. Lubi inspirować i wspierać innych w tworzeniu. W pracy artystycznej odnajduje też drogę do samej siebie.
Autorka wielu słupskich murali. W 2019 roku zrealizowała trzy: „Kobieta Wolności i Solidarności” poświęconego mec. Annie Boguckiej-Skowrońskiej, który wykonany został według autorskiego pomysłu na ścianie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku, „Make art not war” – mural w Słupsku wykonany w ramach współpracy z młodzieżą ze szkoły plastycznej z Archangielska, miasta partnerskiego Słupska, „Flowers of youth” – mural w Archangielsku wykonany z młodzieżą z Liceum Sztuk Plastycznych w Słupsku. W 2020 roku wykonała też mural poświęcony Europejskiemu Zielonemu Ładowi przy Parku Wodnym „Trzy Fale” w Słupsku.
Pomysłodawczyni i realizatorka akcji upowszechniającej poezję na chodnikach.
Autorka ilustracji i okładek książek, w tym okładki publikacji 35. Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej (2019) oraz dziesięciu poprzednich wydawnictw tej serii.
W 2019 roku wysoko oceniona przez jury 22. Międzynarodowego Konkursu „Witkacy pod Strzechy” – otrzymała główną nagrodę w tym konkursie.
Dwukrotna Laureatka nagrody Prezydenta Miasta Słupska, w tym ubiegłorocznej, za szczególne osiągnięcia w edukacji artystycznej.

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

Więcej„Porysowane, zarysowane” - wystawa autorska Katarzyny Tomasiak

Jest nam niezmiernie miło poinformować,
że nasza wystawa prac Witkacego w Białym Spichlerzu otrzymała

Nagrodę Główną
Marszałka Województwa Pomorskiego
w kategorii "Oferta turystyczna".
Dziękujemy!

WięcejNagroda Główna Marszałka Województwa Pomorskiego

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

z  radością informuje,

że Biały Spichlerz

otrzymał wyróżnienie w prestiżowym konkursie Modernizacja Roku.

WięcejPrestiżowa nagroda dla Białego Spicherza!

Więcej„Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku” - nowa wystawa stała

 

„Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku”
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Zamek Książąt Pomorskich

nowa wystawa stała czynna od soboty, 5 września 2020 roku

Wystawa mieści się na drugim piętrze słupskiego zamku, w dwóch salach, których remont dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łącznie jest na niej ponad 1400 eksponatów. Prezentowane są one w porządku chronologicznym oraz typologicznym. Są to sztućce podstawowe – łyżki, noże i widelce, a także sztućce specjalistyczne do serwowania i spożywania jednego rodzaju potrawy, na przykład ostryg lub jagód. Osobno przedstawione są wyroby seryjne, głównie wytwórni polskich: Norblin i Fraget.

Trzonem ekspozycji są sztućce wykonane w latach 1875–1939 w wytwórniach europejskich – przeważnie niemieckich i polskich oraz angielskich i francuskich; są też produkty amerykańskie. Część to wyroby rzemieślnicze powstałe w niewielkich warsztatach złotniczych – inne wykonane zostały w manufakturach, a nawet w dużych fabrykach.

Większość eksponatów pochodzi z unikatowej kolekcji prywatnej – jednej z największych w Europie, liczącej 839 sztuk, która została zakupiona przez muzeum w 2018 roku. Transakcja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Miasta Słupsk.

Znaczącą część ekspozycji tworzą dwa znaleziska, odkryte po wojnie w Słupsku. Oba ukryte zostały w 1945 roku przez ewakuujących się ze Stolpu mieszkańców. Pierwsze to spuścizna po szlacheckiej rodzinie von Kleist – zastawa licząca niemal 300 elementów, głównie sztućców wykonanych ze srebra i znakowanych herbami właścicieli. Drugie to dobytek średniozamożnej rodziny mieszczańskiej – naczynia szklane i fajansowe.

Pozostałe obiekty gromadziliśmy kilkadziesiąt lat; część pochodzi z przedwojennego Heimatmuseum.

Autorką scenariusza wystawy jest Anna Sujecka (adiunkt Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku). Aranżację przygotował Grzegorz Sujecki.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej„Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku” - nowa wystawa stała

Więcej„Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku” - nowa wystawa stała

Więcej„Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku” - nowa wystawa stała

Więcej„Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku” - nowa wystawa stała

Więcej„Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku” - nowa wystawa stała

Więcej„Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku” - nowa wystawa stała

 

Więcej„Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku” - nowa wystawa stała

 

Więcej„Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku” - nowa wystawa stała