Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek - Wtorek: nieczynne
Środa - Niedziela: 10:00 - 16:00


Aktualności

Zapraszamy do odwiedzania nas w czasie majówki!

Jednocześnie informujemy, że tradycyjnie już, w długi majówkowy weekend ulegają zmianie godziny otwarcia muzeum.

- 29 kwietnia (sobota) czynne w godzinach 10:00-16:00
- 30 kwietnia (niedziela) czynne w godzinach 10:00-16:00
- 1 maja (poniedziałek) nieczynne
- 2 maja (wtorek) nieczynne
- 3 maja (środa) czynne w godzinach 10:00-16:00

Dodatkowo zapraszamy na "Czarne Wesele", które odbędzie się w dniach 1-3 maja w naszym oddziale, w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

WięcejMajówka w muzeum - zmiana godzin otwarciaMuzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
oraz
Zespół Szkół Technicznych w Słupsku

serdecznie zapraszają na wystawę

„W tym momencie”

w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera

Otwarcie wystawy nastąpi 27 kwietnia 2017 r. o godzinie 12:00.
Wystawa będzie prezentowana do 19 czerwca 2017 r.

WięcejWystawa czasowa

Jak co roku fototechnicy ze słupskiego „Drzewniaka”, którzy kończą już naukę w tej szkole, pochwalą się pracami końcowymi, podsumowującymi ich dokonania w czasie czteroletniej nauki zawodu.

Serdecznie zapraszamy!

Uprzejmie informujemy, że z przyczyn niezależnych od muzeum wystawa czasowa

"Bon appetit. Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie"

będzie nieczynna do

16 maja 2017 r.

Za niedogodności przepraszamy!

7 kwietnia 2017 r. w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera nastąpiło wręczenie nagród laureatom
IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i Fotograficznego „Witkacy i ja”.

Poniżej załączamy protokół komisji z dnia 21 lutego 2017 r.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział oraz już dziś zapraszamy za rok na jubileuszową,
X edycję konkursu.

Na konkurs wpłynęło 537 prac z 41 szkół, placówek kulturalnych i oświatowych z Polski; w tym 293 prac plastycznych i 244 fotografii.

Komisja w składzie:
Przewodnicząca: Anna Sujecka /historyk sztuki i pracownik Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku/,
Członkowie: Agnieszka Piasecka /artysta fotografik/, Maciej Tupajka /artysta fotografik/, Bogdan Jankowski /historyk sztuki/, Kinga Zaborowska /Liceum Plastyczne - przedmioty artystyczne/, Jacek Szuba /prezes fundacji INDYGO i członek słupskiej grupy „Witkacy cacy cacy”/, Renata Sztabnik /specjalista ds. zarządzania projektami Miejskiej Biblioteki w Słupsku/, dokonała wyboru najciekawszych prac plastycznych i fotograficznych nadesłanych na konkurs, które rozpatrywano w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły gimnazjalne, szkoły ponadgimnazjalne i licea plastyczne.

Więcej„Witkacy i ja” - wręczenie nagród laureatom konkursu

 

W listopadzie 2016 r. Dział Konserwatorski Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku złożył do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt „Zakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”. Na początku 2017 r. projekt ten, złożony ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”, został rozpatrzony pozytywnie. Kwota dotacji ministerialnej została przyznana w wysokości 53 500 zł netto.

Projekt przewiduje zakup sprzętu konserwatorskiego do zespołu pracowni konserwatorskich MPŚ w Słupsku. Wykonana zostanie wymiana przestarzałego wyposażenia, co pozwoli na unowocześnienie stanowisk pracy, usprawnienie prac dokumentacyjnych, zwiększenie bezpieczeństwa i higieny pracy. Obecnie wiele urządzeń w pracowni jest w znacznym stopniu zużytych, wielu brakuje. Zakupiony sprzęt uzupełni wyposażenie pracowni konserwacji drewna, papieru i malarstwa w Dziale Konserwatorskim MPŚ. Do pracowni konserwacji drewna zakupiona zostanie obrabiarka wieloczynnościowa, odciąg wiórów, piła taśmowa, regulowany na wysokość stół podnośny, stanowiskowy odciąg pyłów i oparów, sprzęt komputerowy. Pracownia konserwacji papieru wzbogacona zostanie o wanno-stół niskociśnieniowy, stół podświetlany, folię świecącą oraz kuwetę do uzupełniania masą papierową. Do pracowni konserwacji malarstwa przewiduje się zakup kautera z termostatem oraz stanowiskowego odciągu pyłów i oparów.

Zakup wyposażenia wpisuje się w długofalową strategię rozwoju Działu Konserwatorskiego. Przez kilka ostatnich lat prowadzone były bowiem remonty pracowni konserwatorskich. Opracowana została koncepcja kompleksowej modernizacji wnętrza XIV-wiecznej Bramy Młyńskiej, z uwzględnieniem specyfiki zabytkowego obiektu i funkcji pracowni konserwatorskich. Wykonano izolację murów, wymianę schodów i ogrzewanie podłogowe w przyziemiu, wymianę okien połaciowych, remont pracowni konserwacji drewna. Przeprowadzono wymianę stolarki okiennej, powstała nowa pracownia elektrolityczna, wymieniono instalację elektryczną, w tym oświetlenie, instalację wodno-kanalizacyjną i niesprawny system wentylacyjny, wydzielono też klatkę schodową. W kolejnych latach kontynuowano remont wewnętrzny, wydzielono drogi ewakuacji i komunikacji, zamontowano system oddymiania.

Pracownie konserwatorskie MPŚ w Słupsku pracują na potrzeby ekspozycji i magazynów w Słupsku oraz dwóch oddziałów etnograficznych, tj. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie. Obiekty muzealne są zróżnicowane pod względem materiałowym, należą do zbiorów sztuki dawnej i współczesnej, zbiorów etnograficznych, bibliotecznych i archiwalnych. Duża ich część oczekuje na wykonanie konserwacji.

Celem zakupu sprzętu do pracowni konserwatorskich MPŚ w Słupsku będzie wykorzystanie go do prac konserwatorskich, w profilaktyce i dokumentacjach konserwatorskich. Ułatwi on wykonywanie czynności konserwatorskich oraz przyczyni się do podniesienia standardów przechowywania i transportu muzealiów, polepszenia ich kondycji a także poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego

Fot. 1. Brama Młyńska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego

Fot. 2. Brama Młyńska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego

Fot. 3. Brama Młyńska, izolacja murów

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Fot. 4. Brama Młyńska, izolacja murów

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Fot. 5. Brama Młyńska, po pracach izolacyjnych murów

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Fot. 6. Brama Młyńska, w trakcie czyszczenia wewnętrznych murów

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Fot. 7. Brama Młyńska, po oczyszczeniu wewnętrznych murów

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Fot. 8. Brama Młyńska, zakładanie ogrzewania podłogowego

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Fot. 9. Brama Młyńska, prace remontowe

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Fot. 10. Brama Młyńska, wymiana okien

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Fot. 11. Brama Młyńska, wymiana okien

 

W związku ze zbliżającą się Nocą Muzeów, MPŚ w Słupsku zaprasza do współpracy kolekcjonerów ze Słupska i okolic. Poszukujemy osób, które posiadają prywatne kolekcje z dowolnej dziedziny i chciałyby je zaprezentować szerszej publiczności. Noc Muzeów cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta. W zeszłorocznej edycji wzięło udział prawie 3000 zwiedzających. Udział w wydarzeniu jest więc doskonałą okazją do zaprezentowania swoich zbiorów.

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w sobotę, 20.05.2017 r. w godzinach 18:00-24:00. Kolekcjonerom zostanie udostępnione miejsce w Sali Rycerskiej w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. Liczba miejsc jest ograniczona.

Zgłoszenia proszę kierować pod numerem telefonu 0 59 842 40 81/82 wew. 306.

WięcejKolekcjonerzy ze Słupka poszukiwani!

Obchodziliśmy dziś w zamku 132 rocznicę urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza.

W czasie części oficjalnej, pani Beata Zgodzińska-Wojciechowska oraz pan Przemysław Pawlak zaprezentowali najnowsze wydawnictwa poświęcone solenizantowi:
• numer monograficzny czasopisma „Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie” wydanego przez Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, zatytułowany „Witkacy: piekło edytora”, pod redakcją Magdaleny Bizior-Dombrowskiej;
• pierwszy numer półrocznika „Witkacy!” wydanego przez Instytut Witkacego w Warszawie; redaktor naczelną pisma jest Małgorzata Vražić;
• tom materiałów z międzynarodowej sesji naukowej „Witkacy 2014: co jeszcze jest do odkrycia?” pod redakcją Janusza Deglera, wydany przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Słupski Ośrodek Kultury oraz Teatr „Rondo” przyłączyły się do świętowania urodzin Witkacego, prezentując trzy nagrodzone filmy zaprezentowane wcześniej na festiwalu "Witkacy pod Strzechy". Natomiast pan Michał Studziński wyrecytował tekst inspirowany „Nienasyceniem” Witkacego.

Z Liceum Plastycznego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku licznie przybyła młodzież, przebrana w stroje wzorowane na portretach Witkiewicza.

W części nieoficjalnej, uczestnicy uroczystości samodzielnie wykonali urodzinowe minitorty dla naszego mistrza.

Więcej132 rocznica urodzin Witkacego - fotorelacja

Więcej132 rocznica urodzin Witkacego - fotorelacja

Więcej132 rocznica urodzin Witkacego - fotorelacja

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na otwarcie wystawy
pt. „Bajkowy świat lalek”
wystawa lalek Ute Kase-Lepp z kolekcji Marii Aleksandrovich,
które odbędzie się 17.02.2017 r. o godz. 12.00 w Młynie Zamkowym w Słupsku

Na wystawie będzie można zobaczyć kilkadziesiąt lalek znanej w środowisku lalkarskim projektantki Ute Kase-Lepp. Artystka tworzy swoje lalki z porcelany, ale prototypy wykonuje z plasteliny. Rzeźbione lalki są różnej wielkości, od pięciu cali do naturalnej wielkości dziecka. Twarze lalek są malowane ręcznie. Kase-Lepp starannie dopasowuje kolory twarzy i włosów, co stwarza niepowtarzalny charakter każdej lalki. Projektantka stara się wydobyć osobistą ekspresję, nastrój i wewnętrzną postawę lalki. Artystka osobiście projektuje ubrania lalek, a do wykonania oczu korzysta z dmuchanego szkła pochodzącego ze słynnej niemieckiej fabryki Thuringen Glass Cottage Industry. Jest jednym z najbardziej znanych autorów lalek w Niemczech. Projektantka jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych nagród. Dzięki jej osiągnięciom, jej rodzinne miasto Gifhorn stało się znane nie tylko w Europie, ale także w Azji i Ameryce.

Wystawa powstała z kolekcji prywatnej Marii Aleksanrovich, która od roku 2005 mieszka i pracuje w Słupsku. Jest psychologiem, adiunktem i kierownikiem Zakładu Psychologii w Instytucie Pedagogiki i Pracy Socjalnej Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jej zainteresowania pozanaukowe to tango argentyńskie, plastyka i rzeźba, jak również robienie rzeźb w technice Powertex, w której posiada III stopień trenerski. Sama również tworzy lalki. Od dwudziestu lat kolekcjonuje lalki, zarówno współczesne autorskie, jak i lalki stare, posiada bogatą reprezentatywną kolekcję, liczącą ponad 150 lalek.

Lalki od dawien dawna przyciągają uwagę dzieci i dorosłych. Mamy nadzieję, że ta wystawa przyciągnie Państwa do naszego muzeum.

Można ją oglądać do 31 października 2017 r.

WięcejWystawa czasowa

Lalki: Mgła i Scharlotten

WięcejWystawa czasowa

WięcejWystawa czasowa

Uprzejmie informujemy, że z przyczyn niezależnych od Muzeum wystawa

"Bon appetit". Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i zastosowanie

będzie nieczynna do

16 maja 2017 r.

Za niedogodności przepraszamy!

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza
na  wystawę

„Bon appétit. Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie”

Wystawa prezentuje jedną z najciekawszych w kraju prywatnych kolekcji sztućców stołowych. Jej unikalność może śmiało konkurować z wieloma polskimi i europejskimi zbiorami.

Wystawa będzie czynna od 16 grudnia 2016 do 17 września 2017 roku. W czasie jej trwania przewidziana jest bogata oferta edukacyjna skierowana do przedszkoli i szkół oraz rodzin i osób indywidualnych – spotkania na ekspozycji (w tym oprowadzania), wykłady i warsztaty.

WięcejWystawa czasowa