SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-Wtorek: nieczynne
Środa: 10:00-16:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-16:00


Aktualności

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
zaprasza

podinsp. w st. sp. Zdzisław Dróbka

wykład pt.

„W stulecie Rzeczypospolitej Polskiej. Rodzinna saga mundurowa”

 w sobotę, 6 marca 2021 o godzinie 12.00
w Białym Spichlerzu, Sala im. Barbary Zielińskiej

Wstęp wolny

 Jak pisze podinsp. w st. sp. Zdzisław Dróbka „na wykładzie zostanie zaprezentowana rodzinna opowieść o kilku pokoleniach w uniformach od okresu międzywojennego po współczesnych mundurowych. Autor na przykładzie familii pokaże warsztat genealogiczny, omówi historię i tradycję Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Ludowego Wojska Polskiego, Milicji Obywatelskiej, Policji i Marynarki Wojennej, bo wszystko zaczęło się od »dziadkowego guzika mundurowego« Józefa Dróbki strażnika granicznego z placówki w przedwojennych Chojnicach.” Prelegent jest także ppor. rez. Wojska Polskiego, członkiem Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, nauczycielem historii i członkiem Światowego Związku Genealogicznego.

Wykład w ramach programu edukacyjnego do wystawy „Broń i barwa Wojska Polskiego 1939-1945 ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile - Zamek Książąt Pomorskich, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”. Wystawę można zwiedzać do 21 marca 2021 roku.

Spotkanie odbywa się z zachowaniem reżimu sanitarnego, obowiązują maseczki i dystans. Zastrzegamy uczestnictwo ograniczonej liczby osób.

Więcej„W stulecie Rzeczypospolitej Polskiej. Rodzinna saga mundurowa” - wykład

Stanisław Ignacy Witkiewicz dotarł do Ameryki Południowej - otwarcie wystawy „Witkacy w Kolumbii”.

W 136. rocznicę urodzin Witkacego, w Bogocie zostanie otwarta wystawa reprodukcji dzieł Witkacego z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku pt. „Witkacy w Kolumbii” ukazująca przekrój jego twórczości.

Wystawa pokazywana będzie w dwóch pięknych obiektach stolicy Kolumbii: od 22 lutego do 8 marca w Biblioteca Pública Virgilio Barco, a następnie od 10 do 24 marca w Biblioteca Pública Julio Mario Santo Domingo.

Wystawa zorganizowana została we współpracy z Ambasadą Polski w Bogocie. Kuratorem merytorycznym wystawy jest Anna Baruk-Bejda, adiunkt w Pracowni ds. kolekcji Witkacego MPŚ. Ze strony Ambasady jej organizacją zajęła się Małgorzata Szyk.

Więcej„Witkacy w Kolumbii” - wystawa reprodukcji

Więcej„Witkacy w Kolumbii” - wystawa reprodukcji

Więcej„Witkacy w Kolumbii” - wystawa reprodukcji

Więcej„Witkacy w Kolumbii” - wystawa reprodukcji

 

Od dziś podczas zwiedzania Białego Spichlerza, można korzystać z naszej BEZPŁATNEJ APLIKACJI.

Aby ją pobrać, należy wejść do sklepu Google Play tutaj i wpisać "MUZEUM POMORZA ŚRODKOWEGO".

Gdy zobaczycie nasze logo, wystaczy już tylko pobrać aplikację (zajmuje to niecałe 2 minuty) i uruchomić ją.

Na kolejnych wystawach rozmieściliśmy tabliczki z numerami - według nich należy poruszać się w aplikacji i odsłuchać, aby dowiedzieć się więcej.

Dobrze jest mieć ze sobą sluchawki, jednak jeśli ich nie posiadamy, pamiętajmy aby dostosować głośność tak, by nie zakłócać zwiedzania innym.

ZAPRASZAMY!

Filmik pokazujący sposób instalacji aplikacji znajduje się na stronie instrukcja

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza!

Już od środy 3 lutego wszyscy miłośnicy sztuki i historii będą mogli podziwiać muzealne wystawy w Słupsku i Swołowie – oczywiście, w reżimie sanitarnym, chodzi przecież o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Biały Spichlerz i Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku zapraszają od środy do niedzieli w godzinach 10.00-16.00, przy czym bilety (osobne do obu obiektów) można kupić tylko do 15.00, by mieć jeszcze przynajmniej godzinę na zobaczenie wystaw. Wystawy Witkacego są czynne od czwartku do niedzieli. Młyn Zamkowy pozostanie nieczynny do odwołania.

W związku z pandemią nie będzie można korzystać z większości multimediów.

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w lutym będzie czynne tylko w dni powszednie:
poniedziałek 10.00-15.00 (dzień bezpłatny, dostępna tylko jedna zagroda)
wtorek-piątek 10.00-16.00
Zapraszamy przynajmniej godzinę przed zamknięciem.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach pozostaje zamknięte w najbliższych miesiącach.

 

Obowiązuje reżim sanitarny: maseczki, dezynfekcja rąk i dystans.

Zastrzegamy uczestnictwo ograniczonej liczby osób.

Jeśli nie mogą Państwo używać maseczek lub innych przesłon, prosimy o odwiedziny w muzeum w bezpieczniejszym okresie, ze względu na bezpieczeństwo innych zwiedzających i naszych pracowników. Dziękujemy za zrozumienie.

 

 

Wszyscy mamy dosyć pandemii i z niecierpliwością czekamy na powrót do normalności. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku jest nieczynne dla zwiedzających, ale wewnątrz praca wre – słupscy muzealnicy opracowują swoje bogate zbiory, przeglądają magazyny planując przyszłe wystawy i przygotowują się do otwarcia. Jako że w dzisiejszych czasach najważniejsze jest bezpieczeństwo, pomyśleliśmy o ułatwieniach dla tych, którzy chcą nie tylko popatrzeć na zgromadzone w MPŚ skarby, ale też dowiedzieć się czegoś więcej.

W Białym Spichlerzu każdy zwiedzający z ważnym biletem na wystawę będzie mógł nieodpłatnie wypożyczyć audioprzewodnik – niewielkie urządzenie ze słuchawkami nausznymi, które pozwoli na samodzielne i bezpieczne zwiedzanie czterech kondygnacji Spichlerza. Nagrania obejmują przede wszystkim zbiory Witkacego, ale też kolekcję sztuki współczesnej, która jest prezentowana w kontekście nawiązującym do twórczości S. I. Witkiewicza. Przygotowano dwie ścieżki podstawową oraz rozszerzoną, która stanowi uzupełnienie pierwszej o dodatkowe ciekawostki, opisy obiektów i inne muzealne tajemnice. Obie ścieżki dostępne są także w języku angielskim, a dla osób niedowidzących przygotowano specjalne audiodeskrypcje. Urządzenia są bardzo proste w obsłudze, tak aby nie stanowiły problemu dla osób starszych. Dodatkowo z kasy można pobrać pętlę indukcyjną, która zwiększa komfort słyszenia u osób korzystających z aparatów słuchowych.

Urządzenia będą każdorazowo dezynfekowane a dla pełnego bezpieczeństwa będzie można również pobrać nieodpłatną aplikację na własny smartfon, która zawierać będzie te same nagrania.
To teraz musimy tylko otworzyć wystawy. Zapraszamy od pierwszego dnia!

Stworzenie i udostępnienie tak szerokiej bazy wiedzy dla zwiedzających Biały Spichlerz i Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku było możliwe dzięki realizacji zadania „Wsłuchani w Witkacego. Modernizacja i dostosowanie ekspozycji w Białym Spichlerzu – nagrania do audioprzewodników” realizowanego z Programów Operacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”. Instytucją zarządzająca programem jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Projekt został w całości zrealizowany z powyższych środków.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

WięcejAUDIOPRZEWODNIKI W BIAŁYM SPICHLERZU JUŻ SĄ!

WięcejAUDIOPRZEWODNIKI W BIAŁYM SPICHLERZU JUŻ SĄ!

 

WięcejWitkacy. Napisane dzisiaj. Konkurs Literackiej Twórczości Młodzieży - druga edycja

Twórczość S. I. Witkacego wpisuje się w szeroki kontekst współczesnej kultury. Niezwykła wyobraźnia artystyczna i traumatyczna biografia stały się inspiracją dla wielu profesjonalnych twórców: poetów, pisarzy, muzyków, filmowców, artystów-plastyków. Dla każdego z nich Witkacy był iskrą zapalną dla własnych pomysłów, przemyśleń, propozycji artystycznych, oryginalnych form wypowiedzi twórczej.

Jaki potencjał potrafi uruchomić twórczość Witkacego w środowisku utalentowanej literacko współczesnej młodzieży? Odpowiedzią jest już pierwsza edycja konkursu. Dziękujemy wszystkim jej uczestnikom za piękne Witkacowskie inspiracje. Organizatorzy zapraszają utalentowaną literacko młodzież w wieku 13-20 lat (klasy VI – VIII) szkół podstawowych, szkoły średnie i inne ponadpodstawowe) do udziału w konkursie inspirowanym twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza.


II MIĘDZYNARODOWY KONKURS LITERACKIEJ TWÓRCZOŚCI MŁODZIEŻY
„WITKACY. NAPISANE DZISIAJ”
pod patronatem
Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej Prezydent Miasta Słupska

ORGANIZATORZY
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Słupsku
Międzynarodowa Organizacja Soroptimist International. Klub w Słupsku

Partnerzy
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Instytut Witkacego – Witkacy!
Słupski Ośrodek Kultury
Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej – Teatr Rondo

CELE KONKURSU
• propagowanie wśród młodzieży zainteresowania czytelnictwem i literaturą, w szczególności twórczością Witkacego;
• promowanie literackiej wrażliwości, wyobraźni, przekraczania barier wyznaczanych przez stereotypy;
• promowanie pogłębionego odbioru poezji i prozy, odwagi i bogactwa słowa w wyrażaniu świata przeżyć wewnętrznych;
• wspieranie, kreowanie talentów literackich, nagradzanie sprawności językowej i zdolności literackich;
• umożliwienie uczestnikom, podczas uroczystego podsumowania każdej edycji konkursu, bezpośredniego obcowania z największą na świecie kolekcją prac Witkacego;
• publikowanie nagrodzonych tekstów uczestników w pokonkursowym wydawnictwie i na Facebooku;
• zachęcenie młodzieży polonijnej do podejmowania prób literackich inspirowanych twórczością S. I. Witkiewicza;
• wymiana doświadczeń między młodzieżą polską i polonijną z całego świata;
• kształtowanie etycznej postawy wobec drugiego człowieka, zwierząt, przyrody, zasad tolerancji i poszanowania każdej odrębności;
• rozwijanie bogactwa językowego, znajomości norm językowych;

Wyniki konkursu zostaną opublikowane także na stronie muzeum.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!

Regulamin konkursu do pobrania tutaj
Więcej informacji na profilu na facebooku tutaj

Zapraszamy także do obejrzenia filmu "Witkacy. Napisane dzisiaj", który powstał jako podsumowanie pierwszej edycji konkursu.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

już wkrótce udostępni dla zwiedzających

możliwość zwiedzania Białego Spichlerzaz audioprzewodnikami! 

Dla wszystkich tych, którzy lubią nie tylko patrzeć, ale także słuchać, dla tych, którzy kochają sztukę i są ciekawi świata.

Audioprzewodnik to niewielkie urządzenie, mieszczące się  w dłoni, które zawierać może wiele godzin ciekawych opowieści. Zwiedzający Biały Spichlerz będą mogli je wypożyczyć nieodpłatnie w kasie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

WięcejAudioprzewodniki w Białym Spichlerzu

 

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju prosimy o bezwzględne przestrzeganie obowiązującego w muzeum regulaminu zwiedzania opracowanego na czas trwania reżimu sanitarnego.

Odwołujemy zaplanowane wynajmy sal, wykłady, prelekcje oraz zawieszamy inne zajęcia muzealne, w tym zwiedzanie z przewodnikiem.

Przed wizytą w muzeum warto skonsultować się telefonicznie, by uzyskać stosowne informacje.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza do oglądania
wystawy autorskiej Katarzyny Tomasiak
pt. „Porysowane, zarysowane”
prezentowanej od 19 października 2020 do 24 stycznia 2021 roku
w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku przy Rynku Rybackim 1

UWAGA - TERMIN OTWARCIA WYSTAWY WYDŁUŻONY DO CZERWCA 2021

Tytuł wystawy to sposób na zwrócenie uwagi, zaczepienie odbiorcy, to gra słów. „Porysowane, zarysowane” nawiązuje do nieszablonowej, indywidualnej formy przekazu, specyficznej techniki rysunkowej, którą artystka ukazuje swoje zainteresowania.
Na wystawie zobaczymy prace przygotowane różnymi technikami: rysunki graficzne wykonane pisakiem, prace zrobione techniką sitodruku oraz batiki. Prace Katarzyny Tomasiak zawierają jej ulubione tematy: ludzi, często zwierzęta domowe oraz drzewa i inne elementy przyrody. Figury nacechowane są ekspresją, mnogością emocji, można w nich również wyczuć subtelny humor. Postacie, które zobaczymy na wystawie mają specyficzne, zniekształcone proporcje ciała oraz „krzywość”, która tworzy ich swoisty charakter. Ekspozycja, mamy nadzieję, zwróci Państwa uwagę niezwykłą formą prezentowanych prac.

Na zakończenie wystawy, 24 stycznia 2021 roku o godz. 17:00 w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera odbędzie się spotkanie z autorką Katarzyną Tomasiak.

Katarzyna Tomasiak – absolwentka kierunków Wzornictwo na Politechnice Koszalińskiej (2007) oraz Ilustracje na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2017). Słupska artystka, pedagog, nauczycielka przedmiotów artystycznych w Liceum Sztuk Plastycznych przy Zespole Szkół Technicznych w Słupsku, instruktor plastyki w Słupskim Ośrodku Kultury. Realizuje się w pracach ilustratorskich, grafikach, ceramice, batiku, sitodruku, Street Arcie. Współpracuje przy akcjach artystycznych i edukacji kulturalnej. Wyrazista, zaangażowana osobowość i pracowita twórczyni. Zrealizowała wiele projektów grupowych oraz indywidualnych. Lubi inspirować i wspierać innych w tworzeniu. W pracy artystycznej odnajduje też drogę do samej siebie.
Autorka wielu słupskich murali. W 2019 roku zrealizowała trzy: „Kobieta Wolności i Solidarności” poświęconego mec. Annie Boguckiej-Skowrońskiej, który wykonany został według autorskiego pomysłu na ścianie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku, „Make art not war” – mural w Słupsku wykonany w ramach współpracy z młodzieżą ze szkoły plastycznej z Archangielska, miasta partnerskiego Słupska, „Flowers of youth” – mural w Archangielsku wykonany z młodzieżą z Liceum Sztuk Plastycznych w Słupsku. W 2020 roku wykonała też mural poświęcony Europejskiemu Zielonemu Ładowi przy Parku Wodnym „Trzy Fale” w Słupsku.
Pomysłodawczyni i realizatorka akcji upowszechniającej poezję na chodnikach.
Autorka ilustracji i okładek książek, w tym okładki publikacji 35. Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej (2019) oraz dziesięciu poprzednich wydawnictw tej serii.
W 2019 roku wysoko oceniona przez jury 22. Międzynarodowego Konkursu „Witkacy pod Strzechy” – otrzymała główną nagrodę w tym konkursie.
Dwukrotna Laureatka nagrody Prezydenta Miasta Słupska, w tym ubiegłorocznej, za szczególne osiągnięcia w edukacji artystycznej.

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

Więcej„Porysowane, zarysowane” - wystawa autorska Katarzyny Tomasiak

Jest nam niezmiernie miło poinformować,
że nasza wystawa prac Witkacego w Białym Spichlerzu otrzymała

Nagrodę Główną
Marszałka Województwa Pomorskiego
w kategorii "Oferta turystyczna".
Dziękujemy!

WięcejNagroda Główna Marszałka Województwa Pomorskiego