Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek - Wtorek: nieczynne
Środa - Niedziela: 10:00 - 16:00


Aktualności

W Zamku Książąt Pomorskich, siedzibie Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku,
odbyło się dziś wręczenie nagród w konkursie
Pomorska Nagroda Muzealna za rok 2016 r.

Na organizowany po raz trzeci przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich konkurs zgłoszono 25 projektów,
w tym wystaw, publikacji, badań, festiwali czy imprez plenerowych.

Trzy równorzędne nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka otrzymali:
- Katarzyna Darecka z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska za realizację wystawy „Między domem
a światem. Okna w Gdańsku od średniowiecza do współczesności”

- dr Andrzej Nowakowski z Muzeum Narodowego w Gdańsku za monografię „Sąd. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga / Judgment. The Last Judgment by Hans Memling”
- Weronika Szerle z Muzeum Miasta Gdyni za realizację wystawy „Marek Cecuła” z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci

Wyróżnienie w konkursie otrzymał Jaromir Szroeder z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie
za organizację festiwalu i wydanie płyty „Cassubia Cantat”.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, wszystkim nominowanym dziękujemy i w imieniu organizatora, zapraszamy do zgłaszania efektów Państwa muzealnej pracy w przyszłym roku.

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

WięcejPomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 rozdane!

Noc Muzeów 2017 za nami! Odwiedziło nas ponad 2000 osób! Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie,
za wspólną zabawę i ciekawe rozmowy przy eksponatach. Dziękujemy także lokalnym kolekcjonerom, którzy skorzystali z naszego zaproszenia i udostępnili swoje oryginalne zbiory szerszej publiczności. Szczególne podziękowania należą się także harcerzom Hufca ZHP Ziemi Słupskiej, którzy na zamkowym dziedzińcu rozbili prawdziwy harcerski obóz, zachęcając do zabawy wszystkie dzieci. Bardzo nam było miło Państwa gościć. Zapraszamy za rok!

Poniżej wybrane zdjęcia z wydarzenia. Więcej fotografii dostępnych na naszym profilu na facebooku:
pełna galeria

Świętujemy!

Dziś Międzynarodowy Dzień Muzeów – coroczne święto obchodzone 18 maja, ustanowione w Moskwie
28 maja 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO.

Od 1997 roku, w majowy weekend w okolicach tego święta, obchodzona jest Europejska Noc Muzeów
pod patronatem Rady Europy.

My na nasze wydarzenie zapraszamy już w najbliższą sobotę od godz. 18:00.

WięcejMiędzynarodowy Dzień Muzeów

WięcejPomorska Nagroda Muzealna 2017

WięcejPomorska Nagroda Muzealna 2017


Będziemy mieli zaszczyt gościć nominowanych do Pomorskiej Nagrody Muzealnej.
W tym roku zostanie ona wręczona zwycięzcom właśnie w naszych murach.
Zapraszamy do Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich,
23 maja 2017 r. o godz. 13:00.

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wspólnie z Instytutem Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich
rozpoczyna cykl pn. Słupskie Czwartki Literackie.
Spotkania odbywać się będą w każdy ostatni czwartek miesiąca.

Na inauguracyjnym spotkaniu zaprezentuje się poetka Teresa Ławecka z tomikiem poezji pt. „Lalki nie płaczą“.

Zapraszamy serdecznie w czwartek, 25 maja 2017 roku o godz. 17.00 do Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Mamy nadzieję, że spotkania czwartkowe będą przyciągały licznych słuchaczy, zyskają popularność i wejdą na stałe do miejskiego kalendarza kulturalnego.

WięcejSłupskie Czwartki Literackie, spotkanie 1 - Teresa Ławecka

 

Teresa Alina Ławecka

Niewidoma dziennikarka i poetka, która od ponad dwudziestu lat aktywnie pracuje na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Od 1999 r. w Zarządzie Powiatowego Koła PZN w Słupsku pełniła liczne funkcje. Od 2007 r. działa w Miejskiej Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Słupska. Natomiast od 2011 r. jest Wiceprezesem Stowarzyszenia Arcus. Od 2015 r. współpracuje z Fundacją Lex Humana i Fundacją Radius.

Swój pierwszy wiersz napisała we wrześniu 2008 r. Od tego czasu pogłębia swoją wiedzę i warsztat poetycki. Jest autorką tomiku poezji "Oddaj moją twarz" (2010) i "Ogród niezapominajek" (2012). Od 2003 do 2012 r. pracowała w Gazecie Mówionej, w której od 2008 r. była redaktorką naczelną. Od 2009 r. jej utwory dostępne są w corocznych antologiach poezji wydawanych przez Starostwo Powiatowe w Słupsku. W 2009 i 2011 r. uzyskała główną nagrodę Prezydenta Miasta Słupska w konkursie literackim „Zobacz mój świat”, a w 2013 r. wyróżnienie za opowiadanie „Kompot”. Za zaangażowaną pracę społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami w 2012 r. otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. W 2014 r. koordynowała i współprowadziła program TV Pod lupą, poruszający tematykę osób z niepełnosprawnościami w zakresie rehabilitacji zawodowej, społecznej i kulturalnej oraz dostępu do informacji. W 2015 r. została wyróżniona medalem - Przyjaciel od Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie za szerzenie kultury śląskiej. Otrzymała także Główną Nagrodę Okręgu Pomorskiego w konkursie „Lady D.” im. Krystyny Bochenek w kategorii kultura i sztuka. W tym samym roku została wydana publikacja Anny Łozowskiej-Patynowskiej pt.: "Historia pewnego lustra" oraz w 2016 r. "Dotykając tekstu", które dotyczą wnikliwej analizy twórczości Ławeckiej.

Teresa Alina Ławecka, jest kobietą o charyzmatycznej osobowości, która doskonale łączy pracę społeczną z zainteresowaniami literackimi. W każdym działaniu dąży do perfekcji. Świadczą o tym nagrody Prezydenta Miasta Słupska oraz liczne statuetki, dyplomy i podziękowania od różnych instytucji kulturalno-oświatowych za promowanie ponadczasowych wartości w dziedzinie kultury. Jej credo poetyckie to: „Największą nagrodą dla poety jest dotknięcie słowem duszy Czytelnika.”.

WięcejSłupskie Czwartki Literackie, spotkanie 1 - Teresa Ławecka

WięcejEUROPEJSKA NOC MUZEÓW 2017

 

 Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza na

EUROPEJSKĄ NOC MUZEÓW


20 maja 2017 (sobota)
w godzinach 18.00-24.00
(ostatni goście będą wpuszczani do godziny 23.00)

 

Przy wejściu za 3 zł każdy zwiedzający otrzyma okolicznościową przypinkę, która będzie uprawniała do korzystania ze wszystkich atrakcji Nocy Muzeów. Do zamku będzie się wyjątkowo wchodzić od strony Ogrodów Zamkowych.

WięcejEUROPEJSKA NOC MUZEÓW 2017

Motywem przewodnim tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów w słupskim muzeum będą lokalni kolekcjonerzy i ich zbiory. Zaprezentują się zarówno cenione stowarzyszenia i organizacje, takie jak Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział Słupsk, Izba Historii Kolei w Słupsku i Międzynarodowe Koło przy Węźle PKP Słupsk będące częścią Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP czy Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Grzmot”, jak i indywidualni pasjonaci.

W ramach prezentacji „Ocalić od zapomnienia pamiątki słupskich kolei” zobaczymy kolejowe zabytki: stare lampy i telefony, dokumenty, medale, albumy itp. Znany słupski dziennikarz i pasjonat Bogusław Matuszkiewicz pokaże „Dwa marzenia - cztery wynalazki!” na bazie wybranych eksponatów ze swojej kolekcji RadioFonia, ukazującej dzieje rozwoju komunikacji między ludźmi w ostatnich 180 latach. Pan Leszek Kuliński zaprezentuje część swoich zbiorów dzwonków z całego świata. Z kolei Pan Jarosław Zwierz przedstawi swoją kolekcję pamiątek związanych z miastem i regionem, na które złoży się przede wszystkim medalistyka i falerystyka słupska, powojenne pocztówki ze Słupska i Ustki oraz powiatu słupskiego, a nawet wydawane przez Muzeum Pomorza Środkowego. Inną kolekcjonerską pasją pana Jarosława, którą zaprezentuje podczas Nocy Muzeów, jest polska moneta obiegowa z okresu od zakończenia drugiej wojny światowej do dzisiaj. Kolekcjonerzy zrzeszeni w PTN pokażą oznaki, odznaki i odznaczenia, dukaty lokalne, monety kolekcjonerskie i obiegowe PRL i RP, oraz banknoty i pamiątki Słupska, a członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Grzmot” z siedzibą przy 7 Pomorskiej Brygadzie Obrony Wybrzeża, której działalność odwołuje się do przedwojennego 1 Morskiego Pułku Strzelców, swoje militarne pamiątki.

Współorganizatorem tegorocznej Nocy Muzeów, podobnie jak w latach ubiegłych, jest Archiwum Państwowe w Koszalinie Oddział w Słupsku. W sobotnią noc zobaczyć będzie można materiały archiwalne prezentujące elewację kamienic i obiektów sakralnych mieszczących się na Starym Rynku i w jego okolicach (m.in. Kościoła Mariackiego czy Starego Ratusza).

Słupskie muzeum prowadzić będzie także wybrane warsztaty ze swojej bogatej oferty edukacyjnej – będziemy uczyć kaligrafii i robić lalki z plasteliny. Będzie można również posłuchać opowieści o zgromadzonych w zamku meblach z dawnych pałaców i dworów regionu, największej na świecie kolekcji prac Witkacego, a także o wystawach czasowych: „Bajkowy świat lalek” i nowootwartej po przerwie „Bon appétit. Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie”. Na parterze, w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów wydobytych z krypty Croy’ów w kościele św. Jacka, pokazane zostaną fotografie z jej otwarcia w 1977 r.

W hallu zamkowym wielbiciele Stanisława Ignacego Witkiewicza będą mogli wykonać sobie własnym aparatem portret wielokrotny w stylu Witkacego dzięki specjalnemu systemowi luster przygotowanemu i udostępnionemu przez panów Waldemara Michorzewskiego i Witolda Leśniewskiego.

Na dziedzińcu zamkowym liczne atrakcje zapewnią harcerze Hufca ZHP Ziemi Słupskiej. Będą to gry, zabawy i pląsy, planowane są nawet prawdziwe harcerskie ogniska, na których będzie można upiec przyniesioną z domu kiełbaskę, śpiewając jednocześnie harcerskie piosenki. Będzie również wata cukrowa i podpłomyki, a dla najodważniejszych gra terenowa. Prawdziwym gwoździem programu będą występy finalistki programu the Voice of Poland – Eweliny Boguckiej, również słupskiej harcerki.

Około godziny 22.30 na dziedziniec dotrze korowód duchów teatralnych ze słupskiego Ośrodka Teatralnego Rondo.

W związku z obchodzonym w tym roku 500-leciem Reformacji, w pobliskim kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Słowackiego 40 o godzinie 20.30 odbędzie się nieodpłatny pokaz filmu p.t. „Luter. On zmienił świat na zawsze” z Josephem Finnesem w roli głównej. Kościół będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych.

W sąsiadującym z muzeum kościele św. Jacka o godzinie 21.00 odbędzie się pokaz multimedialny na temat zabytkowych, barokowych organów z 1657 roku wraz z demonstracją zespołu organowego, w wykonaniu Janusza Dudzińskiego. Podczas prezentacji przedstawione będą fotografie i film z rekonstrukcji organów – większość ze zdjęć będzie po raz pierwszy pokazana publicznie. Organizatorem pokazów jest Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej w Słupsku „Szprycha”, po koncercie rowerzyści przejadą ulicami miasta śladami nieistniejących już obiektów dawnego Słupska. Przejazd będzie urozmaicony multimediami i fotografiami przedwojennego i powojennego miasta.

Po raz kolejny podczas Nocy Muzeów komitet społeczny będzie prowadził zbiórkę na zakup muzealiów. W ubiegłym roku udało się zebrać niebagatelną kwotę ponad 1 000 zł! Za wsparcie naszych działań już teraz dziękujemy!

Większość atrakcji dostępna będzie przez całą Noc Muzeów, a kolekcjonerzy, którym poświęciliśmy tegoroczne spotkanie, chętnie podzielą się swoją wiedzą i pasją (kolejarze i żołnierze przyjdą w mundurach!). Dla tych, którzy dopiero szukają kolekcjonerskiego hobby przygotowane będą foldery Archiwum Państwowego i Izby Historii Kolei oraz stemplowane okolicznościowymi pieczątkami wizytówki Izby.

Do zobaczenia w muzeum!


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia na stronie: link
oraz do pełnej galerii fotografii dostępnej na naszym profilu na facebooku: link

WięcejEUROPEJSKA NOC MUZEÓW 2017

WięcejEUROPEJSKA NOC MUZEÓW 2017

WięcejEUROPEJSKA NOC MUZEÓW 2017

WięcejEUROPEJSKA NOC MUZEÓW 2017

Z przyjemnością informujemy, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
już po raz trzeci udzieliło muzeum zgody na przeprowadzenie zbiórki publicznej,
której celem jest pozyskanie funduszy na zakup muzealiów.

Zbiórka "DAR DLA MUZEUM 2017"
otrzymała numer "2017/1776/KS", a jej opis dostępny jest na stronie: link


Zbiórkę rozpoczynamy w majowy weekend, w czynnych w tym czasie skansenach w Klukach i Swołowie.
Zbiórka w Słupsku zostanie zainicjowana podczas Nocy Muzeów 20 maja 2017 roku.

Środki zebrane w roku 2015 przeznaczone zostały na zakup stroju ludowego z okolic Opoczna oraz koronkowej serwety wykonanej techniką frywolitki. Za uzbierane w 2016 pieniądze zakupiliśmy m.in. pamiątki pochodzące ze słupskiej synagogi – świecznik i dwie lampki oliwne.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

WięcejDar dla muzeum 2017 - znowu zbieramy na zakup muzealiów!

 


A tak wygląda wzór cegiełki, którą otrzyma każdy, kto zdecyduje się wesprzeć muzeum symbolicznym grosikiem.

WięcejDar dla muzeum 2017 - znowu zbieramy na zakup muzealiów!

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
oraz
Zespół Szkół Technicznych w Słupsku
serdecznie zapraszają na wystawę

„W tym momencie”

w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera

Otwarcie wystawy nastąpi 27 kwietnia 2017 r. o godzinie 12:00.
Wystawa będzie prezentowana do 19 czerwca 2017 r.

 Jak co roku, fototechnicy ze słupskiego „Drzewniaka”, którzy kończą już naukę w tej szkole,
pochwalą się pracami końcowymi, podsumowującymi ich dokonania w czasie czteroletniej nauki zawodu.

Serdecznie zapraszamy!

Fotorelacja z wernisażu wystawy znajduje się na stronie: zdjęcia

WięcejWystawa czasowa

 

W listopadzie 2016 r. Dział Konserwatorski Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku złożył do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt „Zakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”. Na początku 2017 r. projekt ten, złożony ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”, został rozpatrzony pozytywnie. Kwota dotacji ministerialnej została przyznana w wysokości 53 500 zł netto.

Projekt przewiduje zakup sprzętu konserwatorskiego do zespołu pracowni konserwatorskich MPŚ w Słupsku. Wykonana zostanie wymiana przestarzałego wyposażenia, co pozwoli na unowocześnienie stanowisk pracy, usprawnienie prac dokumentacyjnych, zwiększenie bezpieczeństwa i higieny pracy. Obecnie wiele urządzeń w pracowni jest w znacznym stopniu zużytych, wielu brakuje. Zakupiony sprzęt uzupełni wyposażenie pracowni konserwacji drewna, papieru i malarstwa w Dziale Konserwatorskim MPŚ. Do pracowni konserwacji drewna zakupiona zostanie obrabiarka wieloczynnościowa, odciąg wiórów, piła taśmowa, regulowany na wysokość stół podnośny, stanowiskowy odciąg pyłów i oparów, sprzęt komputerowy. Pracownia konserwacji papieru wzbogacona zostanie o wanno-stół niskociśnieniowy, stół podświetlany, folię świecącą oraz kuwetę do uzupełniania masą papierową. Do pracowni konserwacji malarstwa przewiduje się zakup kautera z termostatem oraz stanowiskowego odciągu pyłów i oparów.

Zakup wyposażenia wpisuje się w długofalową strategię rozwoju Działu Konserwatorskiego. Przez kilka ostatnich lat prowadzone były bowiem remonty pracowni konserwatorskich. Opracowana została koncepcja kompleksowej modernizacji wnętrza XIV-wiecznej Bramy Młyńskiej, z uwzględnieniem specyfiki zabytkowego obiektu i funkcji pracowni konserwatorskich. Wykonano izolację murów, wymianę schodów i ogrzewanie podłogowe w przyziemiu, wymianę okien połaciowych, remont pracowni konserwacji drewna. Przeprowadzono wymianę stolarki okiennej, powstała nowa pracownia elektrolityczna, wymieniono instalację elektryczną, w tym oświetlenie, instalację wodno-kanalizacyjną i niesprawny system wentylacyjny, wydzielono też klatkę schodową. W kolejnych latach kontynuowano remont wewnętrzny, wydzielono drogi ewakuacji i komunikacji, zamontowano system oddymiania.

Pracownie konserwatorskie MPŚ w Słupsku pracują na potrzeby ekspozycji i magazynów w Słupsku oraz dwóch oddziałów etnograficznych, tj. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie. Obiekty muzealne są zróżnicowane pod względem materiałowym, należą do zbiorów sztuki dawnej i współczesnej, zbiorów etnograficznych, bibliotecznych i archiwalnych. Duża ich część oczekuje na wykonanie konserwacji.

Celem zakupu sprzętu do pracowni konserwatorskich MPŚ w Słupsku będzie wykorzystanie go do prac konserwatorskich, w profilaktyce i dokumentacjach konserwatorskich. Ułatwi on wykonywanie czynności konserwatorskich oraz przyczyni się do podniesienia standardów przechowywania i transportu muzealiów, polepszenia ich kondycji a także poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego

Fot. 1. Brama Młyńska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego

Fot. 2. Brama Młyńska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego

Fot. 3. Brama Młyńska, izolacja murów

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Fot. 4. Brama Młyńska, izolacja murów

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Fot. 5. Brama Młyńska, po pracach izolacyjnych murów

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Fot. 6. Brama Młyńska, w trakcie czyszczenia wewnętrznych murów

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Fot. 7. Brama Młyńska, po oczyszczeniu wewnętrznych murów

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Fot. 8. Brama Młyńska, zakładanie ogrzewania podłogowego

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Fot. 9. Brama Młyńska, prace remontowe

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Fot. 10. Brama Młyńska, wymiana okien

WięcejZakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Fot. 11. Brama Młyńska, wymiana okien