SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-Wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-16:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-16:00


Aktualności

Z uwagi na rozpoczęcie realizacji zadania inwestycyjnego obejmującego zagospodarowanie bulwarów rzeki Słupi i prowadzenie prac budowlanych na terenie zaznaczonym na mapie, jesteśmy zmuszeni odwołać tegoroczną edycję Jarmarku Gryfitów.
Mamy nadzieję, że prace pójdą zgodnie z planem i że po zagospodarowaniu terenu będzie on jeszcze bardziej przyjazny do organizowania wydarzeń plenerowych.

 

WięcejJarmark Gryfitów 2020 odwołany

Z przykrością informujemy, że wernisaż wystawy pt. „Broń i barwa Wojska Polskiego 1939-1945 ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile” w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w dniu 20 marca 2020 nie odbędzie się w ustalonym terminie.


O dacie ewentualnego finisażu wystawy zostaną Państwo poinformowani w odrębnym serwisie prasowym.

 

Due to circumstances beyond our control

the Museum in Slupsk

and its deparments in Kluki and Swolowo

will be closed until further notice

WięcejMUZEUM ZAMKNIĘTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH DO ODWOŁANIA!

 

Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na facebooku
https://www.facebook.com/muzeumslupsk/
oraz konta na youtubie
https://www.youtube.com/channel/UCXX-of9R5oswjGlaCpUVjhA

WARSZTATY ODWOŁANE

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane
na warsztaty wielkanocne. Tematem zajęć będą palmy wielkanocne.

Uczestnicy poznają świąteczne zwyczaje związane z palmami, historię ich powstawania, dawne materiały wykorzystywane przy ich tworzeniu, a także ciekawostki, np. polski rekord na najwyższą palmę.

Każda z osób wykona palmę, która po warsztatach stanie się jej własnością. Palmy będą tworzone z krepiny, bukszpanu, taśmy florystycznej i drutu.

 

Kliknij w zdjęcie, by powiększyć.

WięcejWarsztaty

SPOTKANIE ODWOŁANE

 

Katedra Filologii Polskiej w Instytucie Filologii Akademii Pomorskiej w Słupsku wspólnie z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Fundacją PRODIRE, Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk i Herbaciarnią w Spichlerzu Richtera zaprasza na dwudzieste siódme spotkanie z cyklu Słupskie Czwartki Literackie. Spotkanie odbędzie się 26 marca 2020 r. o godz. 16:30 w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku.

Bohaterem XXVII SCL będzie Jerzy Fryckowski. Poeta będzie promował „Treny” i „Listy od Matki” oraz inne swoje wiersze.

Jerzy Fryckowski (ur. 16 lutego 1957 r. w Gorzowie Wielkopolskim) – polski poeta, krytyk literacki, zajmuje się teatrem i twórczością satyryczną (Król Łgarzy w 1991).

Studia ukończył w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku. Obecnie pracuje jako nauczyciel–polonista w Dębnicy Kaszubskiej. Jego utwory znajdują się w ponad 340 antologiach i almanachach, zostały przetłumaczone na języki: angielski, niemiecki, francuski, hindi, litewski, czeski, serbski, słoweński, węgierski, rosyjski, ukraiński, grecki i esperanto. Współpracuje z „Zeszytami Poetyckimi”. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów literackich oraz miłośnikiem psów.

Do tej pory opublikował: „Cierpliwość ubogich”, Słupsk 1989; „Copulum Abruptamae”, Sieradz 1991; „Aleja dusz”, Kraków 1992; „Nogami do przodu”, Włocławek 1994; „Gdzie już cicho o mnie”, Kraków 1995; „Antologia poezji wigilijnej”, Warszawa 1995; „Zaufać ślepcom”, Kraków 1997; „Treny”, Słupsk 1999; „Zanim zapomnisz”, (płyta CD) 2001; „Byłem tu za krótko – Liberum Arbitrium”, projekt internetowy 2002; „Kroki na suficie”, Kraków 2004; „Słowa bielsze od śniegu. Antologia”, Wrocław 2006; „Kiedyś nas uśpią”, Słupsk 2007; „Między tobą a snem”, Kraków 2007; „Jestem z Dębnicy”, Słupsk 2009; „Treny” (wydanie rozszerzone), Kraków 2009; „Zanim zapomnisz”, Bydgoszcz 2010; „Chwile siwienia”, Chełm 2013; „On też jest tylko jeden. Antologia wierszy o ojcu”, Chełm 2014; „Niebieska”, Pruszcz Gdański 2016; „Stany nagłe”, Pruszcz Gdański 2017.

Rozmowę z poetą i promocję poezji urozmaici występ artystyczny Natalii Sędzickiej.

Moderatorką spotkania będzie dr hab. Krystyna Krawiec-Złotkowska, prof. AP.

Wstęp wolny.

Zapraszamy serdecznie.

WięcejSłupskie Czwartki Literackie, spotkanie 27 - Jerzy Fryckowski

„Postacie i wydarzenia z historii Polski w grafice włoskiej”
wernisaż 6 marca 2020, godz. 12.00, Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku

Już w najbliższy piątek, 6 marca 2020 roku, o godz. 12.00 odbędzie się otwarcie wystawy czasowej „Postacie i wydarzenia z historii Polski w grafice włoskiej”. Pokazane na niej będą 53 grafiki – ilustracje pochodzące z dwóch książek, które ukazały się po włosku.

Dwutomowa „Storia della Polonia fino agli ultimi tempi”, czyli „Historia Polski aż do czasów ostatnich” Bernarda Zaydlera wydana została we Florencji w 1831 roku. Autor, mieszkający w stolicy Toskanii, pracował nad nią około dziesięciu lat. Z niej pochodzi 18 grafik, w tym „Śmierć księżniczki Wandy” oraz „Kazimierz Wielki daje prawa swojemu ludowi”.

Bohaterom powstania listopadowego poświęcona jest książka mieszkającego w Paryżu Józefa Straszewicza „I Polacchi della rivoluzione del 29 novembre 1830”, czyli „Polacy rewolucji 29 listopada 1830”, która wydana została w Capolago w Szwajcarii w latach 1833–1834. Z niej pochodzi 35 grafik z portretami, między innymi Pawła Jerzmanowskiego i Józefa Sowińskiego.

Wystawa może być interesująca z kilku powodów: pokazuje znane nam wydarzenia w nietypowy sposób (Wanda wygląda niczym Joanna d’Arc), opatruje polskich bohaterów włoskimi wersjami imion i nazwiskami bez polskich znaków – stąd Giuseppe Sowinski czy Giulio Malachowski oraz dotyka słabiej znanego zagadnienia grafiki reprodukcyjnej.

Grafiki zostały podarowane słupskiemu muzeum w 1969 roku, po raz pierwszy pokazane będą w całości. Wystawa czynna będzie do 30 kwietnia tego roku.

Wystawie towarzyszy katalog (56 stron formatu A4), w którym omówiono obie książki i ich autorów oraz zreprodukowano wszystkie prace i opatrzono je krótkim komentarzem.

Kuratorem wystawy, autorem scenariusza i katalogu jest Beata Zgodzńska (kustosz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku).

WięcejWystawa czasowa

WięcejWystawa czasowa

KONFERENCJA ODWOŁANA Z PRZYCZYN NIEZALEŻNYCH OD MUZEUM

PRZEPRASZAMY!

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza do udziału w międzynarodowym seminarium zorganizowanym w ramach programu Unii Europejskiej  „Kreatywna Europa” z projektu „Tożsamość w zagrożeniu” pod tytułem „Dzielenie się opowieścią: Teoria pamięci i praktyczne jej wykorzystanie w trudnych wywiadach”, które odbędzie się w środę 25 marca 2020 w Białym Spichlerzu przy ul. Szarych Szeregów 12.

Z uwagi na międzynarodowy charakter projektu językiem obrad jest język angielski

Program seminarium:  

8.30 – 9.00   -  rejestracja 

9.00 – 9.15   -  powitanie i prezentacja projektu „Tożsamość w Zagrożeniu” Katrin Pabst 

9.15 – 10.00 -  wystąpienie dr Dani Meyer nt. „Teorii pamięci i jej praktycznego wykorzystania w trudnych wywiadach”

10.15 – 11.00 -  praktyczne przykłady etycznych dylematów w projektach muzealnych –  przedstawiciele siedmiu uczestniczących w projekcie muzeów i uniwersytetu

11.00 – 12.30 - warsztaty nt. przeprowadzania wywiadów dotyczących delikatnych tematów  dr Dani Meyer

12.30 – 13.00  - wyjazd studyjny do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

13.00 – 14.30  - lunch w gospodzie Pod wesołym Pomorzaninem w Swołowie

14.30 – 16.00  - zwiedzanie wystawy dotyczącej aspektów przesiedleńczych           

16.00 – 17.00 - powrót do Słupska           

Rejestracja uczestników wyłącznie pod adresem Ezanne.van.Niekerk@vestagdermuseet.no Prosimy o podanie informacji, czy biorą Państwo udział w całym wydarzeniu, łącznie z wyjazdem studyjnym do Swołowa, czy jedynie w części odbywającej się w Słupsku. 

Udział w obradach do godziny 12.30 w Białym Spichlerzu w Słupsku dla uczestników z Polski jest bezpłatny. Osoby pragnące skorzystać z wyjazdu studyjnego do Swołowa proszone są o wpłacenie 20 euro na konto Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku: Bank Spółdzielczy w Ustce 15 9315 0004 0050 2445 2000 0010. W tytule przelewu prosimy o wpisanie: Seminarium „Tożsamość w zagrożeniu” 

Obrady odbywające sie w Bialym Spichlerzu będą transmitowane na żywo na muzealnym kanale Youtube

Conference program

Live stream of the conference in the White Granary will by available via Museum's Youtube channel

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

bierze udział w realizacji projektu „Tożsamość w  zagrożeniu”

‘Identity on the line’ (I-ON)

realizowanym w ramach „Kreatywnej Europy” 

Celem projektu jest zbadanie wybranych procesów migracyjnych w Europie w ostatnich stu latach. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zajmuje się powojennym osadnictwem w mieście, gromadząc historie i pamiątki i dokumenty nie tylko od osób, które przybyły tu po 1945 roku, ale także pierwszego pokolenia urodzonego w Słupsku. Chcemy nie tylko poznać i zachować osobiste historie osób, które zdecydowały się związać swoje losy z naszym miastem, ale także  zobaczyć, jak doświadczenie migracji wpłynęło na życie całych rodzin i czy jego ślady ciągle mają znaczenie dla  młodych słupszczan. 

Wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoimi wspomnieniami serdecznie zapraszamy do kontaktu z Muzeum pod numerem telefonu 59 842 40 81

Namawiajmy seniorów do dzielenia się swoimi historiami, dzięki temu przetrwają one w Muzealnych zbiorach i pomogą nam stworzyć opowieść o autentycznym życiu w powojennym Słupsku.

OFICJALNA STRONA PROJEKTU

General information about I-ON project

ODWOŁANO SEMINARIUM  „Teoria pamięci i praktyczne jej wykorzystanie w trudnych wywiadach” 25 marca 2020 w Białym Spichlerzu

 

WięcejOsobiste wspomnienia o powojennym Słupsku