MUZEUM POMORZA ŚRODKOWEGO W SŁUPSKU

sobota, 1 lutego 2020 o godz. 10.00
Biały Spichlerz
Sala im. Barbary Zielińskiej

Najbliższe spotkanie prowadzone w ramach Forum sztuki i artystów poświęcone będzie początkom sztuki chrześcijańskiej i ukrytym w niej treściom. Rodzące się w pierwszych wiekach naszej ery, na obszarze Cesarstwa Rzymskiego środowisko religijne przez szereg lat dążyło do ustalenia nowego języka komunikacji. Próbowano pogodzić w nim postulaty judaizmu, skupione na tradycji pisanej z postulatami nawróconych pogan, dla których obraz był główną formą przekazywania treści. Ustanowiono wówczas system znaków i symboli, dzięki którym wyrażano najważniejsze idee religijne.

Podczas wykładu przedstawione zostaną najstarsze znane dziś przedstawienia wczesnochrześcijańskie, których kanon powstał w oparciu o sztukę pogańską, a także wynikłe z nich wizerunki, które przeszły do współczesnego kanonu sztuki religijnej.

Spotkanie poprowadzi Anna Sujecka (historyk sztuki).

Wstęp wolny!

b_600_424_16777215_00_images_gallery_wykladyzhistoriisztuki_2019-20rok_20200201_s.jpg