Środa-Niedziela: 10:00 - 16:00

Nowa praca Witkacego w słupskiej kolekcji jest już dostępna na wystawie stałej. Zapraszamy do oglądania - Portret Marii Białynickiej-Biruli, lipiec 1934, pastel, węgiel, papier, 64,5 x 49,5 cm, sygnowany w prawym dolnym narożniku, nr inw. MPŚ-M/1805.

Podczas wczorajszego spotkania w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku zaprezentowaliśmy nasz najnowszy nabytek, portret Marii Białynickiej-Biruli wykonany przez Stanisława Ignacego Witkiewicza w lipcu 1934 roku, pastelami i węglem na papierze. Portret ten pokazywany był publicznie zaledwie na pięciu wystawach czasowych – czterech w latach 1957-1958, po raz ostatni w Muzeum Narodowym w Warszawie od grudnia 1989 do lutego 1990 roku.

Zakup portretu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sportretowana Maria Białynicka-Birula była pierwszą żoną Michała (od którego muzeum kupiło w 1965 roku 110 dzieł Witkacego), synową Heleny i Teodora (lekarza, bliskiego przyjaciela artysty). Dotychczas nie mieliśmy w kolekcji jej wizerunku, zatem nowy obraz jest tym cenniejszy dla naszych zbiorów.

Przy okazji przypominamy, że stała wystawa prac Witkacego będzie czynna do 1 października br. Później przez około rok cała kolekcja będzie przechodziła konserwację, tak by jesienią 2018 r. pięknie zaprezentować się w nowych ramach, w nowym budynku naszego muzeum.