Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-Wtorek: nieczynne
Środa-Niedziela: 10:00 - 16:00


PKO Bank Polski Oddział w Słupsku oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zapraszają do oglądania wystawy
pt.
„Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko”
od 4 października 2017 roku w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera.

Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek 9 października 2017 r. o godz. 11:00.
Wystawa prezentowana będzie do 2 listopada 2017 r.

Mecenasem kolekcji portretów jest PKO Bank Polski.

Nowy poczet władców Polski to seria 49 portretów namalowanych przez profesora Waldemara Świerzego w latach 2004-2013 na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej. Portretom towarzyszą barwne opisy władców przygotowane przez historyka z Gdańska Marka Klata. Na wystawie w Słupsku zobaczymy specjalnie przygotowane kopie tych portretów.

Na pomysł ponownego stworzenia wizerunków władców Polski wpadł grafik i plakacista Andrzej Pągowski i w 2004 r. namówił do tego Waldemara Świerzego, swojego profesora i przyjaciela.

Do tej pory obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski był poczet władców stworzony przez Jana Matejkę. „Wielu Polaków myśli bowiem, że Matejko poczet namalował, podczas gdy on go narysował” – wyjaśnia Pągowski. Matejko swoje prace wykonał w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych technik drukarskich. W późniejszym okresie były kolorowane, często na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców. To właśnie poczet Jana Matejki od lat jest publikowany w podręcznikach, na znaczkach pocztowych, pocztówkach itd.

Zdaniem Pągowskiego, portrety Matejki dla wielu osób, głównie młodych, „wychowanych w kulturze MTV i nowoczesnych form graficznych”, są już w swojej formie archaiczne. „Poczet władców Polski Waldemara Świerzego to napisana po nowemu historia Polski, dynamiczna i emocjonalna” – dodaje.

Waldemar Świerzy tworząc wizerunki polskich władców zapowiadał, że nie będą one idealizowane, jak u Jana Matejki, lecz stanowić będą rodzaj studiów psychologicznych, ukazujących ich jako ludzi z krwi i kości, namiętnych i nierzadko okrutnych. „Matejkowski poczet tak się przyjął, że dziś nie wyobrażamy sobie innego. A ja postanowiłem go sobie wyobrazić. Chciałem mieć na obrazach prawdziwych ludzi” – mówi Waldemar Świerzy.

Waldemar Świerzy (1931-2013) – wybitny plakacista, grafik, ilustrator książek, profesor projektowania plakatu Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Należy do ścisłego grona najwybitniejszych europejskich plakacistów, jest jednym z twórców polskiej szkoły plakatu z lat 60. i 70. XX wieku. Stworzył ok. 2000 plakatów, głównie o tematyce kulturalnej (teatralnych, filmowych, cyrkowych i muzycznych), ale również prace o wymowie społecznej czy propagujące sport. Miał w swoim dorobku portrety wybitnych Polaków m.in. Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza i Marii Skłodowskiej-Curie. Poza plakatami projektował obwoluty do książek i serii wydawniczych, okładki do płyt, kalendarze i znaczki pocztowe. Portret był dla niego niewyczerpanym źródłem możliwości.

b_500_655_16777215_00_images_gallery_plakatyrozne_Skan_kazimierz-wielkis.jpg

Waldemar Świerzy - Kazimierz Wielki