Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-Wtorek: nieczynne
Środa-Niedziela: 10:00 - 16:00


Wystawę plenerową „Nazywano ich Słowińcami, czyli przywracanie pamięci”, przygotowaną przez Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, a w ubiegłym roku prezentowaną w Gdańsku, potem w Gdyni i Łebie, zobaczyć teraz można w Warszawie przy gmachu Biblioteki Głównej SGH.

Jest to wystawa poświęcona Słowińcom, ludności stanowiącej w XIX wieku „ostatki Słowian na południowym brzegu Bałtyckiego Morza”, a powstałej, jako pewna szczególna kategoria Kaszubów, w procesie interakcji społecznych zachodzących na terenie szeroko pojętego Pomorza. Wystawa ma być przyczynkiem do publicznej refleksji nad regionalną pamięcią i tożsamością, do wspólnego namysłu nad trudną historią „małych ojczyzn”. Składa się z 22 plansz z fotografiami będącymi dokumentacją codziennego życia Słowińców, pracy, uroczystości wiejskich, wydarzeń rodzinnych, edukacji i zabawy dzieci, a także budownictwa słowińskiego, czyli chałup, budynków gospodarczych, pieców i piwnic, które teraz, w części zachowane w miejscu pierwotnej lokalizacji, w części przenoszone na stare siedliszcza, tworzą Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Wystawa w końcowej części uwzględnia również kadry z ekspozycji muzealnych ożywianych w okresie letnim prezentacją zajęć, jakie niegdyś wykonywali Słowińcy. Wystawa zostanie na terenie SGH w Warszawie na pewno do końca marca.

W Warszawie wystawa jest już od grudnia 2017 roku. Wtedy to dzięki staraniom Oddziału Warszawskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego, trafiła w mury Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie przyczynić się mogła do potrzebnej wciąż refleksji nad regionalną pamięcią i tożsamością, zarówno wśród młodych ludzi, będących studentami Uczelni, jak i wśród pracowników czy odwiedzających Uczelnię gości.

Mamy nadzieję, że pozostając w progach tak zacnej Uczelni jaką jest SGH, będzie zachęcać zatrzymujących się przy niej studentów, pracowników Uczelni czy mieszkańców Warszawy do wspólnego namysłu nad trudną historią regionów i społeczeństw.

b_500_332_16777215_00_images_gallery_plakatyrozne_DSC_0051.JPG

b_500_333_16777215_00_images_gallery_plakatyrozne_DSC_0050.JPG