Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek - Wtorek: nieczynne
Środa - Niedziela: 10:00 - 16:00


W związku z przygotowaniami do Nocy Muzeów,
w piątek 19 maja 2017 r. muzeum wyjątkowo będzie czynne od godziny 10:00 do godziny 12:00.

 

W sobotę 20 maja 2017 r. muzeum będzie otwarte od godziny 18:00 do 24:00.
ZAPRASZAMY NA NOC MUZEÓW!

 

W niedzielę 21 maja 2017 r. muzeum nieczynne.

Uprzejmie informujemy, że

w dniu 5 maja 2017 r. (piątek)

muzeum będzie

czynne tylko do 15.00

Za utrudnienia przepraszamy!

"W tym momencie" to tytuł wystawy, który wzbudził ogromne emocje wśród uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku. Nie chcieli jednak zdradzić jego genezy. Podobne odczucia wywołują prace fotograficzne wykonane przez młodzież uczącą się na kierunku fototechnik. Uczniowie, od jutra już absolwenci słupskiego Drzewniaka, pochwalili się pracami końcowymi, podsumowującymi ich dokonania w czasie czteroletniej nauki zawodu.

Fotografie oglądać można od poniedziałku do niedzieli od 10:30 do 21:00 w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera.
Wystawa będzie prezentowana do 19 czerwca 2017 r.

Serdecznie zapraszamy!

 

Więcej

CHRONOTOPE REVISITED CONFERENCE

April 26th-29th, 2017

The Ministry of Science and Higher Education
Pomeranian University in Słupsk
Emigration Museum in Gdynia
Museum of Central Pomerania in Słupsk
State Art Gallery in Sopot

WięcejCHRONOTOPE REVISITED CONFERENCE

Day 1 – April 26th (Wednesday), Słupsk
Muzeum Pomorza Środkowego (ul. Dominikańska 5-9)
Pomeranian Princes’ Castle (5-9 Dominikańska St.)
8:45 – 9:15 Registration & Coffee
9:15 – 9:30 Welcoming Remarks: President of the Pomeranian University in Słupsk
9:30 – 10:00 Pianists Joanna Bernagiewicz and Medea Berianidze (BeBe Piano Duet) Inaugural Concert: works of Maurycy Moszkowski, Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Juliusz Zarębski
10:00 – 10:30 Keynote Address: Sandra L. Bermann, Princeton University “Fureur et Mystère: René Char, Poetry and War”
10:30 -10:45 Discussion
10:45 – 11:00 Coffee Break
11:00 – 12:30 Session 1 TOPOI Presiding: Paulina Kewes, University of Oxford
11:00 – 11:20 Adam Lipszyc, Insitute of Philosophy and Sociology of the Polish Academy of Science – “The Floating Stage and the Pond of Origin: Time-Space in Moby Dick”
11:20 – 11:45 Boris Lanin, Academy of Education of Russia – “The Chronotope of Russian Anti-Utopian Novel”
11:45 – 12:15 Artur Blaim/Ludmiła Gruszewska-Blaim, The University of Gdańsk – “Two-speed Utopias: A Compound Chronotopos”
12:15 - 12:30 Discussion
12:30 – 13:45 Session 2 INTERSTICES Presiding: Adam Lipszyc, Insitute of Philosophy and Sociology of the Polish Academy of Science
12:30 – 13:10 Krzysztof Morawski, The Medical University of Warsaw / Magdalena Szpilman, The Pomeranian University in Słupsk - “Perception of Time-Space in Hearing-impaired and Deaf Patients”
13:10 – 13:30 Jacek Sznurkowski, The Medical University of Gdańsk – “Walking Every Two Flagstones”
13:30- 13:45 Discussion
13:45 – 14:45 Lunch at Herbaciarnia w Spichlerzu (next door to the Castle)
14:45 – 16:00 Session 3 PASSAGES Presiding: Samuele Fioravanti, University of Genoa
14:45 - 15:05 Anna Sawicka, Opera Bałtycka/Baltic Opera – “Space-Time in Sonic Icons (compositions) of Sofia Gubaidulina and John Tavener”
15:05 – 15:25 Magdalena Podwojewska, Gdańsk University of Technology – “Landmarks in Time and Space: Railway Water Towers”
15:25 – 15:45 Marzena Grzegorczyk, Reverie Chase Productions –“Portraying Malinowski and Witkacy in the Tropics: on the Chronotopic Energy of Film”
15:45 -16:00 Discussion
16:00 – 17:35 Session 4 INTERPLAYS Presiding: Klaudiusz Bobowski, Pomeranian University in Słupsk
16:00- 16:20 Oksana Lutsyshyna, The University of Texas at Austin – “Time, Space and Cosmos in Bruno Schulz”
16:20 – 16:40 Daniel Kalinowski, The Pomeranian University in Słupsk – “Not-Now: ‘The Hunter Gracchus’ of Franz Kafka”
16:40 – 17:00 Christophe Lagier, The American Business School of Paris – “Fleeting images of Paris in Breton’s Nadja”
17:00 – 17:20 Idalia Smoczyk-Jackowiak, The Pomeranian University in Słupsk – “The Interplay of Time and Space in Walter Map’s Otherworldly Narratives”
17:20 - 17:35 Discussion
17:45 – 18:15 Witkacy Exhibition
20:00 Gala Dinner with Słupsk Mayor, Mr. Robert Biedroń at Anna de Croy Restaurant (Castle)

Day 2 – April 27th (Thursday), Gdynia
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1)
Emigration Museum (1 Polska St.)
8:30 – 10:30 Transfer from Słupsk to Gdynia (by coach) – Departure from Hotel Zamkowy
10:45 - 11:00 Welcoming Remarks by the Director of the Museum of Emigration
11:00 – 11:45– Keynote address: Paulina Kewes, University of Oxford “Artificial Eternity: Hamlets and the Jacobean Succession”
11:45 – 12:00 Break (Coffee and Snacks) Temporary Art Exhibits Accompanying the Conference at the Emigration Museum: Bob Haft’s Côte à Côte photographs and Janusz Zigmański’s Ameryka paintings
12:00 – 13:15 Session 1 DEPARTURES Presiding: Boris Lanin, Academy of Education of Russia
12:00 – 12:20 Takayuki Yokota-Murakami, Osaka University – “Synchronicity across Historical and Geographical Boundaries in Hideo Levi’s Summer Travel Diary of Henry Takeshi Lewitsky”
12:20 – 12:40 Joanna Flinik, The Pomeranian University in Słupsk – “Chronotope of Migration in Contemporary Germanlanguage Literature: Restaurant Dalmatia (2016) by Jagoda Marinić”
12:40 – 13:00 Tadeusz Sucharski, The Pomeranian University in Słupsk – “The Chronotope of Russia as a ‘World Apart’ in the Accounts of Polish Prisoners of the Soviet Forced Labor Camps”
13:00 – 13:15 Discussion
13:15 – 13:45 Film: Desertopia (USA, 2000) Directed by Meri Pritchett, Cinematography: Marzena Grzegorczyk
13:45 – 14:30 Lunch
14:30 – 15:30 Special Address: Maxim D. Shrayer, Boston College Chronotope, Exile, Translingualism “A Genius in the Attic: Secrets of a Cape Cod Dacha”
15:30 – 16:45 Session 2 CHANGES Presiding : Diego Varini, University of Parma
15:30 – 15:50 Thomas Seifrid, University of Southern California – “Stasiuk and the Chronotope of Decay”
15:50 – 16:10 Jadwiga Węgrodzka, The University of Gdańsk - “Multitemporal Spaces in Crime Fiction”
16:10 – 16:30 Donald Brown, Yale University – “The Times They Are A-Changin’: Bob Dylan and the Chronotope of Change”
16:30 – 16:45 Discussion
16:45 – 17:00 Break (Coffee and Snacks)
17:00 – 18:15 Session 3 RETURNS Presiding: Katarzyna Jerzak, Pomeranian University in Słupsk
17:00 – 17:15 Jonathan Ornstein, Jewish Community Centre of Kraków – “The Rebirth of Jewish Life in Krakow: Why it Matters for the Jewish World”
17:15 – 17:30 Edyta Gawron, Jagiellonian University – “Time, Location and Identity. The Concept of Chronotope and the Jews in Krakow after the Holocaust”
17:30 – 17:45 Jora Vaso, The Pomeranian University in Słupsk – “Chronotope of Return: The Attempt to Regain Time through Space”
17:45 – 18:00 Rafał Raczyński, The Museum of Emigration/ The Pomeranian University in Słupsk– “The Politics of Return: National Belonging in Diaspora through Symbolic Actions by the State”
18:00 – 18:15 Discussion
18:15 – 19:00 Museum Visit
19:00 Coach to Sopot
20:30 Dinner at the Meridian (Sopot Pier)

Day 3 – April 28th (Friday), Sopot
Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2
State Art Gallery (2 Zdrojowy Square)
8:30- 9:00 Coffee and pastries
9:00 – 9:30 Keynote Address: Maria Kalinowska, University of Warsaw “Memory in Polish Romanticism”
9:30 - 9:45 Discussion
9:45 – 11:00 Session 1 CATASTROPHES Presiding: Jörg Schulte, University of Köln
9:45 – 10:10 Geoffrey Clark, SUNY Potsdam (New York) – “Social Mathematics in the Creation of a Modern Historical Chronotope”
10:10 – 10:30 Katarzyna Jerzak, The Pomeranian University in Słupsk – “A Short Shrift Before Catastrophe: Baudelaire, Benjamin, Brodsky”
10:30 – 10:45 Martyna Mikuła, The Pomeranian University in Słupsk, “The Chronotope of Anxiety in Gogol, Rilke, and Gombrowicz”
10:45- 11:00 Discussion
11:00 – 11:15 Coffee Break
11:15 – 12:45 Session 2 CITIES Presiding: Sandra L. Bermann, Princeton University
11:15 – 11:35 Jörg Schulte, University of Köln – “Athens – Jerusalem – Byzantium - Rome: Interpretations of the Centres of the Classical World in Slavonic Culture”
11:35 – 11: 55 Diego Varini, University of Parma – “«In a Ruthless Light of Normality». Rome as Chronotope in Alberto Moravia’s Works
11: 55 – 12:10 Kleitia Vaso, The Pomeranian University in Słupsk – “The Chronotope of Love Explored through Orhan Pamuk’s The Museum of Innocence”
12:10 – 12:30 Samuele Fioravanti, University of Genoa– “Poetry Mapping the City: Florence, Jerusalem, Genoa”
12:30- 12:45 Discussion
12:45 – 14:00 Session 3 HETEROTOPIAS Presiding: Donald Brown, Yale University
12:45 – 13:00 Bob Haft, The Evergreen State College, “Côte à Côte: Images from a Visual Diary”
13:00 – 13:15 Anna Porczyk, University of Warsaw – “Naples in the Works of Erri De Luca and Elena Ferrante: Chronotope of the Bumeràn City”
13:15 – 13:30 Klaudiusz Bobowski, The Pomeranian University in Słupsk – “George Bidwell: Defector from the British Council”
13:30 – 13:45 Pawel Kozłowski, The Pomeranian University in Słupsk – “The World-Creating Poetics of Heterotopia in James Joyce’s Ulysses”
13:45 – 14:00 Discussion
14:00 – 14:45 Lunch
14:45 – 16:00 Session 4 CONFIGURATIONS Presiding: Thomas Seifrid, University of Southern California
14:45 – 15:00 Mirosława Modrzewska, University of Gdańsk– “Gdańsk and Kashubia by Paweł Huelle”
15:00 – 15:15 Adela Kuik-Kalinowska, The Pomeranian University in Słupsk – “Existential and Mythical Time in Kashubian Poetry”
15:15 – 15:30 Bernadetta Żynis, The Pomeranian University in Słupsk - “Time and Space in a Trance: The ‘I’ in Warsaw by Night”
15:30 – 15:45 Małgorzata Rzepczyńska, University of Gdańsk – “The Eternal ‘Now’ or Time and Space Overcome: William Blake”
15:45 – 16:00 Discussion
16:00 – 17:15 Session 5, MEDIA Presiding: Marzena Grzegorczyk, Reverie Chase Productions
16:00 – 16:20 Daniel Passent, Polityka – “The Politics of POLITYKA Polish Weekly”
16:20 – 16:40 Jane Okpala, Facebook “Chronotopes in the Age of Social Media”
16:40–16:55 Magdalena Bielenia-Grajewska, The University of Gdansk – “Chronotopic Identities in Organizational Settings”
16:55-17:10 Agnieszka Czarnecka, University of Gdańsk/Alicja Krawczun-Rygmaczewska, King’s College – “Presence and Trust as Elements of Online Network Continuum”
17:10 – 17:25 Discussion
17:25 – 17:40 Coffee Break
17:40 – 18:40 Children’s Session Presiding: Alexander Jerzak Larsen
17:40 – 17:55 Tatiana Rebecca Shrayer, Driscoll School, Brookline, Mass., USA: “Time, Space, and Jewish Identity in Strange Danya Rayev by David Shrayer-Petrov”
17:55 – 18:10 Sara Isabella Gładczenko, Elementary School Nr 8, Sopot: “A Circular Chronotope in Black Beauty and The Little Prince”
18:10 – 18:25 David E. Jerzak, Elementary School Nr 7, Sopot: “The Moomin Chronotope in Tove Jansson’s Saga”
18:25 – 18:40 Alexander Grajewski, Elementary School Nr 8, Sopot: “The Chronotope in Pierdomenico Baccalario’s Viaggio nei porti oscuri”
19: 00 Special Event: Author Katarzyna Marciniak – Reading from Mitologia at Bookstore Ambelucja (3 Maja Street, Sopot)


DAY 4 - April 29th (Saturday), Sopot
10:00 – 11:30 Networking Session – Current and Future Projects
11:30 A Literary Walk through Sopot
* Optional: A walking tour of historic Gdansk with Ewa Rucinska-Mikusek (in English).