SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza
na Weekend Seniora z Kulturą
organizowany w dniach 2-3 października 2021
w godzinach 11:00-16:00
w Białym Spichlerzu w Słupsku

Weekend Seniora z Kulturą to coroczna ogólnopolska akcja organizowana przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a w naszym województwie koordynowana przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku, skierowana do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia.

W tym roku formuła Dni Seniora w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku opierać się będzie na nieodpłatnej prezentacji filmu „Spotkaliśmy się w Słupsku. Opowieści osadników.” i wywiadów zrealizowanych w ramach projektu Kreatywna Europa pt. "Tożsamość w zagrożeniu".

Wywiady przeprowadzano z pierwszymi powojennymi osadnikami w Słupsku, pierwszym pokoleniem urodzonym w mieście oraz kolejnymi generacjami mieszkańców. Ich celem było zgromadzenie osobistych opowieści związanych z unikatowym procesem migracyjnym jaki miał miejsce na Pomorzu po 1945 roku, czyli prawie całkowitą wymianą populacji niemieckiej na ludność polską na tych terenach. Mamy zamiar dowiedzieć się jak doświadczenie migracji wpłynęło na życie całych rodzin i czy jego ślady ciągle mają znaczenie dla młodych słupszczan.

Mamy nadzieję, że seniorzy odwiedzający muzeum odnajdą swoje losy w prezentowanych wspomnieniach i być może podzielą się swoimi historiami. Namawiajmy seniorów do dzielenia się swoimi historiami, dzięki temu przetrwają one w muzealnych zbiorach i pomogą nam stworzyć opowieść o autentycznym życiu w powojennym mieście.

Zapraszamy. Wstęp wolny.

WięcejWeekend Seniora z Kulturą

UWAGA KONKURS! - organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu pt. "100 sekund w muzeum"! Należy odwiedzić z telefonem wybrane muzeum i w krótkim, około półtoraminutowym (umowne 100 sekund) filmie przedstawić swoje wrażenia z wizyty. Film należy przesłać na adres e-mail: 100SekundWMuzeum@kulturaisport.gov.pl oraz umieścić go na swoim koncie w mediach społecznościowych, dodając hashtag #100SekundWMuzeum. Akcja trwa do 30 września 2021.

Zdobywcy I i II miejsca jako nagrodę otrzymają dla siebie i rodziny lub przyjaciół (łącznie do 10 osób) możliwość indywidualnego zwiedzania muzeum wybranego z listy umieszczonej na podstronie akcji: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/sto-sekund-w-muzeum. Laureatom będzie towarzyszył w roli przewodnika kurator danej wystawy.
Ponadto zwycięzca konkursu otrzyma kamerę sportową GOPRO HERO8 Black, a uczestnik, który zajmie II miejsce - gimbal marki DJI OSMO Mobile 4. Trzecie miejsce nagrodzone będzie gimbalem marki DJI OSMO Mobile 4.

Zwieńczeniem akcji będzie zmontowany z najlepszych konkursowych propozycji film, przedstawiający polskie muzea widziany oczami zwiedzających. Powstanie również internetowa chmura słów najtrafniej opisujących polskie muzea.
ZAPRASZAMY do MUZEUM POMORZA ŚRODKOWEGO W SŁUPSKU.

Więcej informacji na stronie organizatora https://www.facebook.com/mkdnis

WięcejKonkurs

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
zaprasza na spotkanie z cyklu

„Służby mundurowe, historia i technika”

 Lucjan Hanak

wykład pt.

„Błękitna Armia gen. Józefa Hallera.
Francja, Polska i Pomorze”

 
w sobotę, 25 września 2021 o godzinie 12.00

w Białym Spichlerzu
Sala im. Barbary Zielińskiej

Wstęp wolny

 

Jak pisze Lucjan Hanak, „Polska Armia powstaje we Francji w okresie I wojny światowej. W jej skład wchodzą Polacy ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, Włoch, Francji, Austro-Węgier, Rosji, a także z Brazylii. Obozy szkoleniowe tworzone są w Kanadzie, Francji, jak również we Włoszech. W popularyzację rekrutacji włącza się muzyk Ignacy Jan Paderewski, aktorka Pola Negri i inni. W Wielkiej Wojnie Błękitna Armia walczy na froncie zachodnim we francuskiej Szampanii i w Wogezach. W 1919 Błękitna Armia jest skierowana do Polski. Koleją przyjeżdża ok. 80 tys. żołnierzy oraz 100 samolotów i 100 czołgów Renault FT 17. W ramach Frontu Pomorskiego Armia Hallera przejmuje miasta ze stolicą województwa w Toruniu. Później Hallerczycy biorą udział w wojnie polsko-ukraińskiej, Zaślubinach Polski z morzem w Pucku – 10 II 1920 i wojnie polsko- bolszewickiej.

Nasze Muzeum posiada czapkę i kurtkę mundurową 1 Polskiego Pułku Strzelców Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, gdyż po II wojnie światowej Hallerczycy zamieszkiwali okolice Słupska. Wspomniane eksponaty są prezentowane na V piętrze na stałej wystawie w Spichlerzu Białym.

WięcejSłużby mundurowe, historia i technika: „Błękitna Armia gen. Józefa Hallera. Francja, Polska i...

Informujemy, że 19 września 2021 roku (niedziela) Młyn Zamkowy będzie nieczynny.
Zamek Książąt Pomorskich i Biały Spichlerz udostępnione do zwiedzania bez zmian.
Przepraszamy za utrudnienia.