SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


Informujemy, że w najbliższy weekend Biały Spichlerz będzie otwarty dłużej z uwagi na odbywające się na bulwarze imprezy:

4 czerwca (sobota) do 19:00
5 czerwca (niedziela) do 18:00

Zamek Książąt Pomorskich i Młyn Zamkowy będą otwarte do 17:00

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
zaprasza na spotkanie z cyklu
Służby mundurowe, historia i technika

st. chor. sztab. rez. Marcin Lasoń
wykład pt.
Moje misje w Afganistanie

w sobotę, 28 maja 2022 o godz. 12.00
w Białym Spichlerzu, sala im. Barbary Zielińskiej

Wstęp wolny

Jak pisze st. chor. sztab. rez. Marcin Lasoń, były żołnierz 7 Brygady Obrony Wybrzeża ze Słupska, „będzie to opowieść o 18 miesięcznej służbie w czasie trwania trzech zmian PKW Afganistan (Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie) w latach 2007–2009. Po 11 września 2001 roku powstała międzynarodowa koalicja, w której znalazła się Polska, której wojskowi wypełniali gwarancje sojusznicze, jako pełnoprawny członek NATO. Pierwsi polscy żołnierze pojawili się w Afganistanie w ramach operacji Enduring Freedom (Trwała Wolność) rozminowując bazę lotniczą Bagram. Prawdziwy test dla żołnierzy rozpoczął się w kwietniu 2007 roku. To w ramach ISAF (Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa) I Zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego z ponad 1200 żołnierzami różnych formacji rozpoczęła szeroką działalność w bazach Bagram, Gardez, Ghazni, Kabul, Kushamond, Mazar-i-Sharif, Sharana i Wazi-Khwa. Centrum Polskiego Kontyngentu Wojskowego była baza Sharana, natomiast dowództwo PKW stacjonowało w Bagram. Wykład w Dniu Weterana Działań poza Granicami Państwa zostanie oparty na wspomnieniach, zdjęciach, filmach, prezentacji umundurowania i wystawy pamiątek z misji.”

WięcejSłużby mundurowe, historia i technika: „Moje misje w Afganistanie

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza
na rodzinne warsztaty „Etno Pleciugi”
21 maja 2022 roku (sobota) o godzinie 11:00
w Młynie Zamkowym w Słupsku


Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na rodzinne warsztaty plecionkarskie podsumowujące prezentowaną w Młynie Zamkowym w Słupsku wystawę czasową: „Wypleciony Świat Kaszuby. Jubileusz 55-lecia pracy twórczej Czesława Hinca” . Warsztaty tworzenia koszy urozmaici aktywne zwiedzanie ekspozycji oraz opowieści o świecie dawnych rzemiosł. Szczegóły o wystawie na stronie www.


Spotkanie będzie jednocześnie zapowiedzią planowanego przez Dział Folkloru, Sztuki i Rękodzieła wydarzenia Etno Koło Młyńskie – cyklicznych zajęć edukacyjno-artystycznych dla rodzin pragnących zgłębiać tajniki pracy etnografa muzealnika, poznawać dawne rzemiosła i sztukę ludową oraz podążać wspólnie nurtem tradycji.


Zapraszamy serdecznie – wykonaj swój kosz i napełnij go wiedzą!


Spotkanie poprowadzą:
Czesław Hinc – twórca ludowy
Magdalena Lesiecka – etnolożka


Na warsztaty obowiązują zapisy:
magdalena.lesiecka@muzeum.slupsk.pl
795 100 274


Wstęp wolny.

WięcejWarsztaty „Etno Pleciugi”