SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek: 11:30-16:00
Wtorek-Niedziela: 10:30-18:00


 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku mieści się w kompleksie budynków znajdujących się w centrum miasta. Zajmuje malowniczo położone obiekty na obu brzegach Słupi, po lewej stronie rzeki stoją:
Zamek Książąt Pomorskich z XVI wieku (czynny od 1965 r.), Młyn Zamkowy z XIV wieku (czynny od 1968 r.),
tzw. Dworek z lat 70. XX wieku (czynny od 1979 r.), Brama Młyńska z XIV wieku (czynna od 1982 r.),
Spichlerz Richtera z 1780 roku (czynny od 1998 r.), po prawej zaś Biały Spichlerz z 1814 roku (czynny od 2019 r.) i Czerwony Spichlerz z początku XX wieku (nieczynny, przed rewitalizacją).

Pierwsze muzeum w Słupsku rozpoczęło działalność w 1924 roku. Spuściznę po niemieckich muzealnikach przejęli polscy i także w Nowej Bramie, w 1948 r. otworzyli muzeum przejmując po przedwojennym Heimatmuseum ponad 600 obiektów. Dzisiaj zbiory liczą ponad 30 000 muzealiów, a księgozbiór ponad 22 000 woluminów. Muzeum posiada bogate i różnorodne zbiory: obiekty związane z historią Pomorza, sztukę dawną i współczesną, rzemiosło historyczne, pamiątki po ostatnich mieszkańcach zamku, numizmaty oraz obiekty etnograficzne. Ponadto obejmuje zbiory specjalne: starodruki, kartografię i archiwalia. Naszą dumą jest największa na świecie kolekcja związana ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem – Witkacym.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku - spis budynków i wystaw:

 • Zamek Książąt Pomorskich
  W zamku znajduje się pięć wystaw stałych. Zwiedzać można wystawę „Skarby książąt pomorskich”, czyli pamiątki po ostatnich Gryfitach. Na ekspozycji „Z przeszłości Słupska” prezentowane są obiekty związane z historią miasta i jego mieszkańcami. Wystawa „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku” prezentuje rzeźbę gotycką, gobeliny z okresu renesansu, elementy uzbrojenia i meble z dawnych dworów pomorskich. Tutaj znajdują się także obiekty z kościołów regionu oraz numizmaty. Na wystawie "Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku" obejrzeć można ponad 1400 eksponatów, sztućce podstawowe i specjalistyczne oraz zastawy. W sezonie letnim przy sprzyjającej pogodzie, ze specjalnym biletem, na wieży zamkowej zobaczyć można wystawę „Panoramy i widoki dawnego Słupska. Kopie pocztówek i grafik ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku“ oraz, ze szczytu wieży, współczesny miejski krajobraz. W podziemiach odwiedzić można restaurację. Przed zamkiem stoi pomnik Bogusława X z 2010 roku, zaś w ogrodach zamkowych rzeźba „Pędzące odyńce (Dziki)” z 1965 roku. W zamku znajdują się także sale wystaw czasowych.
 • Młyn Zamkowy
  W młynie znajdują się dwie wystawy stałe pod wspólnym tytułem „Rzeczywistość kulturowa Pomorza dawniej i dziś”, na których prezentowana jest kultura materialna dawnej ludności autochtonicznej, m.in. Kaszubów, Słowińców, Krajniaków Złotowskich, mieszkańców Jamna i Łabusza, jak również pamiątki po osadnikach przybyłych na Pomorze po 1945 roku. Na najwyższej kondygnacji młyna znajduje się sala wystaw czasowych. Z młynem sąsiaduje przybudówka, w której znajduje się mała elektrownia wodna.
 • tzw. Dworek
  Najmłodszy i niezabytkowy budynek kompleksu, stylizowany na budowlę szachulcową. Znajdują się w nim muzealna biblioteka oraz biura, w tym sekretariat oraz gabinet Dyrektora.
 • Brama Młyńska
  W bramie znajdują się pracownie konserwatorskie, które nie są udostępnione do zwiedzania. Jako ciekawostkę dodać należy, że najstarszą częścią muzealnego kompleksu jest niewielki łącznik między Bramą Młyńską a Dworkiem, będący jednocześnie najwyższym fragmentem miejskich murów.
 • Spichlerz Richtera
  W spichlerzu znajdują się muzealne biura, warsztat i magazyny. W budynku mieści się herbaciarnia, gdzie można oglądać liczne wystawy czasowe przygotowywane przez muzeum. W sezonie letnim, w każdą niedzielę lipca i sierpnia, na Rynku Rybackim przed spichlerzem organizowana jest kulturalno-historyczna impreza plenerowa Jarmark Gryfitów. Jarmarki to nie tylko stragany z rękodziełem, starociami czy książkami, ale też spotkania z kulturą, historią i sztuką Pomorza. Każdej niedzieli inna słupska instytucja lub stowarzyszenie przygotowuje dla słupszczan i turystów odwiedzających nasze miasto wiele atrakcji. Obiecujemy udaną zabawę!
 • Biały Spichlerz
  W spichlerzu znajdują się wystawy stałe prezentujące największą na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz zbiory sztuki współczesnej, będące w posiadaniu muzeum: „Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia” oraz „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku”. Ponadto w spichlerzu zobaczyć można wystawę stałą „Słupsk. Miasto i ludzie”, prezentującą pamiątki po osadnikach przybyłych do miasta po 1945 roku. Dostępna jest też sala wystaw czasowych, w której obecnie prezentowana jest wystawa „Witkacy inaczej...”. Przed spichlerzem stoi nowo wybudowany tzw. Budynek wagi, w którym znajduje się portiernia i garaż.
 • Czerwony Spichlerz
  Budynek nieużywany, wymagający remontu. Zaplanowana jest w nim nowa siedziba dla biblioteki muzealnej, sale edukacyjne, dodatkowe pracownie konserwatorskie oraz magazyny. Muzeum stara się pozyskać środki na remont obiektu (stan na luty 2021).

b_699_560_16777215_00_images_gallery_Kompleks-MPS-z-lotu-ptaka_Kompleks_muzealny_mapa_s.jpg

 Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku jest muzeum wielodziałowym. W jego skład wchodzi nie tylko słupski kompleks, ale także dwa oddziały:

 • Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, gdzie prezentowana jest kultura materialna jednej z ostatnich grup rdzennej ludności Pomorza – Słowińców. Muzeum zostało otwarte w 1963 roku, oddalone jest od Słupska o 40 km.
 • Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, gdzie zobaczyć można pozostałości kultury materialnej bogatych pomorskich chłopów. Muzeum zostało otwarte w 2008 roku, oddalone jest od Słupska o 16 km.


Zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw oraz na cykliczne imprezy plenerowe w Słupsku, Klukach i Swołowie.

Cele Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i sposoby ich realizacji określa statut MPŚ.

 

 
Zapraszamy również do zapoznania się z naszym profilem na portalu TripAdvisor!

b_241_150_16777215_00_images_trip.jpg