web hosting reviews of bluehost company

serdecznie zaprosi (po zakończeniu kwarantanny)
do oglądania wystawy pt. „Dobra gospodyni, dom szczęśliwym czyni. Wystawa makatek kuchennych”
prezentowanej od 1 kwietnia do 26 wrzesnia 2021 roku
w Młynie Zamkowym w Słupsku

Na wystawie prezentowanych jest 86 makatek kuchennych ze zbiorów Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz ze zbiorów prywatnych. Znaczną część wystawy tworzy kolekcja makatek Janiny Garbowskiej, rękodzielniczki ze Słupska.

Wśród obiektów znajdziemy makatki powitalne, z aforyzmami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa domowego: przygotowaniem i spożywaniem posiłków oraz z utrzymywaniem higieny, makatki „kranowe”, dwustronnie haftowane ręczniki dekoracyjne, a także makatki o tematyce religijnej, z motywami myśliwskimi, kaszubskimi oraz z napisami niemieckimi i skandynawskimi. Wśród nich są zarówno wyszywane ręcznie, jak i drukowane fabrycznie, jedno- i wielobarwne.

Wystawę dopełniają tablice informacyjne o historii makatek, ich funkcji i przeznaczeniu. Dla dzieci powstał kącik warsztatowy, w którym można skomponować własną makatkę (korzystając z kalki można odbić wzór na płótnie, a następnie pomalować go pisakami do tkanin).

Niektórzy pewnie świetnie pamiętają makatki z kuchennych ścian w rodzinnych domach. Kiedyś popularne, potem odeszły w zapomnienie, a dziś znów budzą wiele emocji. Makatka okazuje się ponadczasowa, niegdyś pełniła funkcję praktyczną i chroniła ściany przed zabrudzeniem, dzisiaj staje się ich ozdobą, a grono jej wielbicieli się powiększa.

Wystawa ma być dostępna od 1 kwietnia do 26 września 2021 w Młynie Zamkowym. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli Państwa na nią zaprosić. Wystawie towarzyszy katalog.

Kuratorem wystawy jest Dominika Gonciarz.

b_582_823_16777215_00_images_gallery_MLYN_makatki2021.jpg