web hosting reviews of bluehost company

serdecznie zaprosi (po zakończeniu kwarantanny)
do oglądania wystawy
pt. „Na balu i z wizytą. Moda damska w XIX wieku”
prezentowanej od 16 kwietnia do 31 sierpnia 2021 roku
w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku

Wystawa „Na balu i z wizytą. Moda damska w XIX wieku” jest wyjątkową okazją do spojrzenia na wieczorową garderobę damską sprzed ponad wieku. Prezentowane eksponaty idealnie obrazują poszczególne typy modnej, odświętnej odzieży, od lat. 30. XIX wieku po pierwsze lata wieku XX. Wśród eksponatów znajdują się stroje wizytowe, ślubne oraz balowe, które należały niegdyś do eleganckich przedstawicielek mieszczaństwa i burżuazji.

Prezentowana w trzech salach wystawa przybliża odbiorcom odświętną modę damską także jako ślad twórczości rzemieślników-artystów oraz zwraca uwagę na ubiór jako element sztuki użytkowej. Strój można także rozpatrywać jako świadectwo epoki wiążące się z dynamicznymi zmianami, jakie zachodziły na świecie w XIX wieku, zarówno tymi dotyczącymi polityki czy ideologii, jak i technologii oraz nauki.

Wprowadzeniem do wystawy są eksponaty, pochodzące ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, prezentowane w pierwszej sali: suknie dzienne oraz dodatki do strojów, m.in. rajer czy długie, skórzane rękawiczki. W zestawieniu z dalszą częścią wystawy umożliwiają porównanie mody codziennej z odświętną, która jest zasadniczym tematem wystawy.

Główną część wystawy stanowi, wypożyczona z Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu, kolekcja odzieży i akcesoriów z XIX wieku, na którą składają się zarówno oryginalne elementy ubioru wizytowego z epoki, jak i tworzone przez panią Annę Moryto reprodukcje strojów.

Uzupełnieniem wystawy są aspekty techniczne związane z tworzeniem elementów stroju oraz jego pielęgnacją, przedstawione zostały też specjalizacje rękodzielników, tj. modystki czy koronczarki. Prezentowana jest, ciesząca się dużym zainteresowaniem - krynolina. Jest to również część wystawy poświęcona takim zagadnieniom jak tiurniura, brykla, majtki, menstruacja, krochmal, gorset itd. Znajdziemy tu także kącik edukacyjny dla dzieci.

Na wystawie prezentujemy 25 sukni, w tym suknie ślubne i żałobne, 2 pary butów, a także dodatki i akcesoria, m.in. tiarę ślubną z woskowanych kwiatów pomarańczy.

Wystawa ma być dostępna od 16 kwietnia do 31 sierpnia 2021 roku w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.
Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli Państwa na nią zaprosić.

Wystawie towarzyszy broszurka oraz zabawka-ubieranka dla dzieci.

Kuratorkami wystawy są Anna Moryto, Joanna Rutkowska i Malwina Świtaj.

b_663_938_16777215_00_images_gallery_sukienki_plakat.jpg

b_350_581_16777215_00_images_gallery_sukienki_IMG_3016.jpg  b_350_582_16777215_00_images_gallery_sukienki_Nowy_obraz_5.jpg