SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 12:00-15:00
Środa-Niedziela: 11:00-18:00


Aktualności

Serdecznie zapraszamy na warsztaty tworzenia kwiatów z papieru towarzyszące wystawie czasowej
"Na balu i z wizytą. Moda damska w XIX wieku".

WięcejWarsztaty tworzenia kwiatów z papieru

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza
na projekcję filmu Bogusława Matuszkiewicza
pt. ADWOKAT „SOLIDARNOŚCI”

w czwartek, 22.07.2021 roku o godz. 16:00
w sali wernisażowej Białego Spichlerza przy ul. Szarych Szeregów 12.


Film został zrealizowany dzięki stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Poświęcony jest działalności zawodowej, społecznej i politycznej słupskiej adwokat mec. Anny Boguckiej-Skowrońskiej, działaczce NSZZ „Solidarność”, która w latach 80. w kilkudziesięciu procesach broniła czołowych działaczy związku, m.in. L. Wałęsę, A. Walentynowicz, B. Lisa, Z. Romaszewskiego i innych. W III RP była senatorem przez trzy kadencje, aktywnie włączając się w tworzenie nowego prawa i zmiany w sądownictwie (była sędzią Trybunału Stanu i członkiem KRS). Opowieść o bohaterce filmu wpleciona została w szersze tło zdarzeń i przemian politycznych w latach 80. i 90. w Polsce i na Pomorzu dotyczących tworzenia się związku i jego roli w kształtowaniu nowego ustroju państwa. Postać mec. A. Boguckiej-Skowrońskiej z pewnością jest wzorcem moralnym godnym naśladowania i powodem do dumy.

Bogusław Matuszkiewicz jako dziennikarz zaczynający pracę w woj. słupskim 1 września 1980 roku, a więc dzień po podpisaniu Porozumień Sierpniowych, również jako członek „Solidarności” w Rozgłośni PR w Koszalinie, dobrze znał tematykę związkową tego regionu. Po latach uznał za swój obowiązek upamiętnić postać Pani Mecenas, a zwłaszcza jej bezkompromisową postawę i odwagę w czasach, kiedy nie było o nią łatwo. Stąd pomysł tego filmu, który stał się elementem obchodów 40. rocznicy Sierpnia '80. W filmie starał się pokazać szersze tło zdarzeń, wykorzystując materiały archiwalne m.in. ESC, IPN, MPŚ czy VSG. Mecenas Skowrońska z pewnością dla młodych ludzi może stanowić uniwersalny wzorzec etyczny. Film ten jest, jak mówi autor, „świadectwem prawdy o czasach, w których przyszło mi żyć.”

Serdecznie zapraszamy na projekcję filmu połączoną z dyskusją.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Spotkaliśmy się w Słupsku. Opowieści osadników” w dniu 15.07.2021 r. o godz. 12.00 do sali wernisażowej w Białym Spichlerzu ul. Szarych Szeregów.

Głównym celem projektu zatytułowanego „Powojenne osadnictwo w Słupsku” realizowanego w ramach Unii Europejskiej z projektu Kreatywnej Europy było nagranie i opracowanie wywiadów oraz upowszechnienie wiedzy na temat osób, które żyły w Słupsku po 1945 roku oraz ich potomków. Na ich podstawie przygotowany został film pt. Spotkaliśmy się w Słupsku. Historie osadników i wystawa jako podsumowanie całego podprojektu.

Dzięki udziałowi w projekcie poznaliśmy osobiste historie ludzi, którzy tu przyjechali po drugiej wojnie światowej i pozostali. Dowiedzieliśmy się, jakie były motywacje ich przyjazdu i konsekwencje tej decyzji, co pozostawili i co przywieźli ze sobą oraz co zastali w swoim nowym domu. Dowiedzieliśmy się, jak doświadczenie migracji wpłynęło na życie całych rodzin i czy jego ślady ciągle mają znaczenie dla młodych słupszczan.

Poza kontekstem historycznym i osobistym oraz informacjami na temat warunków życia, sytuacji politycznej etc. zebraliśmy osobiste przekazy na temat ich uczuć, emocji, poczucia przynależności, a w końcu na temat ich tożsamości i relacji z innymi osobami. Zgromadziliśmy osobiste pamiątki związane z tymi osobami, które wykorzystujemy na wystawie.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu za podzielenie się swoimi historiami, dzięki temu przetrwają one w muzealnych zbiorach i pomogą nam stworzyć opowieść o autentycznym życiu w powojennym Słupsku.

 

Więcej

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku na wystawie stałej pt. „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI w.” na V piętrze Spichlerza Białego w części „Służby mundurowe i technika”, prezentuje dwa pistolety: Mauser C96 i VIS.


Pistolet Mauser C96 odnaleziono w czasie remontu podłogi w jednym z budynków na Osiedlu Akademickim w Słupsku. Niemiecka broń zaprojektowana w XIX w. była szczególnie ceniona przez Winstona Churchilla.


VIS wzór 35 został znaleziony w centrum Słupska w kamienicy pod belką stropową. Legendarny polski pistolet został wykonany w Fabryce Broni w Radomiu przed II wojną światową.


Dwa egzemplarze broni zostały ofiarowane do słupskiego muzeum przez insp. Andrzeja Szaniawskiego, komendanta Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.


Przekazanie pistoletów do naszego muzeum wspierali: Jacek Szuba, prezes Fundacji Indygo, Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Gryf” oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Słupskiej.

 

WięcejNowe eksponaty na wystawie stałej  „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI w.”

WięcejNowe eksponaty na wystawie stałej  „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI w.”

WięcejNowe eksponaty na wystawie stałej  „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI w.”

WięcejNowe eksponaty na wystawie stałej  „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI w.”

WięcejNowe eksponaty na wystawie stałej  „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI w.”

Informujemy, że wystawa stała "Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku" prezentowana na I piętrze Zamku Książąt Pomorskich jest nieczynna od 9 marca 2021 roku do odwołania.

Pozostałe wystawy stałe i czasowe w zamku są otwarte.

W związku z powyższym zmianie ulega cennik zwiedzania.

Wspólny bilet do Zamku Książąt Pomorskich i Młyna Zamkowego kosztuje:
- normalny - 8 zł
- ulgowy - 5 zł

Za utrudnienia przepraszamy.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
oraz pt. „Klepsydra”
zapraszają na wystawę w wersji cyfrowej
„Klepsydra”

Premiera online: 29 kwietnia 2021 roku o godzinie 17:00.


„Klepsydra” - wystawa prac fotograficznych absolwentów kierunku technik fotografii i multimediów
Zespołu Szkół Technicznych - Technikum nr 3 w Słupsku.
Jest podsumowaniem lat nauki zawodu przez młodych mistrzów aparatu.

Wystawa miała być prezentowana w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera od 29 kwietnia 2021 r., jednak z uwagi na obecną sytuację, będzie dostępna w wersji cyfrowej na profilach fb muzeum oraz szkoły.

W filmie wykorzystano utwór: chill. by sakura Hz https://soundcloud.com/sakurahertz Creative Commons — Attribution 3.0 Unported — CC BY 3.0 Free Download / Stream: http://bit.ly/chill-sakuraHz Music promoted by Audio Library https://youtu.be/pF2tXC1pXNo Utwór zotał zmodyfikowany na potrzeby filmu.

Zapraszamy do oglądania wystawy tutaj

Więcej

Więcej

Więcej

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza do oglądania wystawy
pt. „Na balu i z wizytą. Moda damska w XIX wieku”
prezentowanej od 16 kwietnia do 30 września 2021 roku
w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku

Wystawa „Na balu i z wizytą. Moda damska w XIX wieku” jest wyjątkową okazją do spojrzenia na wieczorową garderobę damską sprzed ponad wieku. Prezentowane eksponaty idealnie obrazują poszczególne typy modnej, odświętnej odzieży, od lat. 30. XIX wieku po pierwsze lata wieku XX. Wśród eksponatów znajdują się stroje wizytowe, ślubne oraz balowe, które należały niegdyś do eleganckich przedstawicielek mieszczaństwa i burżuazji.

Prezentowana w trzech salach wystawa przybliża odbiorcom odświętną modę damską także jako ślad twórczości rzemieślników-artystów oraz zwraca uwagę na ubiór jako element sztuki użytkowej. Strój można także rozpatrywać jako świadectwo epoki wiążące się z dynamicznymi zmianami, jakie zachodziły na świecie w XIX wieku, zarówno tymi dotyczącymi polityki czy ideologii, jak i technologii oraz nauki.

Wprowadzeniem do wystawy są eksponaty, pochodzące ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, prezentowane w pierwszej sali: suknie dzienne oraz dodatki do strojów, m.in. rajer czy długie, skórzane rękawiczki. W zestawieniu z dalszą częścią wystawy umożliwiają porównanie mody codziennej z odświętną, która jest zasadniczym tematem wystawy.

Główną część wystawy stanowi, wypożyczona z Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu, kolekcja odzieży i akcesoriów z XIX wieku, na którą składają się zarówno oryginalne elementy ubioru wizytowego z epoki, jak i tworzone przez panią Annę Moryto reprodukcje strojów.

Uzupełnieniem wystawy są aspekty techniczne związane z tworzeniem elementów stroju oraz jego pielęgnacją, przedstawione zostały też specjalizacje rękodzielników, tj. modystki czy koronczarki. Prezentowana jest, ciesząca się dużym zainteresowaniem - krynolina. Jest to również część wystawy poświęcona takim zagadnieniom jak tiurniura, brykla, majtki, menstruacja, krochmal, gorset itd. Znajdziemy tu także kącik edukacyjny dla dzieci.

Na wystawie prezentujemy 25 sukni, w tym suknie ślubne i żałobne, 2 pary butów, a także dodatki i akcesoria, m.in. tiarę ślubną z woskowanych kwiatów pomarańczy.

Wystawie towarzyszy broszurka oraz zabawka: ubieranka-wycinanka dla dzieci do nabycia w sklepiku muzealnym.

Kuratorkami wystawy są Anna Moryto, Joanna Rutkowska i Malwina Świtaj.

Więcej

 Więcej  Więcej

 
Oferta edukacyjna towarzysząca wystawie - warsztaty tworzenia kwiatów z papieru. Szczegóły tutaj.

Więcej

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza do oglądania wystawy
pt. „Dobra gospodyni, dom szczęśliwym czyni. Wystawa makatek kuchennych”
prezentowanej od 1 kwietnia do 26 września 2021 roku
w Młynie Zamkowym w Słupsku

Na wystawie prezentowanych jest 86 makatek kuchennych ze zbiorów Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz ze zbiorów prywatnych. Znaczną część wystawy tworzy kolekcja makatek Janiny Garbowskiej, rękodzielniczki ze Słupska.

Wśród obiektów znajdziemy makatki powitalne, z aforyzmami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa domowego: przygotowaniem i spożywaniem posiłków oraz z utrzymywaniem higieny, makatki „kranowe”, dwustronnie haftowane ręczniki dekoracyjne, a także makatki o tematyce religijnej, z motywami myśliwskimi, kaszubskimi oraz z napisami niemieckimi i skandynawskimi. Wśród nich są zarówno wyszywane ręcznie, jak i drukowane fabrycznie, jedno- i wielobarwne.

Wystawę dopełniają tablice informacyjne o historii makatek, ich funkcji i przeznaczeniu. Dla dzieci powstał kącik warsztatowy, w którym można skomponować własną makatkę (korzystając z kalki można odbić wzór na płótnie, a następnie pomalować go pisakami do tkanin).

Niektórzy pewnie świetnie pamiętają makatki z kuchennych ścian w rodzinnych domach. Kiedyś popularne, potem odeszły w zapomnienie, a dziś znów budzą wiele emocji. Makatka okazuje się ponadczasowa, niegdyś pełniła funkcję praktyczną i chroniła ściany przed zabrudzeniem, dzisiaj staje się ich ozdobą, a grono jej wielbicieli się powiększa.

Wystawie towarzyszy katalog.

Kuratorem wystawy jest Dominika Gonciarz.

Więcej

Od dziś podczas zwiedzania Białego Spichlerza, można korzystać z naszej BEZPŁATNEJ APLIKACJI.

Aby ją pobrać, należy wejść do sklepu Google Play tutaj i wpisać "MUZEUM POMORZA ŚRODKOWEGO".

Gdy zobaczycie nasze logo, wystaczy już tylko pobrać aplikację (zajmuje to niecałe 2 minuty) i uruchomić ją.

Na kolejnych wystawach rozmieściliśmy tabliczki z numerami - według nich należy poruszać się w aplikacji i odsłuchać, aby dowiedzieć się więcej.

Dobrze jest mieć ze sobą sluchawki, jednak jeśli ich nie posiadamy, pamiętajmy aby dostosować głośność tak, by nie zakłócać zwiedzania innym.

ZAPRASZAMY!

Filmik pokazujący sposób instalacji aplikacji znajduje się na stronie instrukcja

 WięcejAudioprzewodniki - bezpłatna aplikacja

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

już wkrótce udostępni dla zwiedzających

możliwość zwiedzania Białego Spichlerzaz audioprzewodnikami! 

Dla wszystkich tych, którzy lubią nie tylko patrzeć, ale także słuchać, dla tych, którzy kochają sztukę i są ciekawi świata.

Audioprzewodnik to niewielkie urządzenie, mieszczące się  w dłoni, które zawierać może wiele godzin ciekawych opowieści. Zwiedzający Biały Spichlerz będą mogli je wypożyczyć nieodpłatnie w kasie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

WięcejAudioprzewodniki w Białym Spichlerzu