SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 12:00-15:00
Środa-Niedziela: 11:00-18:00


Aktualności

7 lipca 2020 roku w Ratuszu Miasta Słupska otwarta została wystawa połączona z konferencją prasową, finalizująca XII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego I Fotograficznego „Witkacy i ja”. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Słupsku jest współorganizatorem konkursu razem z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Koordynatorką konkursu jest Wioletta Miś. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Słupska.

Obecnie wystawiona jest część prac, co potrwa do 24 lipca. Kolejną część prac będzie można obejrzeć od 27 lipca 2020 roku.

Więcej informacji na stronach:

http://sp3.slupsk.pl/2-uncategorised/1293-witkacy-i-ja-2020

https://slupsk.naszemiasto.pl/xii-ogolnopolski-konkurs-plastyczny-i-fotograficzny-witkacy/ar/c13-7794170

http://kanal6.pl/2020/07/07/zainspirowani-witkacym/

 

Decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego został ogłoszony II nabór wniosków w konkursie o przyznanie stypendiów dla twórców kultury z budżetu Województwa Pomorskiego w roku 2020.

Ogłoszenie o naborze wniosków znajduje się na tej stronie.

Najważniejsze informacje o konkursie:
- stypendia zostaną przyznane na realizację zamierzeń twórczych w roku 2020,
- o stypendium nie mogą ubiegać się osoby, które otrzymały stypendium dla twórców kultury z budżetu Województwa Pomorskiego w roku 2020 oraz pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego,
- maksymalną wysokość stypendium ustala się na kwotę 5 000 zł brutto (stypendium wypłacane jest jednorazowo),
- termin składania wniosków upływa z dniem 15 lipca 2020 roku (w przypadku ofert wysyłanych pocztą decyduje data stempla pocztowego).

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza na wystawę czasową

Wokół rzeki. Kopie pocztówek dawnego Słupska ze zbiorów MPŚ w Słupsku

(przypomnienie wystawy eksponowanej od 9 stycznia do 1 marca 2007)

29 maja – 13 września 2020
Herbaciarnia w Spichlerzu Richtera

 

Na wystawie prezentowanych jest 51 kopii kart pocztowych przedstawiających widoki rzeki Słupi, zabudowy jej prawego i lewego brzegu oraz mostów. Wszystkie pocztówki pochodzą z okresu przedwojennego: najwcześniejsze wydane zostały pod koniec XIX wieku, a najpóźniejsze – na początku lat czterdziestych minionego stulecia. Można więc zobaczyć, jak w tym czasie zmienił się nadrzeczny pejzaż miasta oraz porównać widoki dawne ze współczesnymi. Większe od oryginalnych pocztówek kopie pozwalają dostrzec szczegóły, które trudno zauważyć, gdy ogląda się karty pocztowe gołym okiem.

Wystawa jest przypomnieniem ekspozycji pokazywanej w tym samym miejscu od 9 stycznia do 1 marca 2007 roku. Okazją do jej powtórnej prezentacji jest trwająca obecnie modernizacja bulwarów, w efekcie której po raz kolejny zmieni się wygląd tej części miasta.

Serdecznie zapraszamy.

 

Więcej

Z wielką radością informujemy, że Biały Spichlerz został wyróżniony w konkursie „Zabytek zadbany 2020”. Konkurs przeznaczony jest dla zabytków wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych. Spichlerz figuruje w tym rejestrze od 10 kwietnia 1965 roku.

„Zabytek zadbany” to ogólnopolski konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami. Wyróżnia właścicieli i zarządców, którzy wzorowo wywiązują się z obowiązku konserwacji, utrzymania i gospodarowania zabytkami. Konkurs po raz pierwszy został zorganizowany w 1975 roku, a od 2011 r. jest prowadzony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Do tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowane zostały 63 zabytki. Startowaliśmy w kategorii "adaptacja obiektów zabytkowych", zgłaszając modernizację i przystosowanie budynku do funkcji muzealnej: wystawienniczej i magazynowej. Jesteśmy wśród laureatów 6 nagród i 11 wyróżnień w pięciu kategoriach.

Dziękujemy za docenienie naszych działań.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WięcejBiały Spichlerz - Zabytkiem zadbanym 2020 roku

Z uwagi na rozpoczęcie realizacji zadania inwestycyjnego obejmującego zagospodarowanie bulwarów rzeki Słupi i prowadzenie prac budowlanych na terenie zaznaczonym na mapie, jesteśmy zmuszeni odwołać tegoroczną edycję Jarmarku Gryfitów.
Mamy nadzieję, że prace pójdą zgodnie z planem i że po zagospodarowaniu terenu będzie on jeszcze bardziej przyjazny do organizowania wydarzeń plenerowych.

 

WięcejJarmark Gryfitów 2020 odwołany

Słupski dom Witkacego jest chwilowo zamknięty, ale Witkacy będzie odwiedzał Państwa w Waszych domach w ramach cyklu "Witkacy na czas kwarantanny". Zapraszamy Państwa do zapoznania się z cytatami z listów Witkiewiczów. Ich korespondencja to prawdziwa kopalnia trafnych spostrzeżeń, komentarzy, osobliwych wypowiedzi i informacji o rodzinie. Codziennie na stronie w poniższej galerii pojawiać się będzie nowy obrazek z cytatem. Będziemy raczyli Państwa pokrzepiającymi wycinkami ze zbioru listów Stanisława Ignacego Witkiewicza opracowanego przez Tomasza Pawlaka.

Zapraszamy również do śledzenia naszego profilu na facebooku i youtubie, gdzie znajdą Pańtwo inne muzealne ciekawostki, w tym cykl "Z muzealnego magazynu".

WięcejWitkacy na czas kwarantanny

WięcejWitkacy na czas kwarantanny

WięcejWitkacy na czas kwarantanny

WięcejWitkacy na czas kwarantanny

WięcejWitkacy na czas kwarantanny

WięcejWitkacy na czas kwarantanny

WięcejWitkacy na czas kwarantanny

WięcejWitkacy na czas kwarantanny

WięcejWitkacy na czas kwarantanny

WięcejWitkacy na czas kwarantanny

WięcejWitkacy na czas kwarantanny

WięcejWitkacy na czas kwarantanny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej eksponatów poniżej...

Nie możemy Państwa przyjąć obecnie w nasze progi, ale pilnie pracujemy. Robimy także porządki w magazynach, w związku z czym zrodził się pomysł na nowy edukacyjny cykl internetowy pt. "Z muzealnego magazynu". W jego ramach będziemy prezentować eksponaty, które na co dzień chowają się przed okiem zwiedzających. Można je natomiast niekiedy zobaczyć na wystawach czasowych. Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszego wirtualnego lamusa.

Zapraszamy również do śledzenia naszego profilu na facebooku i youtubie, gdzie znajdą Państwo inne muzealne ciekawostki, w tym cykl "Witkacy na czas kwarantanny".

WięcejZ muzealnego magazynu

Moneta - aureus
Filip II
247-249
Cesarstwo Rzymskie

Au, średnica 20,02 mm, waga 4,45 g

Na awersie monety widnieje popiersie cesarza w prawo. W otoku tytulatura cesarska: IMP PHILIPPVS AVG. Fragmenty ząbkowanego otoku. Z kolei na rewersie w centralnym miejscU znajduje się kolumna, na niej napis w dwóch wierszach: COS II. W otoku napis: SAECVL…S AVG G. Fragmenty otoku ząbkowanego.

W górnej części monety kwadratowy otwór, który został wykonany ponieważ moneta prawdopodobnie była noszona jako ozdoba bądź amulet.

Przez lata uważano, że monetę wybito za panowania Filipa Araba, który panował w latach 244-249, natomiast po wielu analizach ustalono, że powstała kiedy Rzymem współrządził syn Filipa I Araba, czyli Filip II (247-249 rok n.e).

Kolekcja Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Nr inw. MPŚ-NM/2930

WięcejZ muzealnego magazynu

Fragment kielicha weselnego (podstawa)
autor nieznany
XIX wiek
Niemcy

cyna; odlew, grawerunek, wys. 19,3 cm

W obecnym stanie zachowania puchar ma formę kobiety z uniesionymi do góry rękoma. Jest to połowa naczynia weselnego – analogiczne do dzisiaj używane są przez nowożeńców w niektórych landach niemieckich. Podczas ceremonii zaślubin małżonkowie jednocześnie piją wino z dwóch, połączonych ze sobą czasz – pan młody z większej, panna młoda z mniejszej.

Kobieta ubrana jest w długą suknię – u góry obcisły gorset z drapowanego materiału, u dołu lekko rozkloszowaną spódnicę pokrytą dekoracją kwiatową. Sięgające łokci bufiaste rękawy są gęsto marszczone. Po odwróceniu, postać kobiety tworzy czarę kielicha. Pierwotnie, w uniesionych w górę rękach, kobieta trzymała mniejszy kieliszek, w formie głębokiej misy. Był on mocowany na niewielkich przegubach, dzięki którym – podczas opróżniania – kieliszki można było przechylać niezależnie od siebie.

Wchodzący w skład kolekcji wyrobów konwisarskich (cynowych) kielich został zakupiony do zbiorów w 1971 roku, w warszawskiej Desie. Choć sprzedający nie znali dokładnej proweniencji obiektu to, na podstawie analiz stylowych, bez większych wątpliwości można uznać, że obiekt powstał w XIX wieku w Niemczech. Ze względu na brak punc (znaków cechowych) autor kielicha pozostaje nieznany. Zapewne był to średniej klasy rzemieślnik, wykonujący tego rodzaju obiekty masowo.

Kolekcja Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Nr inw. MPŚ-S/983

Więcej eksponatów poniżej...

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza na wystawę czasową

„Broń i barwa Wojska Polskiego 1939-1945 ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile”

5 czerwca 2020 - 31 marca 2021
Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku

Jak pisze kurator wystawy p. Marek Fijałkowski, prezentowana w słupskim Muzeum Pomorza Środkowego wystawa „Broń i barwa Wojska Polskiego 1939-1945 ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile” podzielona jest na pięć części. Pierwsza prezentuje Wojsko Polskie i formacje graniczne: Korpus Ochrony Pogranicza i Straż Graniczną. W pilskim muzeum znajduje się największa w kraju kolekcja związana z tematyką Straży Granicznej, która strzegła granicy zachodniej od 1928 r. W tej części prezentujemy ponadto cztery sylwetki mundurowe: trzech oficerów i szeregowego WP z września 1939 oraz kolekcję odznak pułkowych WP. Następna część to WP we Francji 1939-1940. Tu obok licznych obiektów prezentowanych w gablocie zobaczyć można dwie sylwetki mundurowe majora artylerii i kaprala Dywizji Strzelców Pieszych, którzy walczyli z Niemcami w obronie Francji w 1940 r. Trzecia, największa część wystawy przedstawia trzynaście sylwetek mundurowych żołnierzy z I i II Korpusu Polskiego służących na terenie Wielkiej Brytanii i Włoch. Mamy tu pełen przegląd formacji od marynarki wojennej, przez lotnictwo, artylerię, kawalerię pancerną, piechotę i spadochroniarzy. Żołnierze tych formacji wsławili się w wielu słynnych bitwach II wojny światowej, od Monte Cassino do Falaise. Czwarta część to okres okupacji hitlerowskiej przedstawiony m.in. przez sylwetkę partyzanta i więźnia obozu koncentracyjnego. Ostatnia, piąta część prezentuje cztery sylwetki mundurowe żołnierzy, którzy swój szlak bojowy rozpoczęty pod Lenino zakończyli zdobyciem Berlina w maju 1945.
Łącznie na wystawie zaprezentowano 30 sylwetek mundurowych i ponad czterysta obiektów prezentowanych w gablotach. Na koniec warto zaznaczyć, iż większość obiektów pochodzi od konkretnych żołnierzy, uczestników II wojny światowej lub ich rodzin.

Ekspozycja nawiązuje do nowego kierunku rozwoju Działu Sztuki i Techniki MPŚ w Słupsku, który gromadzi obecnie również obiekty związane z wojskowością.

Kuratorem organizacyjnym ekspozycji jest Lucjan Hanak, kierownik Działu Sztuki i Techniki MPŚ w Słupsku.

Wystawie towarzyszy katalog.

Więcej

Więcej

Sylwetka mundurowa plutonowego Edwarda Dutki z 300 Dywizjonu Bombowego ”Ziemi Mazowieckiej”,
kolekcja Muzeum Okręgowego w Pile

Więcej

Sylwetka mundurowa NN majora artylerii Dywizji Strzelców Pieszych we Francji, internowanych w Szwajcarii,
kolekcja Muzeum Okręgowego w Pile

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza na wystawę czasową

„Postacie i wydarzenia z historii Polski w grafice włoskiej”

6 marca 2020 - 17 stycznia 2021
wernisaż 6 marca 2020, godz. 12.00, Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku

Już w najbliższy piątek, 6 marca 2020 roku, o godz. 12.00 odbędzie się otwarcie wystawy czasowej „Postacie i wydarzenia z historii Polski w grafice włoskiej”. Pokazane na niej będą 53 grafiki – ilustracje pochodzące z dwóch książek, które ukazały się po włosku.

Dwutomowa „Storia della Polonia fino agli ultimi tempi”, czyli „Historia Polski aż do czasów ostatnich” Bernarda Zaydlera wydana została we Florencji w 1831 roku. Autor, mieszkający w stolicy Toskanii, pracował nad nią około dziesięciu lat. Z niej pochodzi 18 grafik, w tym „Śmierć księżniczki Wandy” oraz „Kazimierz Wielki daje prawa swojemu ludowi”.

Bohaterom powstania listopadowego poświęcona jest książka mieszkającego w Paryżu Józefa Straszewicza „I Polacchi della rivoluzione del 29 novembre 1830”, czyli „Polacy rewolucji 29 listopada 1830”, która wydana została w Capolago w Szwajcarii w latach 1833–1834. Z niej pochodzi 35 grafik z portretami, między innymi Pawła Jerzmanowskiego i Józefa Sowińskiego.

Wystawa może być interesująca z kilku powodów: pokazuje znane nam wydarzenia w nietypowy sposób (Wanda wygląda niczym Joanna d’Arc), opatruje polskich bohaterów włoskimi wersjami imion i nazwiskami bez polskich znaków – stąd Giuseppe Sowinski czy Giulio Malachowski oraz dotyka słabiej znanego zagadnienia grafiki reprodukcyjnej.

Grafiki zostały podarowane słupskiemu muzeum w 1969 roku, po raz pierwszy pokazane będą w całości. Wystawa czynna będzie do 17 stycznia 2021 roku.

Wystawie towarzyszy katalog (56 stron formatu A4), w którym omówiono obie książki i ich autorów oraz zreprodukowano wszystkie prace i opatrzono je krótkim komentarzem.

Kuratorem wystawy, autorem scenariusza i katalogu jest Beata Zgodzńska (kustosz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku).

Więcej

Więcej