SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek: 11:30-16:00
Wtorek-Niedziela: 10:30-18:00


 

b_195_252_16777215_00_images_Witkacy_01_witkacy_slupsk_lico_w_ramie-e-s.jpg

Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939)

Portret Marii Białynickiej-Biruli, lipiec 1934, pastel, węgiel, papier, 64,5 x 49,5 cm, sygnowany w prawym dolnym narożniku, nr inw. MPŚ-M/1805

Pobierz w pełnym rozmiarze (5,86 MB).

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


b_218_218_16777215_00_images_gallery_plakatyrozne_mkidn_01_cmyk.jpg

Słupska kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza powiększyła się o nową pracę – „Portret Marii Białynickiej-Biruli”. Portretowana była pierwszą żoną Michała Białynickiego-Biruli, od którego w 1965 roku muzeum kupiło 110 prac Witkacego, co stanowiło początek kolekcji. Michał był synem Heleny i Teodora – zakopiańskiego lekarza, przyjaciela artysty, swego czasu właściciela sporego zbioru portretów jego autorstwa, liczącego ponad trzysta dzieł.

Znanych jest zaledwie osiem portretów przedstawiających Marię Białynicką-Birulę (z domu Gertner), o jednym wiadomo, że został zniszczony. Dotychczas w zbiorach nie mieliśmy jej wizerunku, dlatego z tym większą satysfakcją prezentujemy nasz nabytek.

Maria Białynicka-Birula (1913-1972) leczyła się na gruźlicę w Zakopanem, gdzie na początku lat trzydziestych poznała Michała (1911-1973). Po ślubie w marcu 1934 roku para zamieszkała w Poznaniu; na tamtejszym uniwersytecie Maria studiowała historię sztuki. W niektórych listach pisanych do Heleny i Teodora, Witkacy przesyłał pozdrowienia dla Marii i Michała oraz zachęcał Marię do zajęcia się filozofią.

Portret zwraca uwagę ciekawą formą – utrzymany jest w konwencji szkicowej, pokazującej doskonałe opanowanie przez Witkacego tajników rysowania węglem i suchymi pastelami. Warto dodać, że kolor papierowego podobrazia pozostał niezmieniony. Portret wykonany jest w typie C zakładającym subiektywną charakterystykę modela, dopuszczającą karykaturalne spotęgowania formalne i psychologiczne (zgodnie z treścią Regulaminu Firmy Portretowej „S.I.Witkiewicz”, który w formie książeczki wydany został w 1928 i 1932 roku). W czasie wykonywania portretu Witkacy był pod wpływem kokainy; nie palił w tym czasie papierosów. Wszystkie te informacje wyczytać można ze skrótów, odpowiednio: T.C, Co oraz NP.

Starania o powiększenie słupskiej kolekcji o ten obraz trwały ponad rok. W czerwcu ubiegłego roku otrzymaliśmy wstępną ofertę, w lipcu portret został przywieziony do muzeum. W listopadzie, po pozytywnej decyzji Komisji Kustoszy ds. Muzealiów – czyli po uznaniu celowości zakupu obrazu – został złożony wniosek w ramach programu „Kolekcje muzealne”, będącego jednym z wielu ogłaszanych co roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek został oceniony dobrze: na 100 punktów otrzymał 79,25. Dodać wypada, że otrzymaliśmy całą wnioskowaną kwotę, czyli 40.000 złotych. Transakcja sfinalizowana została na początku lipca – i dopiero od tego momentu muzeum stało się właścicielem obrazu.

Autentyczność obrazu nie budziła żadnych wątpliwości, ale zgodnie z wymogami programu ministra konieczne było dołączenie ekspertyzy. Wykonała ją Anna Żakiewicz, historyk sztuki i witkacolog, od prawie trzydziestu lat współpracująca z naszym muzeum. Anna Żakiewicz jest współautorką albumowego katalogu słupskiej kolekcji wydanego w 1996 roku, przygotowała referaty na wszystkie dotychczasowe sesje naukowe organizowane przez MPŚ, była opiekunem naukowym drugiej sesji w 1999 roku i redaktorem tomu pokonferencyjnego, który ukazał się w 2000 roku.

Tydzień temu portret został umieszczony na wystawie stałej dzieł Witkacego eksponowanej w Zamku Książąt Pomorskich. W niedzielę, 23 lipca, odbyło się spotkanie otwarte, podczas którego oficjalnie zaprezentowaliśmy nowy nabytek. Wśród gości byli sympatycy Witkacego nie tylko ze Słupska, ale także z Bielska-Białej i z Berlina.
[zdjęcie]

Obraz można oglądać do 1 października tego roku. Później wystawa stała będzie zamknięta, gdyż rozpoczną się prace nad zmianą opraw i przygotowaniem kolekcji do prezentacji w Białym Spichlerzu. Ponowne udostępnienie wystawy stałej, już w nowej aranżacji, planowane jest na koniec przyszłego roku.

Beata Zgodzińska (kustosz kolekcji Witkacego w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, 26 lipca 2017)