SŁUPSK

tel. 59 842 40 81

PONIEDZIAŁEK-WTOREK: nieczynne
ŚRODA: 12:00-16:00
CZWARTEK-NIEDZIELA: 10:00-17:00

Oddział – Muzeum Wsi Słowińskiej
w Klukach

tel. 59 846 30 20
PONIEDZIAŁEK: 11:00-15:00
WTOREK-NIEDZIELA: 10:00-18:00

Oddział – Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
tel. 59 811 94 10
PONIEDZIAŁEK: nieczynne
WTOREK: 10:00-15:00
ŚRODA-NIEDZIELA: 10:00-16:00

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku mieści się w kompleksie budynków znajdujących się w centrum miasta. Zajmuje malowniczo położone obiekty na obu brzegach Słupi, po lewej stronie rzeki stoją:
Zamek Książąt Pomorskich z XVI wieku (czynny od 1965 r.), Młyn Zamkowy z XIV wieku (czynny od 1968 r.),
tzw. Dworek z lat 70. XX wieku (czynny od 1979 r.), Brama Młyńska z XIV wieku (czynna od 1982 r.),
Spichlerz Richtera z 1780 roku (czynny od 1998 r.), po prawej zaś Biały Spichlerz z 1814 roku (czynny od 2019 r.) i Czerwony Spichlerz z początku XX wieku (nieczynny, w trakcie rewitalizacji).

Pierwsze muzeum w Słupsku rozpoczęło działalność w 1924 roku. Spuściznę po niemieckich muzealnikach przejęli polscy i także w Nowej Bramie, w 1948 r. otworzyli muzeum przejmując po przedwojennym Heimatmuseum ponad 600 obiektów. Dzisiaj zbiory liczą ponad 30 000 muzealiów, a księgozbiór ponad 22 000 woluminów. Muzeum posiada bogate i różnorodne zbiory: obiekty związane z historią Pomorza, sztukę dawną i współczesną, rzemiosło historyczne, pamiątki po ostatnich mieszkańcach zamku, numizmaty oraz obiekty etnograficzne. Ponadto obejmuje zbiory specjalne: starodruki, kartografię i archiwalia. Naszą dumą jest największa na świecie kolekcja związana ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem – Witkacym.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku - spis budynków i wystaw:

  • Zamek Książąt Pomorskich
    W zamku znajduje się pięć wystaw stałych. Zwiedzać można wystawę „Skarby książąt pomorskich”, gdzie zobaczyć można eksponaty dotyczące ostatnich Gryfitów. Na ekspozycji „Z przeszłości Słupska” prezentowane są obiekty związane z historią miasta i jego mieszkańcami. Wystawa „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku” prezentuje rzeźbę gotycką, gobeliny z okresu renesansu, elementy uzbrojenia, meble z dawnych dworów pomorskich oraz numizmaty. Na wystawie "Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku" obejrzeć można sztućce i akcesoria gastronomiczne. W sezonie letnim przy sprzyjającej pogodzie ze szczytu wieży zobaczyć można współczesny miejski krajobraz. W podziemiach odwiedzić można restaurację. Przed zamkiem stoi pomnik Bogusława X z 2010 roku, zaś w ogrodach zamkowych rzeźba „Pędzące odyńce (Dziki)” z 1965 roku. W zamku znajdują się także sale wystaw czasowych.
  • Młyn Zamkowy
    W młynie znajdują się dwie wystawy stałe pod wspólnym tytułem „Rzeczywistość kulturowa Pomorza dawniej i dziś”, na których prezentowana jest kultura materialna dawnej ludności autochtonicznej, m.in. Kaszubów, Słowińców, Krajniaków Złotowskich, mieszkańców Jamna i Łabusza, jak również pamiątki po osadnikach przybyłych na Pomorze po 1945 roku. Na najwyższej kondygnacji młyna znajduje się sala wystaw czasowych. Z młynem sąsiaduje przybudówka, w której znajduje się mała elektrownia wodna.
  • tzw. Dworek
    Najmłodszy i niezabytkowy budynek kompleksu, stylizowany na budowlę szachulcową. Znajdują się w nim muzealna biblioteka oraz biura, w tym sekretariat oraz gabinet Dyrektora.
  • Brama Młyńska
    W bramie znajdują się pracownie konserwatorskie, które nie są udostępnione do zwiedzania. Jako ciekawostkę dodać należy, że najstarszą częścią muzealnego kompleksu jest niewielki łącznik między Bramą Młyńską a Dworkiem, będący jednocześnie najwyższym fragmentem miejskich murów.
  • Spichlerz Richtera
    W spichlerzu znajdują się muzealne biura, warsztat i magazyny. W budynku mieści się herbaciarnia, gdzie można oglądać liczne wystawy czasowe przygotowywane przez muzeum.
  • Biały Spichlerz
    W spichlerzu znajduje się stała wystawa prezentująca największą na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego: „Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia”. Ponadto różnorodne zbiory sztuki współczesnej, które oglądać można na ekspozycjach pod wspólnym tytułem „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku”. Zobaczyć też można wystawę stałą „Słupsk. Miasto i ludzie” prezentującą eksponaty związane z historią miasta po 1945 roku. Pierwsze piętro zajmuje sala wystaw czasowych, w której obecnie prezentowana jest wystawa „Witkacy inaczej...”. Wystawy czasowe oglądać też można w sali wernisażowej na parterze oraz na zewnątrz budynku. Przed spichlerzem stoi nowo wybudowany tzw. Budynek wagi, w którym znajduje się portiernia i garaż.
  • Czerwony Spichlerz
    Budynek nieużywany, wymagający remontu. Zaplanowana jest w nim nowa siedziba dla biblioteki muzealnej, sale edukacyjne, dodatkowe pracownie konserwatorskie oraz magazyny. Muzeum pozyskało środki na remont obiektu. Zakończenie prac planowane jest na pierwszą połowę 2024 roku.

WięcejMuzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

 Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku jest muzeum wielodziałowym. W jego skład wchodzi nie tylko słupski kompleks, ale także dwa oddziały:

  • Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, gdzie prezentowana jest kultura materialna jednej z ostatnich grup rdzennej ludności Pomorza – Słowińców. Muzeum zostało otwarte w 1963 roku, oddalone jest od Słupska o 40 km.
  • Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, gdzie zobaczyć można pozostałości kultury materialnej bogatych pomorskich chłopów. Muzeum zostało otwarte w 2008 roku, oddalone jest od Słupska o 16 km.


Zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw oraz na cykliczne imprezy plenerowe w Słupsku, Klukach i Swołowie.

Cele Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i sposoby ich realizacji określa statut MPŚ.

O poszczególnych działach muzeum przeczytasz na stronie struktura MPŚ.

 


Zapraszamy również do zapoznania się z naszym profilem na portalu TripAdvisor!

WięcejMuzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

 

Podkategorie