SŁUPSK

tel. 59 842 40 81

PONIEDZIAŁEK-WTOREK: nieczynne
ŚRODA: 12:00-16:00
CZWARTEK-NIEDZIELA: 10:00-17:00

Oddział – Muzeum Wsi Słowińskiej
w Klukach

tel. 59 846 30 20
PONIEDZIAŁEK: 11:00-15:00
WTOREK-NIEDZIELA: 10:00-18:00

Oddział – Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
tel. 59 811 94 10
PONIEDZIAŁEK: nieczynne
WTOREK: 10:00-15:00
ŚRODA-NIEDZIELA: 10:00-16:00

Muzeum dziękuje za prezenty!

Uprzejmie informujemy, że w najbliższy wtorek, 19 grudnia o godz. 17:00, w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich spotkamy się, by złożyć nasze najserdeczniejsze podziękowania osobom, które w 2017 roku podarowały Muzeum Pomorza Środkowego Słupsku obiekty do zbiorów.


Nie musiały to być przedmioty o dużej wartości materialnej (choć i takie się zdarzają, a mimo to ofiarodawcy przekazują je do Muzeum nieodpłatnie!) – dla naszej instytucji prawdziwym skarbem są przecież także stare fotografie, dokumenty, pamiątki, które, co ważne, wiążą się z historią miasta i regionu... wszystkie jednakowo doceniamy. Często są to obiekty uratowane przed zniszczeniem, wyrzuceniem na śmietnik i nieodwracalnym zmarnowaniem, np. piękne formy do kapeluszy, używane zapewne przez lokalnego rzemieślnika, czy „niemodne” wazony z okolicznościowym napisem upamiętniającym jubileusz któregoś ze słupskich zakładów pracy (zarówno tych istniejących do dzisiaj, jak i nieco zapomnianych), a nawet buty wyprodukowane w „Alce” w latach osiemdziesiątych, wyraźnie oszczędzane przez właścicieli „na specjalną okazję”. Wśród darów znalazł się m.in. album ze zdjęciami rodzinnymi, gdzie w tle fotografii widać ulice i charakterystyczne miejsca Słupska, zbiór pocztówek z Ustki i Helu z lat pięćdziesiątych czy przedwojenne sztućce, ale także duże maszyny rolnicze. Pięknym i cennym uzupełnieniem muzealnej kolekcji są medale i numizmaty ofiarowane przez członków Słupskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Nasi darczyńcy to przede wszystkim słupczanie, ale są także osoby spoza miasta. Wśród nich współpracujący z Muzeum artyści (np. Pan Krzysztof Gierałtowski podarował nam „witkacowski” portret Gustawa Holoubka), ale także osoby mniej znane, często starsze, które rozumiejąc i szanując znaczenie dziedzictwa historycznego podjęły wysiłek, by przekazać nam swoje pamiątki.
Pozyskane obiekty zostały już pieczołowicie zinwentaryzowane, a w przyszłości będą szczegółowo opracowane i trafią na wystawy stałe lub czasowe, a z pewnością przetrwają w muzealnych zbiorach pod troskliwym okiem słupskich muzealników. Część z nich prezentowana jest okresowo w Zamku Książąt Pomorskich, a wiele wzbogaci nową ekspozycję w otwieranym jesienią 2018 r. Białym Spichlerzu, która poświęcona będzie pamięci osadników przyjeżdżających do naszego miasta i jego okolic po drugiej wojnie światowej.
Dziękując tą drogą wszystkim ofiarodawcom, serdecznie zachęcamy do wspólnego upamiętniania historii naszego miasta i jego mieszkańców.

Serdecznie zapraszamy.

 WięcejSpotkanie z darczyńcami

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Słupsku
oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zapraszają
na KONCERT BOŻONARODZENIOWY NA RZECZ ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA,
który odbędzie się 17 grudnia 2017 roku o godz. 17.00
w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

W programie kolędy i piosenki świąteczne w wykonaniu Anny Rapy z uczniami i Zespołu UNICAT.

W czasie koncertu będzie można nabyć okazjonalnie wydaną płytę z kolędami, z której dochód zostanie przeznaczony na pomoc zwierzętom.
Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby mile spędzić niedzielne popołudnie.

WięcejKoncert bożonarodzeniowy na rzecz zwierząt ze schroniska

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza
na czwarty w tym roku szkolnym wykład z historii sztuki,
który odbędzie się w sobotę, 16 grudnia 2017 roku, o godz. 10.00
w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Malarstwo i grafika doby romantyzmu

 Omówione zostaną wybrane prace czołowych artystów europejskich tworzących w I połowie XIX wieku,
do których zaliczają się: Eugène Delacroix (1798-1863), Caspar David Friedrich (1774-1840), Francisco Goya (1746-1828), Piotr Michałowski (1800-1855) i William Turner (1775-1851). Głównie na przykładzie ich dzieł scharakteryzowane zostaną podstawowe cechy romantyzmu w malarstwie oraz zróżnicowanie tego nurtu.
W oparciu o grafiki twórców francuskich omówione zostaną zagadnienia karykatury politycznej
oraz ilustracji książkowej.

Wykład będzie bogato ilustrowany. Spotkanie poprowadzi Beata Zgodzińska
(kustosz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku).

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

WięcejWykład z historii sztuki - Malarstwo i grafika doby romantyzmu