W herbaciarni w spichlerzu Richtera czynna jest kolejna wystawa czasowa prezentująca jeden z aspektów dawnego Stolpu. Tym razem zobaczyć można kopie 57 kart pocztowych prezentujących ludzi. Oryginały pocztówek, wydane w okresie od końca XIX wieku do końca lat trzydziestych XX wieku, są własnością Muzeum Pomorza Środkowego.

Ludzie ukazani na pocztówkach mogą być elementem dominującym, ale mogą też pełnić funkcję dekoracyjnego dodatku. Nie zawsze osoba czy osoby widoczne na kartkach ze Stolpu musiały odwiedzić miasto, bowiem wydawcy dość chętnie posługiwali się techniką fotomontażu, wklejając poszczególne sylwetki (nie zawsze dbając przy tym o zachowanie proporcji).

Na kartach pocztowych uwieczniano ważne wydarzenia z życia miasta, na przykład wizytę prezydenta Niemiec Paula von Hindenburga w 1926 roku. Upamiętniano też postać znanego w całym kraju marszałka polnego Gebharda Leberechta von Blüchera oraz sławy lokalne – dyrektorów gimnazjum na pocztówce wydanej z okazji półwiecza istnienia szkoły.

Rozwój fotografii sprawił, że pocztówkę (będącą fotografią z przygotowanym od odwrocia miejscem na adres, znaczek i korespondencję) można było zamówić prywatnie, w atelier. Na wystawie jest kilka przykładów kart pocztowych ze zwykłymi kamienicami, z upozowanymi mieszkańcami w oknach oraz jedna z elegancko ubranym mężczyzną pozującym w zakładzie fotograficznym.

Wystawa przygotowana została przez Annę Sujecką i Beatę Zgodzińską (z Działu Historyczno-Artystycznego słupskiego muzeum). Prezentacji towarzyszy składanka z tekstem B. Zgodzińskiej.

Serdecznie zapraszamy!