SŁUPSK

tel. 59 842 40 81

PONIEDZIAŁEK-WTOREK: nieczynne
ŚRODA: 12:00-16:00
CZWARTEK-NIEDZIELA: 10:00-17:00

Oddział – Muzeum Wsi Słowińskiej
w Klukach

tel. 59 846 30 20
PONIEDZIAŁEK: 11:00-15:00
WTOREK-NIEDZIELA: 10:00-18:00

Oddział – Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
tel. 59 811 94 10
PONIEDZIAŁEK: nieczynne
WTOREK: 10:00-15:00
ŚRODA-NIEDZIELA: 10:00-16:00

Dzisiaj odbyła się uroczystość otwarcia budynku Spichlerza Białego położonego w Słupsku przy ul. Szarych Szeregów. Po wielu latach wytężonej pracy możemy się pochwalić pięknym, świeżo wyremontowanym budynkiem, który będzie nową, dodatkową siedzibą naszego muzeum.

Spotkanie otworzyła Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Marzenna Mazur, uroczystość uświetniło wystąpienie Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Następnie odbyło się krótkie seminarium, na którym z referatami pt. wystąpili: „Historia Białego Spichlerza z 1811 r.” – Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, Kierownik Delegatury Słupskiej Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, „Prace projektowo-architektoniczne” – Artur Wysocki z firmy Inwestprojekt Słupsk, „Prace budowlane" – Michał Bryłka z firmy KAMARO, "Założenia projektowe i aranżacja" – Marzenna Mazur.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi goście mieli możliwość zwiedzania wnętrz zabytkowego budynku.

Słupskie Spichlerze Sztuki to projekt stworzony i realizowany przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, którego celem jest ocalenie i rewitalizacja dwóch wyjątkowych zabytkowych budynków: Białego Spichlerza powstałego w latach 1804-1811 oraz Czerwonego Spichlerza z 1900 r.

Pierwszy etap przedsięwzięcia to przebudowa i adaptacja Białego Spichlerza, przeznaczonego w większości na muzealne ekspozycje – w tym największą na świecie kolekcję dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego, a także sztukę współczesną oraz wystawę poświęconą osadnictwu i życiu miasta po 1945 roku. Oprócz tego w budynku znajdą miejsce tzw. „magazyny otwarte”, umożliwiające zobaczenie przechowywanych w nich obiektów oraz przestrzenie edukacyjne.

Idea rewitalizacji Spichlerzy pojawiła się wiele lat temu, jako odpowiedź na bolączki słupskich muzealników, kiedy to 30 000 eksponatów i 22 000 woluminów księgozbioru przestało się mieścić w głównej siedzibie MPŚ znajdującej się po drugiej stronie rzeki Słupi czyli w Zamku Książąt Pomorskich, Młynie Zamkowym, Bramie Młyńskiej, Spichlerzu Richtera i tzw. „dworku” oraz w jego dwóch oddziałach: Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Samorząd Województwa Pomorskiego w 2012 roku przekazał na rzecz muzeum budynki Białego oraz Czerwonego Spichlerza. Wtedy rozpoczęły się intensywne starania o pozyskanie funduszy na uratowanie ich przed zniszczeniem. Realizacja pierwszego etapu projektu „Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki – rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne. Etap I – Spichlerz Biały” była możliwa dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 8, Konwersja, działania 8.3 Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość projektu to prawie 21 mln złotych, z czego blisko 7,5 mln przekazał Samorząd Województwa Pomorskiego, a około 10 mln pozyskano z funduszy Unii Europejskiej.

Oprócz prac budowlanych ratujących zabytkową materię Białego Spichlerza bardzo istotne, ale też kosztowne i czasochłonne, było jego przystosowanie do nowej funkcji i aranżacja przestrzeni wystawienniczych. Zgodnie z założeniami wystawy wyposażone zostaną w nowoczesne rozwiązania aranżacyjne, multimedia i udogodnienia dla zwiedzających, ale przede wszystkim zapełnione dziełami sztuki i zabytkami ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, które dotąd często nie były eksponowane ze względu na brak miejsca.

Póki co Biały Spichlerz stoi pusty. Muzeum niedawno rozstrzygnęło przetarg na aranżację jego wnętrza. Dzisiejsza uroczystość była częścią sesji wyjazdowej Sejmiku Województwa Pomorskiego, w czasie której Sejmik przekazał także milion złotych na wyposażenie i urządzenie wnętrz spichlerza. Otwarcie wystaw planowane jest na czerwiec 2019 roku.

Kolejnym etapem projektu będzie rewitalizacja i adaptacja, sąsiadującego z już wyremontowanym, Spichlerza Czerwonego, w którym znajdą się m.in. nowoczesne sale edukacyjne, ogólnodostępna biblioteka muzealna, pracownie konserwatorów oraz magazyny. Muzeum stara się o pozyskanie środków na ten cel.