zaprasza do swojego oddziału

na imprezę plenerową

ZIELNA, ZIELNA
Święto Matki Boskiej Zielnej w Swołowie

15 sierpnia 2022 (poniedziałek)

Zielna_Zielna_2022_Muzeum_w_Supsku_Copy.jpg

Obchodzone w całym kościele katolickim święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji ludowej zwane świętem Matki Boskiej Zielnej, jest najstarszym świętem maryjnym, obchodzonym od V wieku.

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, pragnie kontynuować tradycje związane z ludową pobożnością maryjną. Dlatego w programie wydarzenia zaplanowano zarówno akcenty religijne, jak i folklorystyczne. Centralnym punktem imprezy będzie Msza Święta w swołowskim kościółku pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podczas której zostaną poświęcone zioła (bukiety ziół i kwiatów będzie można kupić przed wejściem do kościółka).

Na terenie Zagrody Albrechta, w godzinach 10-17, odbędzie się kiermasz rękodzieła i jarmark ziołowy, na którym będzie można kupić zioła, przetwory oraz domowe medykamenty.

W programie wydarzenia:

godz. 11:00 – Msza Święta ze świeceniem bukietów (kościół w Swołowie)

godz. 12:30 – przedstawienie teatralne dla dzieci pod tytułem „JULiJAN dzieciom”*

godz. 13:30 – warsztaty botaniczne z Profesorem Ziółkiem (prof. Zbigniew Sobisz), warsztaty przygotowania antybiotyku naturalnego (zielarka Teresa Pokorska), warsztaty wyrobu biżuterii roślinnej,  prelekcja nt. leczniczych właściwości bursztynu (bursztynnik Narcyz Kalski)

godz. 15:00 – koncert gitarowy „Niguny” w wykonaniu Raphaela Rogińskiego*

* Impreza folklorystyczna „Zielna, Zielna” rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do godz. 17.

Bilety wstępu na imprezę w cenie 8 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie www.muzeum.swolowo.pl.