Informacja archiwalna

Materiały sesji poświęconej Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi w sześćdziesiątą rocznicę śmierci

Słupsk, wrzesień 1999

pod redakcją Anny Żakiewicz

streszczenia angielskie: Anna Przedmojska-Glińska

Spis treści:

-      Mieczysław Jaroszewicz *** (s. 5)

-      Anna Żakiewicz, Zamiast wstępu - zwierzenia opiekuna merytorycznego sesji witkacowskiej (s 7)

-      Generalia

-      Lech Sokół, Kim był Witkacy? Nienaukowy wstęp do przyszłej witkacologii (s. 15)

-      Jan Tarnowski, O (niedobrym) wpływie estetyki na twórczość Witkacego (s. 29)

-      Kazimierz Piotrowski, Witkacy wobec strefizmu (s. 37)

-      Sztuka słowa i obrazu

-      Radosław Okulicz-Kozaryn, Klub Konstrukcjonalistów i Klub Formistów (s. 55)

-      Natalia Jakubowa, Reinterpretacja młodopolskich symboli przestrzennych w dramatach Witkacego (s. 65)

-      Henryk Waniek, Nienapisany szkic o Witkacym (s. 75)

-      Inspiracje

-      Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska, Ostatni dekadent czyli młodopolski "ogród udręczeń" Stanisława Ignacego Witkiewicza (s. 89)

-      Wojciech Sztaba, Treści nieistotne (s. 105)

-      Muzealia

-      Anna Żakiewicz, Tajemnicza kolekcja (s. 121)

-      Beata Zgodzińska, Życie codzienne kustosza największej kolekcji witkacowskiej (s. 133)

-      Joanna Tomalska, Zapoznany pejzażysta. Wczesne prace Stanisława Ignacego Witkiewicza w Państwowym Muzeum w Białymstoku (s. 149)

-      Maria Krysiak, Asymetryczna Dama (s. 161)

-      Fotografia

-      T.O.Immisch, Fotografia Witkacego i jej znaczenie dla historii fotografii (s. 181)

-      Światosław Lenartowicz, Wpływ fotografii Stanisława Ignacego Witkiewicza na jego twórczość plastyczną (s. 193)

-      Konserwacja

-      Dorota Szymczak, Eksponowanie pasteli Witkacego w świetle zaleceń konserwatorskich (s. 209)

-      Mirosława Wojtczak, Pastelowe "ujęcie formy" - "parę dość stosunkowo luźnych uwag o" konserwacji portretów pastelowych Firmy S.I. Witkiewicza (s. 221)

-      Blandyna Wójcik, Jak domalowałam Chwistkowi krocze... Problemy konserwatorskie olejnych prac Witkacego (komunikat) (s. 239)

-      Anna Żakiewicz, Postscriptum (s. 244)

-      Biografia

-      Stefan Okołowicz, Nieznana kobieta w życiu Witkacego (s. 249)

-      Listy Stanisława Ignacego Witkiewicza do Marii Zarotyńskiej (s. 269)

-      ***

-      Beata Zgodzińska, O wystawie Witkacy i przyjaciele w fotografii Władysława Jana Grabskiego (s. 283)

-      autorach

-      Spis ilustracji